Jump to content

Nowe akwarium i jakie najlepiej ???


kamilpietrzak22

Recommended Posts

bierz większe:)

Zawsze łatwiej utrzymać parametry wody gdy jest jej więcej, a mniejszą długość zrekompensuje większa szerokość.

Także głębia będzie się lepiej prenentować w takim akwa :D

Link to comment
Share on other sites

Powiem tak mam ograniczana ilość kasy a wiec tak do 510 litrów mogę zrobić z 10 mm po wyżej już z 12 mm a 180x60x50 to jak dobrze pamiętam 540 l różnica miedzy 10 mm a 12 mm jest 80 gr a muszę już raczej zmeinic bo moje aulonakary juz sie nie mieszczą w 240 l

Link to comment
Share on other sites

Ja sie wyłame, wybrałbym wariant drugi 180x50x50 i akwa zrobione z 12 z kilkom poprzecznymi i dwoma podłużnymi wzmocnieniami. Jeśli chodzi o parametry wody i porównywanie ich z troche mniejszym baniakiem to sprawa wygląda na tyle mało dyskusyjnie że nie warto na ten temat polemizować. W obu przypadkach gwarantuje głową że nie będziesz miał problemów z utrzymaniem właściwej chemii wody.

Link to comment
Share on other sites

bierz większe:)

Zawsze łatwiej utrzymać parametry wody gdy jest jej więcej, a mniejszą długość zrekompensuje większa szerokość.

Także głębia będzie się lepiej prenentować w takim akwa :D


nic dodać nic ująć - dokładnie tak :D

Link to comment
Share on other sites


1. Ja już nic nie rozumiem jedna osoba wyżej mówi ze 180x50x50 jest lepsze

2. i z szyby 12 mm ale czemu?? jeśli Rynkar proponuje z 10 mm akwarium 200x50x50 wiec wnioskuje ze grubość szyby jest odpowiedni1. Noo wiesz w końcu jest demokracja, i rózni ludzie moga miec różne zdania, co do gabarytów akwa też :wink:

2. to już kwesja ceny, duzi producenci aby w konkurencji byc na rynku muszą dawać małe ceny więc oszczędzaja na materiale, natomiast wątpie aby jakiś mały prywatny szklarz/akwa kleiciel zdecydował sie to z 10mm zrobić bo róznica w cenia znowu aż taka kosmiczna nie jest a ewentualne straty w rzypadku trgedii moga być spore. Oczywiście takie akwa od np Rynkara z 10 tez wytrzyma ale takie z 12 z dodatkowymi wzmocnieniami wytrzyma więcej i tu jest pies pogrzebany.

Link to comment
Share on other sites


2. to już kwesja ceny, duzi producenci aby w konkurencji byc na rynku muszą dawać małe ceny więc oszczędzaja na materiale, natomiast wątpie aby jakiś mały prywatny szklarz/akwa kleiciel zdecydował sie to z 10mm zrobić bo róznica w cenia znowu aż taka kosmiczna nie jest a ewentualne straty w rzypadku trgedii moga być spore. Oczywiście takie akwa od np Rynkara z 10 tez wytrzyma ale takie z 12 z dodatkowymi wzmocnieniami wytrzyma więcej i tu jest pies pogrzebany.To właśnie chciałem Ci przekazać. Jeśli uważasz że warto ryzykawać możesz postawić baniak z 10, pewnie wytrzyma, ale ja wole dmuchać na zimne, niż płakać nad rozlanym mlekiem.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli uważasz że warto ryzykawać możesz postawić baniak z 10, pewnie wytrzyma, ale ja wole dmuchać na zimne, niż płakać nad rozlanym mlekiem.

Moje 200x60x60 jest z 10 i nie trzeba płakać nad rozlanym mlekiem, a jak ktoś panicznie się boi to i wystraszy sie gdyby miał nawet baniaczek z 15

