Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam!

W związku z nową aranżacją mojego akwa ,chcę do niego jakieś roślinki wsadzić.Nie wiem jaszcze jakie,ale myślałem o nurzańcu/anubiasie.

Czy są jakieś inne rośliny które wytrzymają z moimi pupilamy:D :confused:

W akwa mam:

Pyszczaki:

maylandia zebra x3

red red x3

yelow x2 (byłu 3 ,ale jedem mi zdechł:( )

pyszczaki Niebieskie x3

(wszyskie haremy 1+2)

Opublikowano

Tematów takich mnóstwo. Generalnie, rośliny możesz wsadzać każde, nie wszystkie przeżyją w tej wodzie i razem z pyszczakami. To wszystko zalezy od ryb ;) A najczęstsze roślinki to vallisneria, anubias i cryptocoryna.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

witam.ja wsadzilem żabienice ,połowe lisci zniszczyły glony i ryby,ale zaczeła dosyc obficie wypuszczac nowe i ich juz ani jedno ani drugie nie tyka :P ostatnio spróbowałem ze strzałka i w dwa dni zrobiły z niej sałatke hehe

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

Witaj! Polecam wrzucić dużego anubiasa powinien przetrwać bo ma twarde liście, a jak lekko się ogloni mechanicznie wyczyścić gąbką i gra:-)))

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam,


Ja właśnie przymierzam się tez do roślinek w moim zbiorniku. W sumie nie dlatego , ze zaplanowałem sobie roślinki , ale zmusiły mnie do tego glony który jest nagle bardzo dużo na szybach. Z wielu rozwiązać , aby ograniczyć porost glownow na szybach , postanowiłem alternatywnie zasadzić roślinki aby one zachamowaly rozwój glonow. Ale do czego zmierzam , ja wybrałem z posorod 5 dostępnych , mianowicie :


1.Vallisneria americana gigantea


2.Microsorum pteropus


3.Echindorus amazonicus


4.Anubias barteri var. nana


5.Anubias barteri


I wybrałem Vallisneria americana gigantea ktora niebawem pojadę zakupić.

Jakie będą skutki dowiem się w ciągu najbliższych 60 dni.


Pozdrawiam

Opublikowano

glony masz bo masz za wysokie NO3 które im sprzyja w twardej wodzie...

zasadzenie roślin tego nie zmieni - proponuję częstsze podmiany ;)

Opublikowano
glony masz bo masz za wysokie NO3 które im sprzyja w twardej wodzie...

zasadzenie roślin tego nie zmieni - proponuję częstsze podmiany ;)



No3 - 5mg/l ? Za duze ? hm ... chyba za male ...

Podmiany co 9 dni 25 procent.


Pozdrawiam ,

Opublikowano

a mierzone czym? bo wierzyć mi się nie chce - sam mam koło 10mg, teraz nawet mniej bo podmieniam 50-75l dziennie i glony mi prawie nie rosną :D

