Jump to content

Coś zabiło moje ryby


Recommended Posts

Witam. Akwarium 500l 200x50x50. W środku piasek kreisel z castoramy, troche serpentynitu i tło z cx5 ... Tło było robione standardowo, troche styropianu, troche pianki, na to praktycznie trzy warstwy cx5, gdy wyschło pomalowałem to farbą akrylową fasadową jedynką z czarnym barwnikiem. Gdy farba wyschła zalałem wodą, filtry miałem dojrzałe z drugiego akwa. Wpuściłem ryby, najpierw pływała tam samica reda i dwa samce hongi na "próbę" ponieważ nie chciałem ryzykować całej obsady. Po kilkunastu godzinach gdy wszystko wydawało się OK wpuściłem resztę ryb czyli w akwa pływało 1+2 red red, 2 + 5 msobo, 2 + 2 hongi, 8 acei, 2 + 2 małych lombardoi, rybki wyglądały na zadowolone, wyszedłem z domu, nie było mnie około 6-7 godzin, to co zobaczyłem po powrocie to lekki szok, padło 7szt. acei, duży samiec red red, samica hongi, dwie duże samice msobo, reszta ryb ledwie żywa łykała powietrze, wyglądało jak by brakowało im tlenu, szybko odłowiłem je i przerzuciłem do 300l akwa w którym poprzednio czekały na przeprowadzke i natychmiast im się polepszyło póki co rybki mają sie dobrze. Ale co zrobić ? jak pomysle że mam to tło wywalić to mi ochota odchodzi na wszystko, a może to nie od tej farby ? Zauważyłem że woda się strasznie pienić zaczęła jak by ktoś wlał butelke płynu do mycia naczyń. Parametry jakie zmierzyłem po wyłowieniu wszystkich ryb to:

PH - niecałe 8

NO2 - 0

NO3 - 0

NH3/NH4 - nie mam testu

temperatura wody 25stopni.

Może wina pianki ? albo barwnik był trefny ? Jednym słowem załamka.

Link to comment
Share on other sites

Wydaje sie ze to barwnik bo po wypompowaniu wody z akwa po mocniejszym potarciu wygląda że delikatnie brudzi palec czyli pod wplywem wody sie rozpuszcza ? w kazdym razie wszystko od nowa musze zrobic. Najbardziej szkoda jednak ryb. Człowiek tyle czasu się stara a tu taki zonk ...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Miałem wode napowietrzoną, całe tło wywaliłem, kupa roboty bo akwa 200x50x50 zrobiłem je od nowa i tym razem zastosowałem barwnik do cementu czarny czytałem skład i producent zapewnia że to Fe3O4 czyli magnetyt ( chyba z chemi nie jestem zbyt dobry ). Póki co ryby pływają zdrowe nic nie barwi i jest ok. Natomiast w poprzednim tle jestem pewnien juz na 100% że barwnik był do d..y i to on spowodował śnięcie ryb. Był to barwnik do farb akrylowych ale widocznie jakiś trefny. Mam nauczkę że nigdy więcej malowania tła, jak już to tylko pigment do betonu. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.