Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Myślę nad założeniem akwarium o wymiarach 120 szer 160 wys 50 gł.

Dość nietypowy wymiar. Zastanawiam się z czego wykonać taki baniak.

Jakie szkło zastosować, czy może akryl? No i ile taki baniak może kosztować?


Wyedytowałem tytuł. Najpierw podajemy dno x.y. razy wysokosc :)

Gorol

Opublikowano

Przy tej wysokości to raczej zdecydowałbym się na inny biotop (palety?) bo w Malawi myślę że max do 1 metra coś się będzie działo a powyżej raczej pustawo. Zwłaszcza że przy 50 cm głębokości i 120 długości nie pozwala na dużą non-mbunę.

Opublikowano

stracisz 5cm na szybę potrójna żywicowana 15-tka - czyli baniak będzie miał netto 110x40x155h - kaplica ;)


nawet dla palet :P


kombinuj bardziej, bo w 40cm szerokości nawet nie zanurkujesz ;)


z paletami black-water chociaż nie miałbyś glonów, bo w malawi czyszczenie szyb to będzie koszmar - zwisanie z sufitu na podciągach??


nie widzę tego

--

a w zasadzie widzę... ale musiałbyś mieć bardzo wydajne pole siłowe ;)

najlepiej takie jednostronne - blokujące materię od wewnątrz-->out :D


pewnych rzeczy się zwyczajnie nie opłaca robić

Opublikowano
Przy tej wysokości to raczej zdecydowałbym się na inny biotop (palety?) bo w Malawi myślę że max do 1 metra coś się będzie działo a powyżej raczej pustawo. Zwłaszcza że przy 50 cm głębokości i 120 długości nie pozwala na dużą non-mbunę.


eliot w naturze te ryby pływają na różnych głębokościach, wiec wątpię, aby nawet 2 m były problemem - jedyną rzeczą jaką trzeba by było zapewnić to to, żeby ryby miały po co podpływać na daną wysokość. Myślę ze gdyby miały na każdej wysokości dekoracje (np obrośnięte glonem) to i tam by były.

Innym problemem jest obsługa takiego baniaka - i tu wydaje mi sie problem a nie w tym czy będą pływać po całej wysokości czy nie.

Opublikowano
eliot w naturze te ryby pływają na różnych głębokościach, wiec wątpię, aby nawet 2 m były problemem - jedyną rzeczą jaką trzeba by było zapewnić to to, żeby ryby miały po co podpływać na daną wysokość.
Dokładnie tak, muszą mieć cel ale w tym baniaku nie widzę możliwości umieszczenia wysokich dekoracji, tło 3D przy tej głębokości to porażka, ew. wysoki korzeń. Wątpię aby mbuna nadająca się do akwa o pow. dna 120x50, pływała w górnych partiach takiego baniaka poza porą karmienia.
Opublikowano

85 cm wysokości to już jest górna granica, tego na co można sobie pozwolić Wyższe tyko w stalowej ramie W innym wypadku to balansowanie na krawędzi

Już kilka bardzo wysokich akwarii w Polsce poleciało Akwa które ma wyskość 80 cm prezentuje się zajefajnie Pózniej wam pokażę 200x50x85h

Konkretny ekran rekompensuje trudności w serwisowaniu

Opublikowano

kiedyś na jakimś innym forum widziałem właśnie takie pod metr... najpier były palety, potem chyba malawi... w takiej ścianie z kamienia, z drzwiami "na zaplecze" z takim kamiennym łukiem jak w starym zamku...

