Skocz do zawartości

ocierające się ryby


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien problem z rybami. Od samego początku jak je mam (czyli od pół roku) ryby się ocierają o podłoże. Przez pierwszy miesiąc było to dość częstym zjawiskiem. Po miesiącu trochę się uspokoiły, lecz tarły się nadal. Myślę sobie tak: sam filtr wewnętrzny to trochę lipa, więc to pewnie z powodu podwyższonego N02. Testów nie miałem, ale tak podejrzewałem. Po 4 miesiącach od zakupienia ryb sytuacja się trochę poprawiła. Ryby obcierały się coraz mniej, lecz nadal ten problem był. Co jakiś czas ( każda ryba przynajmniej 5 razy na godzinę o podłoże się obtarła). Nadszedł czas na filtr zewnętrzny, który zasypałem ceramiką, dowaliłem starter filtr JBL'a. Kupiłem też testy ZOOLEKA + NO3 JBL'a. Minęły już dwa tygodnie i poprawy nadal żadnej. Obcierają się tak jak się obcierały (no może minimalnie mniej, lecz to raczej ciężko dostrzegalne). Doszedłem do wniosku, że czas prosić Was o pomoc.


Zbiornik:

100x40x40


Obsada:

5x P.saulosi

5x M. cyaneorhabdos

5x M. lombardoi


Parametry:

pH: 8 (ZOOLEK)

KH: 8 st. (ZOOLEK)

GH: 11 st (ZOOLEK)

NO2: 0 lub 0,05 lecz bliżej 0 (ZOOLEK)

NO3: w ciągu tygodnia wachania miedzy 10 (dzień po podmianie wody) oraz 40 (moment przed podmianą wody) (JBL)

NH3: między 0, a 0,25 mg/l -> po przeliczeniu wg tej tabelki -> 0,01 (ZOOLEK)


Pokarmy:

Tropical Spirulina Forte 36%

Tropical Bio-vit

Tropical Malawi

Hikari Chichlid Gold (tonący)

Hikari Chichlid Gold (pływający)

Naturefood (ten mały granulat)

raz w tygodniu daję trochę Tropical dla wszystkich ryb akwariowych) oraz raz na ruski rok sparzony liść sałaty do poskubania.


Macie teraz dokładny wzgląd na mój zbiornik. Proszę o Waszą analizę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Opisywane jako albo przekarmienie, albo za wysokie NO2.

Co do przekarmiania, to ręczę, że tak nie jest.

NO2 tak jak napisałem równe 0.


Od wielu miesięcy szukam na to pytanie odpowiedzi, więc wybacz, ale nie gadaj, że nie szukałem. Do tego parametry wody u innych osób, gdzie ten problem się pojawił był inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hikari jest zawsze namaczane. Nawet przez ponad pol godziny zeby zmieklo. Twardego jest nie chcialy i mi zalegalo na dnie albo plywalo po powierzchni dlugo. Wiec kazde hikari mocze i delikatnie rozdrabniam aby latwiej im bylo. . .


W testy jbla poki co nie zainwestuje bo zainwestowalem w zooleka. Ja wiem ze szalu nie ma ale nie przesadzajmy. Wielu akwarystow ich uzywa. I tutaj tez wielu mi polecalo zooleka procz no3. Wiec grzecznie usluchalem.


Mowie wam, mi juz brak pomyslow jak tego sie pozbyc z mojego zbiornika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.Spróbuj jeszcze profilaktycznie dolewać SERA OMNIFORTE. To jest bardzo dobry lek nie jest drogi a myślę,że pomoże.Poczytaj jak stosować na necie dokładnie jest to opisane. Pozdrawiam!!!


Waszek, słuchaj takich wypowiedzi to daleko zajdziesz ;)


miałem dokładnie takie samo akwa jak Ty, z dorastającymi sauloskami i mniejszymi od nich maingano i wiesz kiedy się ocierały? zawsze wtedy jak dałem ciała z podmianami (częstotliwość, albo jakość wlewanego płynu), albo jak podrosły i zwyczajnie były za duże do tego zbiornika (u mnie dokładnie po 5 miesiącach od wpuszczenia, w takim układzie gatunkowym), a Ty tam masz jeszcze o wiele agresywniejsze i większe lombardy....


moja rada:

zwiększ baniak do ~300-400l dla tych 3 gatunków, albo zredukuj wszystko poza sauloskiem, albo licz się z tym że lepiej nie będzie... wiem bo przerabiałem tak mocne przerybienie w dwóch zbiornikach malawi w swojej karierze ;)


życzę powodzenia i choć ocierać ryby mogą się choćby od pasożytów, to u Ciebie cierpieć będą najbardziej z powodu za małego zbiornika (maingano, a tym bardziej lombard nie nadają się do takiego słoika)

--

rozśmiesza mnie wogóle że ludzie polecają maingano do małych akwariów... u mnie w 720l zdominowany samiec siedzi grzecznie w lewym górnym rogu na karnym jeżyku... a szkło rosło z nim.. od 160 przez 240 po 720 ;) już od ponad roku ;)

--

.... ale się nikt nie ociera :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
    • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
    • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
    • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
    • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
    • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
    • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
    • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
    • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
    • widzę, że w ofercie jest dostępny, pytałeś p. Jacka? https://pielegniceafrykanskie.pl/   tak gwoli ścisłości maingano od wielu lat nie jest już melanochromisem, prawidłowa nazwa tego gatunku to Pseudotropheus cyaneorhabdos
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.