Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, jestem nowy i zielony w Malawi. Moje akwarium to 240l,założone 1,5 miesiąca temu ,filtr biologiczny to kubełek HW-303B UV, 2 filtry mechaniczne wewnętrzne, grzałka 300w i pompka, skala to bazalt i podłoże drobny żwirek a oświetlenie 2x30w opti planet i opti natural. ph-8, woda czysta. podmiana co tydzień 20%.

Mój problem polega na tym, że ryby

( znaczna ich większość) mają bardzo postrzępione pletwy i znaczny ich ubytek. Gdy je kupowałem wszystko było ok z nimi. Obsada to- 4 Pseudotropheus saulosi (3 samice i jeden samiec bo zaczyna zmieniać kolor z żółtego na ciemny),były 4 Labidochromis caeruleus został tylko 1 reszta padła, 4 Iodotropheus sprengrrae

(1 cały chyba samiec bo gania wszystkie pozostałe i ma najmniejszy ubytek w płetwach, reszta tego gatunku ta masakra, duże ubytki płetw ogonowej i grzbietowej ciągle się chowają w skałach ) 4 Melanochromis dialeptos

( one wyglądają najlepiej tylko 1 z nich najmniejszy ma ubytek w płetwach) Robię im podmiany wody, podałem też sera bactopur bo sadziłem, że to martwica bo większość ryb ma postrzępione pletwy i znaczny ich ubytek. Dodam, że ryby jedzą normalnie, ganiają się, tylko te najbardziej obskubane siedzą na dnie ale podpływają gdy je karmię.

post-12244-1469571325546_thumb.jpg

post-12244-14695713255724_thumb.jpg

post-12244-14695713255845_thumb.jpg

Opublikowano

Dzięki za podpowiedz. Od momentu zastosowania bactopuru i czystych podmianach wody tak co 2 dni oraz podniesieniu temperatury do 30 stopni ryby znacznie się ożywiły, teraz tylko czekać kiedy odrosną płetwy i czy odrosną. Zastanawiałem się również czy takie ubytki płetw nie są spowodowane przez zastosowane kamienie, które przywiozłem z pobliskiej budowy tamy na rzece,które są użynane do utwardzania brzegów rzek oraz wody kupionej w markecie. Możliwe,że one źle wpłynęły na stan zdrowia moich pysi. Dodam, że mam już od przeszło 8 lat akwarium holenderskie i cały czas używam wody ze studni bo mieszkam na wsi i nigdy nie miałem jakiś problemów z nim, woda średnio twarda i o ph 6,5. Więc czy woda z marketu i kamienie mogą mieć jakiś negatywny wpływ na zdrowie moich pyszczków, a może bazalt zlew wpływa na wodę. Dodam,że filtr mama wypchany ceramiką, żwirem koralowym i keramzytem, ale na szybie i grzałce oraz filtrach osadza mi sie białe coś, takie kropki galaretowate, które szybko idzie usunąć.

Opublikowano

Cichli

Dodam, że mam już od przeszło 8 lat akwarium holenderskie i cały czas używam wody ze studni bo mieszkam na wsi i nigdy nie miałem jakiś problemów z nim, woda średnio twarda i o ph 6,5.

Ph 6,5 to problem w malawi, jeśli masz w akwarium z pyszczakami taki sam odczyn to pewnie tu tkwi problem

Opublikowano

Miałem podobny problem z wodą, używałem wcześniej do zalania akwarium i podmianek wody ze studni. I chociaż parametry były dobre to podejrzewam że do wód gruntowych dostawała się chemia z pobliskich pól. Wszystkie objawy znikły gdy zacząłem przywozić wodę z wodociągów miejskich, u nas akurat jej nie chlorują tylko ozonują i ma przyzwoite parametry

Opublikowano

Zgodnie z waszymi zaleceniami zrobiłem test wody w akwarium tylko tyle, że na paskach Tetry. Nie wiem na ile są dokładne ale wyszło tak:

NO3-25

NO2-miedzy 0 a 1( BARDZIEJ NA 1, I TU CHYBA ZA DUŻO)

GH-16d

KH-6

PH-7,5( TEST kropelkowy jaki posiadam pokazał 8)

CL2- 0

Pytanie czy takie parametry mogą mieć wpływ na moje ryby( zanik płetw)? I co dalej, częste podmiany wody i zwiększyć wkład filtra biologicznego ( więcej ceramiki i dodać jeszcze bakterie infiltrujące), a może dać jakieś rośliny- Cryptocoryne aponogetifolia, bo czytałem, że takie się nadają?

Opublikowano

zrobiłem ponowne 2 testy wody w akwarium i wyszło tak:

NO3-miedzy 10 a 15

NO2-0

GH-16d

KH-miedzy 3 a 6d

PH-8

CL2-0

2 TEST po 2 dniach identyczny jak pierwszy.

Jak już wcześniej pisałem podawałem rybom leki pierwszy sera bactopur i po około tygodniu tropical cmf. Od momentu zakończenia podawania leków zacząłem co 2 dzień podmieniać im wodę tak z 10 % co robię do dnia dzisiejszego. Jak narazie ryby żyją padło tylko lub aż 1 saulosi i 3 yellow. Obecnie ryby mają bardzo dobry apetyt i wyglądają lepiej ale płetwy coś słabo odrastają chyba że to wymaga czasu. Jak narazie nie widzę nowych ubytków więc mam nadzieję, że to koniec mojego problemu. Zauważyłem również, że mam w swojej obsadzie dużo samców z każdego gatunku bo ciągle się ganiają a te najmniejsze i najsłabsze najwięcej obrywają więc może po części i tu jest problem jaki mnie spotkał.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.