Skocz do zawartości

Nietypowe 270l.


west000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z racji że jest to mój pierwszy post pozwólcie że się przedstawię.

Na imię mi Arek, mieszkam w woj. pomorskim, a z akwarystyką znamy się od dziecka (przez pewien czas byliśmy w separacji) więc podstawy znam.

Ostatnio dopadł mnie wirus o nazwie malawi i odnoszę wrażenie, że ta choroba się pogłębia ;) Tak więc potrzebuję Waszej pomocy.


Tak więc po małym wstępie, zacznijmy od:

1. ... tego co mam

- szkło 270l. o nietypowych wymiarach 150x30x60h

- filtr Fluval 303 (wypełniony ceramiką)

- hydroponika własnego projektu napędzana filtrem HAILEA RP-200

- grzałka 250w z termostatem

- podłoże - ziemia ogrodnicza i drobny żwirek

- dekoracje - duży korzeń

- fauna - zupa rybna z azji i ameryki pd.

- flora - Echinodorus bleheri, Cryptocoryne wendtii


2. ... tego co chciałbym osiągnąć

- szkło 270l. o nietypowych wymiarach 150x30x60h

- filtr Fluval 303 (wypełniony ceramiką)

- hydroponika własnego projektu napędzana filtrem HAILEA RP-200

- domyślam się że potrzebny będzie jeszcze jeden jako mechanik - tylko jaki?

- grzałka 250w z termostatem

- podłoże - piasek (KREISEL 1mm)

- dekoracje - wapień?, piaskowiec? inny niskobudżetowy?

- fauna - Pseudotropheus saulosi + Iodotropheus sprengrrae - jakie ilości?

- flora - pasowałby jakiś zielony akcent, ale niekoniecznie.


Jeżeli ktoś dotarł do tego momentu, to już mu dziękuję.

Mam nadzieję, że znajdzie się jeszcze ktoś, kto wyjaśni mi jak to ugryźć.


1. Czy to szkło się nadaje?

2. Jaki filtr jako mechanik?

3. Czy ta obsada może razem pływać?

4. W jakich proporcjach?

5. Ile i jakie oświetlenie?

6. Jeszcze wiele innych, ale na to przyjdzie jeszcze czas.


P.S. Jeżeli ktoś w racjonalny sposób wytłumaczy mi że powinienem dać sobie z tym szkłem spokój, to też się zastosuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium fajne: długie, tylko szkoda, że takie wąskie. Na pewno odpada Ci tło wewnętrzne (a z zewnętrznym własnej roboty też fajnie zbiornik wygląda (gdyby coś to odezwij się na priv a dam Ci fajny przepis na zewnętrzne z rewelacyjną głębią, lub poszukaj w artykułach klubowiczów w dziale DIY).


Filtr wewnętrzny myślę, że starczy Aquael Circulator 2000l.


Oba pysie pływać ze sobą mogą. IMO 2+6/7 z każdego gatunku, lecz w w sprawie obsady pewnie będzie i tak dyskusja i wypowiedzą się bardziej doświadczeni malawiści.


O roślinach jest pełno wątków, więc poszukaj a coś znajdziesz oraz poczytaj FAQ.


Podłoże takie jak napisałeś będzie OK. Prawie każdy takie ma :)


Z racji tego, że baniak jest bardzo wąski, moim zdaniem najlepszym kamieniem do środka będzie łupek z racji tego, że łatwiej będzie ci ustawić coś wysokiego aby zasłonić filtr, oraz nie przegrodzisz zbiornika na dwa osobne akweny.


Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.


2. ... tego co chciałbym osiągnąć

- szkło 270l. o nietypowych wymiarach 150x30x60h

- filtr Fluval 303 (wypełniony ceramiką)

- hydroponika własnego projektu napędzana filtrem HAILEA RP-200

- domyślam się że potrzebny będzie jeszcze jeden jako mechanik - tylko jaki?

- grzałka 250w z termostatem

- podłoże - piasek (KREISEL 1mm)

- dekoracje - wapień?, piaskowiec? inny niskobudżetowy?