nad akwa była taka drabina stalowa do przemieszczania się - było wasko i głęboko

ale właśnie nie mogę znaleźć linka, a tam koleś opisywał problemy w obsłudze

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeżeli akwarium Malawi, to na rośliny za bardzo się nie nastawiaj, chyba że glony na kamieniach. Co do wyboru lampy, zależy jaki budżet przewidujesz, ale weź pod uwagę, że oświetlenie, podobnie jak filtracja, to dwie rzeczy, na których nie warto za bardzo oszczędzać. Jeżeli nie masz pewności, jakiego światła potrzebujesz, najlepszym (choć nie  najtańszym) rozwiązaniem są belki oświetleniowe i to nie te z najniższej półki. Ja używam i mogę Ci ze spokojnym sumieniem polecić lampy Entriq firmy Skylight. W ofercie jest 10 rozmiarów od 15 do 150 cm, więc coś dobierzesz. Lampy są programowalne, sterowane smartfonem. Szerokie spektrum widma światła pozwala zastosować je w każdym rodzaju akwarium, a łatwość zmieniania ustawień daje możliwość dobrania takiego oświetlenia, jakie Ci pasuje. Filmy o tej lampie, podobnie zresztą jak i o innych rodzajach oświetlenia znajdziesz na YouTube, np. na kanale 'Podwodne światy".  Oczywiście zapewne modele innych firm też oferują podobne, a może nawet lepsze możliwości, ale opisuję Ci to co używam i z czego jestem zadowolony.
    • Kurczę.  Chyba nie potrafię wytłumaczyć o jaki chodzi mu przypadek… ale jeszcze raz.    zatykamy możliwość powrotu wody do sumpa.  ostatnia komora ma pompygdzie woda wraca do Akwa. Tam jest również czujnik dolewki i wlewa się woda.  zatkany powrót, woda dalej dolewa się przez pompy, komora pusta wiec czujnik dolewki dolewa wodę i pompy ją wlewają. Wtedy przelewa się góra przez akwarium na mieszkanie.    najlepiej by było odciąć zasilanie z pomp gdy tylko będzie pusta komora. I wtedy też żeby dolewka się zatrzymała. Takie awaryjne odcięcie zasilania. Tylko nie mam pomysłu jak.    Zatkanie jest możliwe np gdy wpadnie ryba i bokiem zatka rewizję a główna rura spustowa również się zatka.    moze maloptawdopodobne ale możliwe i chciałbym taki przypadek Wykluczyć.     Góry dzięki za pomysły. 
    • Moje Synodontis njassae nie wygryzają tła strukturalnego (dotyczy to dwu zbiorników i długiego czasu)
    • Witam,    Panowie mam pytanie czy wasze sumiki także mają zdolność do wygryzania tła modułowego?  Od jakiegoś czasu zauważyłem że z małej dziurki na narożniku powstała większa i ilość się zwiększyła.    
    • Może warto jeszcze raz przemyśleć projekt. Jeśli udało się zrobić dolewkę, to może da się również zrealizować stałą podmianę wody. Potrzebny będzie tylko odpływ do kanalizacji. Można to zrobić przez wykonanie otworu w sumpie – w komorze pompy – oraz zastosowanie: śrubunku, kolanka, sitka do regulacji poziomu. Do ustalenia stałego poziomu podmiany możesz użyć kroplownika z kompensacją ciśnienia. Rurkę doprowadzającą wodę można poprowadzić w rurze odpływowej do kanalizacji – w celu odzyskiwania ciepła w chłodnych miesiącach. Dodatkowo warto rozważyć wykonanie wyższego akwarium, zintegrowanego z pokrywą, które mogłoby pełnić funkcję magazynu wody na nieprzewidziane sytuacje (raz uratowało dom – moje rozwiązania znajdziesz w stopce). Otwór w sumpie może znajdować się w innym miejscu – ale trzeba się liczyć z wszystkimi tego konsekwencjami. Pamiętaj, aby policzyć spiętrzenie na grzebieniu przy danej wydajności pompy – pozwoli to dobrać odpowiednią wielkość komory pompy i zabezpieczyć się przed zatkaniem spływu. Z rozwiązań DIY możesz też użyć np. ESP32 + czujnika poziomu cieczy + ESPHome do sterowania elektrozaworem. Ja ogarniam teraz problem parowania i wyłączonej wody w domu przy długich wakacjach... będę zdalnie włączał wodę  
    • Poszukałem, poczytałem, przemyślałem i .... zrezygnowałem 
    • W takim razie nie jasno to opisales, bo z powyższego cytatu wynika, że już wypompowanie wody z ostatniej komory przeleje zbiornik. Chyba jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zamontowanie czujnika poziomu wody w kominie, który po osiągnięciu minimalnego poziomu rozłączy pompę w sumpie. Nawet nie wiem czy są takie czujniki🤔 coś musisz wykombinować. 
    • Ok. Jest maloprawdopodobne.  mnie nie chodzi o to że woda z ostatniej komory się nie zmieści do Akwa. Chodzi o przypadek gdzie zatkany jest komin a dolewka cały czas działa i dolewa a pompa pompuje.  myślałem o jakimś awaryjnym odcięciu zasilania od pomp w przypadku całkowitego braku braku wody w ostatniej komorze.    chyba że ktoś ma inny pomysł. 
    • I to jest najbardziej ryzykowne, bo może się zdarzyć że wyporność tła naruszy Ci wytrzymałość tylnej konstrukcji akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.