Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Parę dni temu zakupiłem używane akwarium z pyszczakami.Niestety facet od którego kupiłem akwarium był chyba kompletnym laikiem.Ja też takim byłem przy kupowaniu i niestety wtedy jeszcze pojęcia nie miałem ile pyszczaków może być w 112 litrowym akwa.

3 pyszczaki już oddałem do sklepu zoologicznego(najagresywniejszego w całym akwarium auratusa i jeszcze dwa inne)Zostało się chyba z 9 rybek z czego większość to wybarwione i dorosłe osobniki.

Proszę o radę jakie ryby jeszcze oddać do sklepu i ewentualnie jakie dokupić.Zamieściłem zdjęcia w celu identyfikacji ponieważ nie mogę dokładnie określić.Z moich obserwacji,które są pewnie błędne mam chyba 3 samice pyszczaka saulosi coral(nie jestem pewien bo 2 z nich mają atrapy jajowe), 2 samce saulosi jeden ładnie wybarwiony, drugi mniejszy o szarym kolorze cały czas siedzi przy rurze od filtra(chyba jest zdominowany przez większego) i boi się pływać(przynajmniej takie odniosłem wrażenie).3 z wybarwionych ciężko określić bo nie ma pionowych pasów jak saulosi.Pozostałe to chyba jeden mały zółty yellow albo niewybarwiony saulosi nie wiem czy samiec czy samica.



Akwarium tak jak już wspomniałem niestety tylko 112l(w przyszłości może będzie 240l)

Jeśli to ważne to w akwarium pracuje filtr tetratec ex700(wyjąłem węgiel po przeczytaniu rad na forum),została ceramika,gąbka,biobale i włóknina.

W akwa działa również napowietrzacz tetra aps100(nie wiem czy jest potrzebny czy nie).

Proszę również o pomoc w ułożeniu kamieni czy aktualne ułożenie jest dobre.

Świetlówki 2 po 18w T8 jedna 4500K druga jakaś niebieska philipsa.

Przepraszam,za dużo tekstu ale wolałem zadać kilka pytań w jednym wątku niż zakładać osobno parę tematów.

Jeśli cokolwiek jest źle zrobione to proszę o krytykę i pomoc w poprawie.Tak jak pisałem dopiero od paru dni dowiaduję się coraz ciekawszych informacji odnośnie akwarystyki i jestem głodnych wszelkiej krytyki,pomocy i rad :)



A poniżej zdjęcia:

20120324080220.th.jpg

20120324080252.th.jpg

20120324080336.th.jpg

20120324081248.th.jpg

20120325145112.th.jpg

20120325145136.th.jpg

20120325145234.th.jpg

20120325145405.th.jpg

20120325150621.th.jpg

20120325150632.th.jpg



Pozdrawiam serdecznie i proszę o pomoc.

Opublikowano

Masz tam Melanochromis cyaneorhabdos(maingano)- poziome pasy, Labidochromis caeruleus -zolte z czarnymi paskami na pletwie grzbietowej.Te ktore uwazasz za saulosi coral to Maylandia estherae. W pionowe paski to moze byc saulosi.

Do 112 nadaje sie tylko i wylacznie saulosi, w maksymalnej ilosci 5-6 szt.

reszte ryb jak najszybciej oddaj bo to nie jest akwa dla nich i sie tylko mecza.


Co filtra to po korekcie obsady do saulosi to spokojnie da rade.


Napowietracz ajk lubisz"bable" to zostaw, generalnie nie jest potrzebny.


Wystroj to sparwa indywidualna, ale jak juz mowilem akwa jest male i szkoda zabierac miejsca rybom, tworzac gruzowiska.Oswietlenie rowniez wedle gustu, rybo to bez roznicy.

Jak juz mowilem, najwazniejsze to oddanie ryb, osoniscie oddalbym wszystkie i wtedy zaczal z haremem P.saulosi.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Przejrzałem jak wygladają pyszczaki te,które podałeś i niestety wszystko wskazuje na to,że masz rację.Moje ryby idealnie pasują do gatunków podanych.Zastanawiam sie tylko kto podał informacje facetowi od którego to kupiłem,że tak zróżnicowane gatunki mogą żyć w tak małym akwarium...Pozostaje mi tylko oddanie rybek do sklepu o ile je przyjmą i szukanie saulosi.Boję się tylko jednego,że trafię na sklep,w którym liczy się tylko kasa i wcisną mi jakiś inny gatunek pyszczaków niż saulosi.Czy mógłby ktoś polecić profesjonalny sklep akwarystyczny w Łodzi lub okolicach?Czytałem coś o rybarium.pl w Łodzi ale wolałbym się upewnić.Jak rozumiem do swojego akwa mogę kupić 1 samca i 4 samice?Taka ilość będzie optymalna?Nie chcę żeby rybki się męczyły.

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

Opublikowano

Wczoraj zmieniłem obsadę kupiłem na giełdzie w Łodzi 10 młodych zaczynających się przebarwiać saulosi.Mam problem ponieważ 3 z nich ocierają się o piasek.Nie wiem czy to może być przez to ale zauważyłem,że w dwóch miejscach piasek jest jakby lekko brązowy i zielony(załączyłem zdjęcia)oraz pojawiły się małe glony na bocznej szybie.Czy to może świadczyć o strefach beztlenowych,jak temu zaradzić i czy może mieć wpływ na ocieranie ryb?

Zbadałem poziom pH-8 i NO2-0 innych testów niestety jeszcze nie posiadam.

Proszę o pomoc.

20120330113656.th.jpg

20120330113713.th.jpg

20120330113730.th.jpg

20120330113920.th.jpg

20120330113929.th.jpg

20120330113941.th.jpg

Opublikowano

Ja u siebie też mam taki dwu kolorowy piach. Po prostu podejrzewam że piachu do końca nie da się wypłukać, dlatego bliżej dna jest ciemniejszy, natomiast górna warstwa jest jaśniejsza gdyż podlega ciągłemu procesowi filtracji, a to poprzez filtry, a to kopiące ryby..

Na strefy beztlenowe w jakimś stopniu pomagaja świderki.

Opublikowano
Ja u siebie też mam taki dwu kolorowy piach

Nie masz dwukolorowego piachu tylko głębiej światło nie dociera dlatego niżej jest ciemniejszy. U kolegi okrzemki się rzuciły i tyle.:D Nie ma co panikować.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Pozwolę sobie odświeżyć temat, tak jak wcześniej napisałem mam "dwu kolorowy piach" Na wierzchu 2-3 cm jasnego, a pod nim zaczyna się ciemniejszy, zabrudzony, dzisiaj zauważyłem przy podmiance że w tej warstwie tworzą się pęcherzyki powietrza które uwalniają się przy przemieszaniu piachu ręką. Co to jest ?

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.