Skocz do zawartości

Pomoc przy zakładaniu akwarium 120l pyszczaki


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Plan mam taki. Akwarium 120l i pyszczaki. Bardzo mi się podobają.

I teraz mam do Was koledzy pytanie. Będę wdzięczny za konkretne wskazówki

1. Jaki podłoże ? Czytałem, że piasek kwarcowy, czy coś pod ?

2. Jaki rośliny - jeśli w ogóle ?

3. Ile rybek można by wpuścić i jakie gatunki pyszczaków polecacie - bezkonfliktowe ?

4. Ile samców i ile samic z gatunku ? Czytałem, że najlepsza opcja do takiego akwarium to jeden gatunek - Saulosi ?

5. Ile wcześniej trzeba przygotować akwarium żeby wpuścić pyszczaki ?

6. Czy trzeba wcześniej dodawać jakieś bakterie itp ?

7. Jakie Ph wymagane żeby rybki miały się dobrze, do tego jakie specjalne mają wymagania ?

8. Jakie tło proponujecie na tył akwarium - niebieskie, czarne a może bez tła lub inne ? - strukturalne średnio mi się podoba.

z góry bardzo dziękuję

Opublikowano

1.piasek kwarcowy/budowlany/plazowy

2.kryptokoryna lub valisneria

3.saulosi 1+3/4/5

4. j.w

5.akwarium jest gotowe, gdy cykl azotowy sie ustabilizuje

6.tak

7.7,6-8

8.folia oracal


FFAAQQQQQQQQQQ

Opublikowano

Kolego piasek na dno kup jakies piaskowce albo wapien zeby ph bylo mocno zasadowe i ryby puszczaj ale w takim akwa to tylko jeden gatunek kup yelowki albo soulosy


Wysyłane z mojego GT-S5830 za pomocą Tapatalk 2

Opublikowano

Yellowy wogóle nie pasują do takiego akwa(za małe a ryby za duże). Jedynie mały haremik saulosi 1:3-4 max.Ps sprawdź parametry wody kranowej może jest ona zasadowa i nie będzie jej trzebało podnosić przez wapienie itp.Imho wapienie(błagam nie filipińskie-wyglądają kiczowato)Duże bryły na dno piach pysie lubią kopać rośliny są zbędne...[kwestia gustu :D/] Akwa musi dojrzeć przez okres od 3-5tyg pozdrawiam

Opublikowano

Mam u siebie czarny żwirek bazaltowy, granulacja 1-3 mm nie denerwuje się dzięki temu za każdym razem gdy piasek rysował mi szyby przy czyszczeniu - cena 1,50 za kg /10 kg powinno Ci wystarczyć, oto link do aukcji http://allegro.pl/zwirek-czarny-egzotyczny-naturalny-jak-bazaltowy-i2528037538.html


Kamienie kup zwykłe wapienie na składzie, też maja troszkę dziur i są o wiele tańsze niż "filipiński" i moim zdaniem ładniejsze, lub serpentynit.Tło czarna folia, lub jeśli masz czas i zacięcie to styropian na tylna szybę od zewnątrz w którym opalarką wytopisz kształty i pomaluj czarnym spray-em środkiem do konserwacji podwozi w samochodach, ładnie nadpali styropian i można posypać lekko piaskiem który przyklei się bez problemu :)


Oświetlenie power glo, rośliny same urosną = glony :)


Przy tej wielkości akwarium to chyba tylko saulosi, lub równie ładne i nieduże demasoni.

Opublikowano

Bardzo wszystkim dziękuję za pomoc. Poczytałem sobie FAQ i naprawdę dużo się dowiedziałem.

Pytanie mam o sam zbiornik.

Do wyboru 3 opcje.

1. http://allegro.pl/zestaw-aquael-pearl-112l-prosty-full-wypos-i2484017950.html

ma filtr biologiczny - 3 koszyki filtracyjne.

2. http://allegro.pl/zestaw-aqua-nova-nt-620t-z-gietym-szklem-125l-i2497447291.html

3. http://allegro.pl/aquael-zestaw-brillux-80-profil-t5-2x-24w-102l-i2491308131.html


czy zarówno do pierwszej jak, drugiej jak i 3 opcji potrzebny będzie filtr zewnętrzny ?

Opublikowano

Zbiornik numer 2 odpada od razu - jest za wysoki , pyszczak zajmuje terytorium przy dnie wiec liczy się powierzchnia owego.


Zbiornik numer 3 wyposażony w pompę ciśnieniową, przy pyśkach wydaje mi się, że będzie się dość szybko zaśmiecać oraz cena zestawu wysoka pewnie ze względu na ta właśnie pompę.


Wybrałbym tańszy zestaw numer 1 i dokupił do niego filtr wewnętrzny a ten przepływowy w zestawie zasypać ceramiką i dodać bakterie biodigest.

Opublikowano

Czyli zewnętrznego już nie kupować ?

Wystarczyłoby to co zaproponowałeś ?

I jeszcze jedno pytanie mam: w oprawie są świetlówki 2x24W T5.

Czy można kupić świetlówki, które będą podkreślały kolor niebieski ?

Opublikowano

IMO ten już zamontowany wystarczy jako biolog w takim akwarium-ale to tylko moje zdanie :) Zbadasz parametry wody gdy akwarium już dojrzeje i wprowadzisz bakterie to będziesz wiedział czy biolog się sprawuje.


Najlepsze na rynku są świetlówki Hagen Power-Glo, uwydatniają kolory w szczególności czerwone i pochodne oraz w mniejszym stopniu niebieski.

Sylvania Aquastar daje taką lekko niebieską poświatę.

Daj power-glo do tyłu a aquastar do przodu, ewentualnie na odwrót jak będzie Ci się bardziej podobało :) Podejrzewam że te zamontowane będą kiepskie i raczej roślinne o barwie światła dziennego, jeśli jest możliwość zrezygnuj z nich i weź rabat.

Jak wyżej to tylko moje zdanie, może ktoś ma inne pomysły :)?


Na YouTube znajdziesz filmy pokazujące rożne rodzaje oświetlenia, na forum jest taki temat.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.