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Ciekawe spostrzeżenie, choć modę obstawiałbym bardziej w przypadku zbytu na skalary, o czym pisał @Bojar w kontekście planowanej przez p. Darka Gażę zmiany profilu hodowli - i zgodziłbym się raczej z @pulpet i @crav, że coraz większą rolę odgrywają ceny wszystkiego ... i, moim zdaniem, ludzka wygoda. Dużo mniej wiedzy, techniki, kosztów i czasu taki gekon pochłania, a można wyjąć, pogłaskać, długo żyje... Terrarium z płyty sklepie każdy, kto nie ma dwóch lewych rąk. Do chomika/świnki morskiej wstyd się teraz przyznać, a gekon lamparci / orzęsiony / chiński brzmi egzotycznie. 😉 Jak wzrosły ceny szkła, każdy wie. Ile kosztuje prąd - przy wymagającej w naszym biotopie filtracji - również. To są dwa główne czynniki, wydaje mi się. A jeśli ktoś już się wykosztuje na wszystko i np. nie dobierze w przemyślany sposób obsady, to stwierdzi, że lepiej spokojniejsze skalary, bo "pyszczaki się gryzą". 😐 Jeśli ludzie w obecnych czasach oglądają każdą złotówkę dwa razy i wydatki (początkowe i bieżące) związane z naszym hobby wpływają na jego mniejszą popularność, to mniej lub bardziej niszowe biotopy jak Malawi pierwsze dostaną po d***. Sad but true.
  • Nie 8k, tylko 32k A jaki przepływ przy 10000L wody?
  • Zaczynam się gubić? Po co Wam przepływ przez sump rzędu 8 tys. litrów ?
  • Zobacz na ceny wszystkiego w sklepach, posłuchaj muzyki w radio, zobacz gazety w kiosku... itp itd
  • @triamond no trochę przerażające są te przepływy i średnice rur. Według tabelki fi50 grawitacyjnie, to jakieś 8300L - mało. Mam po jednej stronie 3 rurki Fi50, a jedna musi iść na rewizję. Czyli będzie dodatkowe wiercenie. Komin i tak można zasypać K2, można się też pokusić o jego fluidyzację. Gruby temat
  • Ja myślę, że nie inflacja i nie covid, tylko moda. W niedzielę byliśmy w Hali EXPO w Łodzi na Egzotycznych Zwierzętach. Ludzie przy stoiskach co wchwilę wydawali setki złotych na kupno różnych gadów i zwierząt oraz akcesoriów. Akwarystyka cieszyła się słabym zainteresowaniem w porównaniu zresztą. Gekony sprzedawały się jak ciepłe bułeczki.
  • Na szybkie odbicie bym nie liczył. Jak się wykruszą mali i średni rzetelni  hodowcy, znikną stada zarodowe przyzwoite jakościowo i dostęp do tańszych ryb, to ciężko będzie o nowych zapaleńców. Starczy poczytać forum, raczej niewielu zaczyna od dużych zbiorników i z pełną świadomością inwestuje większą kasę w obsadę. To raczej metoda małych kroczków, niewielki zbiornik, poszukiwanie ryb "po taniości". Potem , ci poważnie zarażeni bakcylem idą dalej, ale ciężko się będzie zarazić, bo nie będzie czym. W Niemczech obserwuję identyczną sytuację. Kilka lat temu wyszukałem sobie parę hodowli w okolicy gdzie mieszkam, albo obok których przejeżdżam regularnie. Tak w promieniu 250 km. było ich +/-  10. Od dużych, cieszących się renomą, poprzez średniaków do garażowo piwnicznych, często nieoficjalnych, takich bez szyldu i kasy fiskalnej. Ale można było trafić ciekawe, fajne jakościowo ryby często naprawdę w rozsądnych cenach. Teraz zostały 3 z czego dwie wyraźnie straciły na polocie i jakość oraz asortyment poleciały na łeb.  Szczerze, to trupem wieje i obawiam się że długo nie pociągną. I jeden ostry gracz, który ma ogromny wybór i ryby naprawdę top, asortyment ciągle się rozwija, ale ceny zdecydowanie wysokie.  Czyli niebawem będzie tak, że albo drogo, albo wcale. Zakładam, że osoby zaczynające przygodę z Malawi raczej odpuszczą, niż jak pisał  @TomekT kupią obsadę na raty. Tak, że przynajmniej na razie wielkich szans na to, że popularność Malawi będzie rosła nie widzę. 
  • Jakoś śrubunki trzeba będzie włożyć ( i mieć do nich dostęp ? ) ... 32000l/h   ok.  4 sztuki po 2 cale (https://aquariumscience.org/index.php/14-5-piping/) lub więcej mniejszych, na to siatka o oczkach mniejszych niż K1  Gąbka 5ppi ? i zasypać K1. Wyjąć łatwo - pływa. Rewizje ? 
  • Tylko pytanie jak taki komin obsługiwać  U mnie po obu stronach są szyby, ale z jednej strony szyba jest o metr krótsza więc w tym rogu może być duży komin. Zrobię chyba podłogę pod akwarium bez wylewki. Dopytam się jeszcze szpeców jak oni to widzą. Zamiast ogrzewać podłogę, to zrobię sobie wężownice w komorze sumpa, zaoszczędzę 10cm i wtedy sump mógłby mieć 35-40cm i będzie do wszystkiego sensowny dostęp. Muszę sobie zaprojektować tego sumpa i policzyć ile zmieści się tam mediów. Jeżeli filtracja miałby być w kominie, to bez jakiegoś okna rewizyjnego nie ma opcji, bo jak coś w tracie się uszkodzi i nie będzie do tego dostępu, to będzie poważny problem.
  • Widać to dobrze po aktywności forumowej 2-3 lata wstecz. No i ciekawe, o ile finalnie większe będą rachunki za prąd od lipca, to będzie też ważny czynnik. Obyś miał rację.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.