- fauna - Pseudotropheus saulosi + Iodotropheus sprengrrae - jakie ilości?

- flora - pasowałby jakiś zielony akcent, ale niekoniecznie.




Miło Cię powitać Arku :)


Uzupełniając to co kolega napisał kilka spostrzeżeń z własnego doświadczenia:

1) Piasek - jeśli chodzi Ci o piasek KREISEL w tych pomarańczowych workach z marketów budowlanych to przemyśl tę kwestię - ja w swoim akwa mam właśnie taki piasek - oprócz tego, że na początku wymagał bardzo wielu płukań (ale to akurat był najmniejszy problem) to z uwagi na granulację (oprócz ziarenek wielkości do 1,2 mm znajduje się w nim bardzo drobnej granulacji "pył"), niestety lubi "brudzić" wodę, gdy cyrkulator "zamiata" podłoże.


2) Znajdziej tylu samo zwolenników cyrkulatora Aquael 2000 co konkurencyjnego Atmana AT-203, który jest trochę tańszy, ale z moich doświadczeń z obydwoma tymi urządzeniami szczerze polecam Aquaela, który IMHO we wszystkim przewyższa czeskiego konkurenta. Jeśli chcesz drążyć temat to mogę to pokrótce rozwinąć w dalszej kolejności.


3) Jeśli chodzi o dekoracje to dużo zależy od parametrów wody "kranowej" tzn. używając określonych kamieni możesz w pewnym stopniu wpływać na parametry wody w akwa tak żeby zapewnić rybkom wodę jak najbardziej zasadową.


4) Można z powodzeniem hodować z pysiami określone rodzaje roślin - w moim poprzednim akwa zdawały egzamin anubiasy, kryptokoryny oraz nurzańce.


pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się z szybkiej reakcji :D

Uściślając nieco temat:

1. Staram się robić wszystko nisko budżetowo, a że majsterkowanie nie jest mi obce to: szafka, pokrywa, oświetlenie, hydroponika jest mojego projektu i wykonania.

2. Moje doświadczenie z filtrami mechanicznymi jest bardzo ograniczone. Do tej pory posiadałem akwaria typu LT, więc mechaniczne oczyszczanie ograniczało się do oczyszczania słupa wody. Zadanie to wykonywała hydroponika mojego projektu.

Zdaję sobie sprawę że świderki i śladowe ilości roślin tutaj same sobie nie poradzą. Nie podoba mi się taki wydatek, ale rozumiem że jest tu niezbędny.

3. Tło planuje zrobić także samodzielnie, ale jeszcze nie mam planu jakie będzie.

4. Parametry wody: to zabawne ale zawsze walczyłem o obniżanie GH, KH i PH. Czas na coś nowego.

5. Piasek - co polecasz? Ciężko będzie chyba znaleźć taki o stałej gradacji, bez drobin. (oczywiście za rozsądną cenę)

6. I najważniejsze - wymiary tego szkiełka (dokładniej szerokość). Nie będzie łatwo zrobić ciekawą aranżację w tak wąskim akwa, no ale nikt nie mówił ze będzie lekko. Pytanie tylko czy mieszkańcom nie będzie za ciasno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz pamiętać, że pyszczaki to straszne "brudasy", a wydajna filracja mechaniczna w takim akwarium to podstawa. Dlatego sprawdzony i najbardziej optymalny wariant (w aspekcie: cena - funkcjonalność) to głowica pompująca z grubą gąbką. Gdy dobrze ustawisz "mechanika" to wszystkie nieczystości będą osiadać na gąbce i przy sprzątaniu akwarium będziesz się ograniczał do wypłukania gąbki bez konieczności zabawiania się w czyszczenie (ewentualnie odmulanie) dna. Świderki to bardziej "służba sanitarna" w akwa, ale pisząc kolokwialnie ani one, ani tym bardziej rośliny nie będą zjadały rybich kup.


