Skocz do zawartości

Malawi 240L rekonesans sprzętowy :)


Maciek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie jestem Maciek mam 33L, akwarium 112L LT i mieszkam w W-wa choć z Warszawą mam tyle wspólnego co pyszczak z Wisłą :D. Od jakiegoś tygodnia albo i lepiej cierpię na dość popularną na tym i innych forach chorobę zwaną MALAWI, myślę że jest nie uleczalna ale na szczęście można z tym żyć pod warunkiem że będzie się ją dokarmiać widokiem zdrowego i radosnego akwarium z pyszczakami. Podjąłem decyzję o założeniu takiego zbiornika o litrażu min. 240L o wymiarach 120x40x50 bądź 120x50x40. Nie posiadam jeszcze niczego oprócz testów kropelkowych no2,no3,ph,gh-kh i nh4:D, myślę że te testy przydadzą mi się na starcie a może jeszcze jakieś są mi potrzebne(proszę o podpowiedź).

I teraz tak o ile firmę szkiełka już wybrałem i myślę że dobrze zrobiłem(aquael) o tyle borykam sie z wyborem firmy filtrów, oczywiście czytam wasze forum i inne wieści z netu ale mnogość informacji nie jednego przyprawia o zawrót głowy( ja też nie jestem wyjątkiem :) ). Postanowiłem że filtracją wew.(mechanik.) zajmie sie AQUAEL Circulator 2000 (chyba że macie coś lepszego?) co do zew. nie mam jeszcze pojęcia bo ceny, bo mnogość firm, pojemność, myślę nad atmanem cf1000 lub cf1200 co wy na to czy to dobra droga czy może jednak gdzieś skręcić. Na początek planuje obsadę dość małą, żeby zapoznać się z biotopem Malawi i tworzeniem warunków zbliżonych do oryginału lecz nie identycznych. Pierwszymi rybkami będą pseudotropheus saulosi w konfiguracji 1+3-4 z czasem obsada rozrośnie się. Moje zapytanie kieruję do was jako, że jesteście specjalistami od malawi i wasza wiedz będzie mi bardzo potrzebna. Dotychczas przeczytałem "Malawi Piękno i Pasja" Krzysztofa. M. Kaźmierczaka i jestem w trakcie czytania książek Państwa Wiecheckich tj; pierwszego i drugiego tomu o pielęgnicach Afryki i Jeziora Malawi. A więc reasumując czy filtr Atman cf1000 czy może 1200 jaki zastosować?, czy AQUAEL Circulator 2000 jest ok do 240L czy może wystarczy mniejszy?, czy jest sens stosowania filtra RO w Malawi ?, czy steropian pod skały dać na całym dnie czy tylko pod skałki logika mówi mi że lepiej dać pod cały ale może się mylę ?, jaki piasek zastosować z piaskownicy czy może kwarcowy? to na razie tyle pytań więcej nie pamiętam. To mój pierwszy post więc proszę nie strzelajcie mi od razu w głowę jeśli coś z nim nie tak, tylko pod nogi dla motywacji :D. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtaj

AQUAEL Circulator 2000

tak jak najbardziej ewentualnie Atman 203

filtr Atman cf1000

Tak moze być chodz są tańsze i wcale nie gorsze np jbl e900 lub jakiś chinolek

czy steropian pod skały dać na całym dnie czy tylko pod skałki

na całości jest to bezpieczniejsze

jaki piasek zastosować z piaskownicy czy może kwarcowy?

jaki sobie życzysz polecany jest kwarcowy ale to kwestia gustu

Akwariu wybrałbym 120x50x40 większa głębia super to wygląda Pysie saulosi zakup sobie jeżeli to maluchy to około 10szt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JBL i chinolek pomimo tak dobrej opini jaka przedstawiacie na tym forum to jednak mnie nie przekonują z uwagi na to iz przy jbl można się jeszcze naciąć na stara partie bez uszczelek pod kombajnem i co za tym idzie filtracja jest nie pełna a co do chinolka to najzwyczajniej w świecie boję się przecieków i innych kłopotów z gwarancją. Rozumiem że piasek to rzecz gustu ponieważ nie bierze on żadnego udziału w filtracji biologicznej z uwagi na kopanie w nim przez rybcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie polecam "bielusieńkich" "piaseczków" do malawi.Polecam tani i sprawdzony (osobiście w akwa) piasek kwarcowy z castoramy,leroy merlin(tu kupilem swój) w pomarańczowym worku 25kg cena to 8.40,- fakt że trzeba go trochę popłukać ale się opłaca a z tymi z zoologów za 4.50,- 2kg jest tyle samo roboty a po jakimś czasie wygląda kiczowato ;)Ale to kwestia gustu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie polecam "bielusieńkich" "piaseczków" do malawi
kwestia gust a o gustac się nie rozmawia

Akurat mam piasek kwarcowy biały i jestem zadowolony i przepłukałem 2-3 razy i było ok

a z tymi z zoologów za 4.50,- 2kg jest tyle samo roboty


A cena nie była taka jak piszesz zapłaciłem 80gr/kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Że szkła... małe akwarium z otworami na 3 rury obsmarkalem pianka i okleiłem styropianem... na to ceresit 
    • @crav z czego budowałeś u siebie komin?
    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.