Skocz do zawartości

Moja woda


Maciek

Rekomendowane odpowiedzi

Eljot no właśnie nie jestem tego taki pewien, może to zbyt duża ilość informacji na raz ale rozmawiałeś kiedyś z kol. Nurosławem na ten temat i z tej rozmowy zrozumiałem że może dojść do gwałtownego stężenia nh3 jeśli w wodzie nadal jest wykrywalny nh4 a u mnie jest <0,05, no2 równe jest "0"


tak w przypadku kiedy w wodzie jest NH4+. A to można sprawdzic testami. Bo jak nie ma, to co podniesie ? Nic,


Tego rodzaju ostrzeżenia pochodza z czasów zupełnie innej filtracji i zasad prowadzena zbiornika. Były to czasy kiedy akwarium na okres zimowy trzeba było przygotować, kiedy to glony rosły od światła slonecznego, CO2 to wróg nr 1, a cyrkulacja 1 obj. zbiornika na godz. to było dużo..... no i dopuszczalne zagęszczenia obsady, wtedy przecież zbiornik o pojemności 100l to był duży zbiornik. (odpowiednik dzisiejszych 240 l).


Zasada fizyczna nie uległa zmianie, ale akwaria tak. W dojrzałym akwarium zwykle nie ma obecnie problemu z amoniakiem (kiedys to było częste). Więc nie ma co się bać. A jeśli znajdzie się nieszczęśliwy zbieg okoliczności to przypomnieć sobie ten tekst, test do ręki i sprawdzić jakie to zaniedbania w akwarium mamy i co z tym amoniakiem.... - szczególnie np. w okresie po stosowaniu leków (leki niszcza tez filtr bio, a wtedy....)


To było w wątku "przejście NH4 w amoniak NH3 zależnie od twardości pH" z 2010-06-08 i chyba z tym się zgodziłeś...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest ryzykowne i niewskazane gdy nie zna się dokładnych danych (szczególnie ryzykowne przy świeżych zbiornikach)
A zdaje się że twój zbiornik do takich należy, aktualnie masz 0,05 ale zbiornik nie jest stabilny i ta sytuacja może się zmienić. Dodatkowo ryby niezbyt tolerują gwałtowne zmiany ph czy to w górę czy też w dół. Ale jak chcesz ryzykować to syp wiadrem ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dobrze że się dowiadujesz:). Dojrzały zbiornik wybacza wiele błędów w przeciwieństwie do świeżego w którym wszystkie zmiany należy wprowadzać stopniowo. W twoim przypadku nie ma jakiejś konieczności szybkiego podnoszenia ph bo masz je w normie, więc po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis zrobie wszystkie testy i zobacze jak jest z wodą po podmiance, coś przed podmianką ryby się ocierały (ale nie jakoś przesadnie i nie wszystkie) po podmiance prawie przestały to pewnie z powodu suchego pokarmu i/lub no3 poza ty stały się płochliwe, wystarczy gwałtowny ruch przy akwarium, tupnięcie albo jaskrawy kolor ubrania albo jaskrawo ubrane dzieci ganiające się po domu:D


Napisane z fona

_______________

zrobiłem testy i nie wyszły teraz dobrze :(


nh4<0,05

no2<0,01

no3. 1

ph 7,5-8

kh 8

gh 11


zbiornik 300L

światło 2x24w 10h

filtr bio-bioceramika ok 3kg, gryz koralowy 2kg i matrix 1kg

mechanik-cyculator200

podłoże-piasek kwarcowy

dekoracje-łupek filitowy i piaskowiec

obsada Cynotilapia afra Cobue 10szt, Metriaclima Msobo Muganga 10szt


wczoraj dołożyłem do filtra świeżej bioceramiki aquaela jedno opakowanie czy to może być powodem?

rozumiem, że teraz powinienem raz dziennie podmienić 10% wody czy jakoś inaczej działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.