Wymiary zbiornika nie najgorsze, oczywiście optymalnie byłoby gdyby miał "standardową" szerokość 50 cm, ale jeśli nie planujesz zakupu nowego akwa to przecież musi tak pozostać. Przy takich wymiarach masz pole manewru jeśli chodzi o obsadę - jest tylko kwestia doboru odpowiednich gatunków, ale IMHO przedstawiona przez Ciebie propozycja (saulosi i "rdzawe") wydaje się rozsądna.

Ostatnimi czasy był na forum temat, w którym bodajże koleżanka Alexandretta (mogłem przekręcić nicka) pisała o swoim akwa o takiej właśnie szerokości. Poszukaj na forum, a na pewno znajdziesz ten wątek.


Jeśli chodzi o piasek to z tego co wiem to koledzy z forum załatwiali piasek z jakiegoś sklepu we Wrocławiu w zeszłym roku na targi Zoobotanika - ponoć odpowiedni piasek w dobrej cenie. Z tego co pamiętam to sprzedawca oferuje ten piasek na Allegro, ale tutaj niech się może wypowiedzą koledzy z forum, którzy znają ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez mam piasek kwarcowy bialy u siebie i mam dwa odczucia. Jedno na plus drugie na minus. Plusem wg mnie jest ladny wyglad. Bardzo ladnie sie reprezentuje. Ale minus to taki ze jak za mocno "dmuchne" cyrkulatorem to przez noc caly piasek z jednej strony na druga mi przewiewa. Lecz to wina granulacji chyba. Gdyby byla minimalniebwieksza to raczej piasek by pozostawal w miejscu. Lecz mimo tego minimalnie mniejszy podmuch z filtra i drugi zewnetrzy wylot dobrze ustawiony i czysto mam w baniaku... Miedzy innymi dzieki pomocy kolegi meszka;-) wiec sluchaj co radzi bo tp madry czlowiek;-)


Hejho

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten biotop to dla mnie kompletna nowość, więc wszystkich uwag słucham z uwagą. Staram się to analizować, wyciągać wnioski i zaadoptować do swoich warunków i możliwości.

Cały czas przeglądam forum i poznaję "tajniki". (dzięki przy okazji za sugestie gdzie i czego szukać)

Stara zasada mówi że "akwarium pod wpływem wody kurczy się i w krótkim czasie staje się mniejsze", ale niestety na większe już nie mogę sobie pozwolić.

Tak więc wymiary już się nie zmienią.

Co do obsady to na chwilę obecną wydaje mi się że dla początkującego malawisty taka będzie najrozsądniejsza. (jeśli ktoś uważa inaczej , to śmiało niech pisze).

Dzięki też za namiary na piasek ale jak już pisałem, cięcie (zbędnych) kosztów jest bardzo ważne. O ile na filtrze mech. raczej niewiele wymyślę to na piasku można będzie chyba zaoszczędzić. 1pln/1kg + przesyłka kontra 7,95pln/25kg to już duża różnica. Swoja droga ile go potrzeba do mojego szkiełka?:confused:

Co się zaś tyczy ustawień filtrów i tła zewnętrznego to pewnie jeszcze porozmawiamy, ale to już podejrzewam przez PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mojego 100x40 weszło 30KG i jeszcze jakies 8 bym wcisnął. A mam na całym dnie styropian o grubości 2cm. Ja bym na twoim miejscu kupił 50kg :) żeby mieć komfort "zapiaszczania" :)


Pamiętaj o kolejności: na czyściutkie dno styropian. Potem kamienie. Potem piach :) No i woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem to masz u siebie żwirownię i tam na pewno kupisz za piwko wstępnie płukanego piachu wiadro...pył odpuść a granulację wybierz od 0,5mmm...

obsada ok

mechanik-dobrze celujesz czyli Aquael lub Atman-który lepszy?nie znam odpowiedzi mimo licznych tutaj debat...

oświetlenie-temat rzeka...poprzeglądaj naszą galerię lub patrz tu...

http://saurama.aqua-web.org/

pozdro

--

i nie zapomnij o prefiltrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.