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeżeli akwarium Malawi, to na rośliny za bardzo się nie nastawiaj, chyba że glony na kamieniach. Co do wyboru lampy, zależy jaki budżet przewidujesz, ale weź pod uwagę, że oświetlenie, podobnie jak filtracja, to dwie rzeczy, na których nie warto za bardzo oszczędzać. Jeżeli nie masz pewności, jakiego światła potrzebujesz, najlepszym (choć nie  najtańszym) rozwiązaniem są belki oświetleniowe i to nie te z najniższej półki. Ja używam i mogę Ci ze spokojnym sumieniem polecić lampy Entriq firmy Skylight. W ofercie jest 10 rozmiarów od 15 do 150 cm, więc coś dobierzesz. Lampy są programowalne, sterowane smartfonem. Szerokie spektrum widma światła pozwala zastosować je w każdym rodzaju akwarium, a łatwość zmieniania ustawień daje możliwość dobrania takiego oświetlenia, jakie Ci pasuje. Filmy o tej lampie, podobnie zresztą jak i o innych rodzajach oświetlenia znajdziesz na YouTube, np. na kanale 'Podwodne światy".  Oczywiście zapewne modele innych firm też oferują podobne, a może nawet lepsze możliwości, ale opisuję Ci to co używam i z czego jestem zadowolony.
    • Kurczę.  Chyba nie potrafię wytłumaczyć o jaki chodzi mu przypadek… ale jeszcze raz.    zatykamy możliwość powrotu wody do sumpa.  ostatnia komora ma pompygdzie woda wraca do Akwa. Tam jest również czujnik dolewki i wlewa się woda.  zatkany powrót, woda dalej dolewa się przez pompy, komora pusta wiec czujnik dolewki dolewa wodę i pompy ją wlewają. Wtedy przelewa się góra przez akwarium na mieszkanie.    najlepiej by było odciąć zasilanie z pomp gdy tylko będzie pusta komora. I wtedy też żeby dolewka się zatrzymała. Takie awaryjne odcięcie zasilania. Tylko nie mam pomysłu jak.    Zatkanie jest możliwe np gdy wpadnie ryba i bokiem zatka rewizję a główna rura spustowa również się zatka.    moze maloptawdopodobne ale możliwe i chciałbym taki przypadek Wykluczyć.     Góry dzięki za pomysły. 
    • Moje Synodontis njassae nie wygryzają tła strukturalnego (dotyczy to dwu zbiorników i długiego czasu)
    • Witam,    Panowie mam pytanie czy wasze sumiki także mają zdolność do wygryzania tła modułowego?  Od jakiegoś czasu zauważyłem że z małej dziurki na narożniku powstała większa i ilość się zwiększyła.    
    • Może warto jeszcze raz przemyśleć projekt. Jeśli udało się zrobić dolewkę, to może da się również zrealizować stałą podmianę wody. Potrzebny będzie tylko odpływ do kanalizacji. Można to zrobić przez wykonanie otworu w sumpie – w komorze pompy – oraz zastosowanie: śrubunku, kolanka, sitka do regulacji poziomu. Do ustalenia stałego poziomu podmiany możesz użyć kroplownika z kompensacją ciśnienia. Rurkę doprowadzającą wodę można poprowadzić w rurze odpływowej do kanalizacji – w celu odzyskiwania ciepła w chłodnych miesiącach. Dodatkowo warto rozważyć wykonanie wyższego akwarium, zintegrowanego z pokrywą, które mogłoby pełnić funkcję magazynu wody na nieprzewidziane sytuacje (raz uratowało dom – moje rozwiązania znajdziesz w stopce). Otwór w sumpie może znajdować się w innym miejscu – ale trzeba się liczyć z wszystkimi tego konsekwencjami. Pamiętaj, aby policzyć spiętrzenie na grzebieniu przy danej wydajności pompy – pozwoli to dobrać odpowiednią wielkość komory pompy i zabezpieczyć się przed zatkaniem spływu. Z rozwiązań DIY możesz też użyć np. ESP32 + czujnika poziomu cieczy + ESPHome do sterowania elektrozaworem. Ja ogarniam teraz problem parowania i wyłączonej wody w domu przy długich wakacjach... będę zdalnie włączał wodę  
    • Poszukałem, poczytałem, przemyślałem i .... zrezygnowałem 
    • W takim razie nie jasno to opisales, bo z powyższego cytatu wynika, że już wypompowanie wody z ostatniej komory przeleje zbiornik. Chyba jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zamontowanie czujnika poziomu wody w kominie, który po osiągnięciu minimalnego poziomu rozłączy pompę w sumpie. Nawet nie wiem czy są takie czujniki🤔 coś musisz wykombinować. 
    • Ok. Jest maloprawdopodobne.  mnie nie chodzi o to że woda z ostatniej komory się nie zmieści do Akwa. Chodzi o przypadek gdzie zatkany jest komin a dolewka cały czas działa i dolewa a pompa pompuje.  myślałem o jakimś awaryjnym odcięciu zasilania od pomp w przypadku całkowitego braku braku wody w ostatniej komorze.    chyba że ktoś ma inny pomysł. 
    • I to jest najbardziej ryzykowne, bo może się zdarzyć że wyporność tła naruszy Ci wytrzymałość tylnej konstrukcji akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.