Jump to content

Ups


marek_z_81

Recommended Posts

Witam. Kupiłem UPS LESTAR MD-800E w mega atrakcyjnej cenie (używany) i chciałbym podpiąć do niego filtr zewnętrzny. Mam pytania:

Czy filtr HW-302 będzie na nim pracował bez jakiś problemów?

Jeżeli przy 480W będzie pracował 6-21 min. to jak długo będzie pracował przy 18W?

Ile taki UPS pobiera prądu z sieci? Czy w ogóle pobiera prąd jeżeli akumulatory są naładowane?

Czy ktoś to w ogóle używa w akwarystyce?

Link to comment
Share on other sites

Witaj


Nie używam UPS do akwarystyki, ale pracuje przy tego typu urządzeniach. Na pewno nadaje się do podtrzymania kubełka. Jedyne co mogę Ci podpowiedzieć to to, że czas potrzymania, który podaje producent zawsze jest wyliczany dla 80% obciążenie tego urządzenia. Czyli jeśli producent podaje, że ups wytrzyma 6 min (moc upesa 480W - 20%) przy obciążeniu 384W. Teoretycznie Twój ups powinien podtrzymać filtr około 120 min. To teoria, a praktycznie musisz sprawdzić stan akumulatorów w upesie ? ( jeśli nie jest on nowy). Są to akumulatory ( w większości )żelowe 12v 7 Ah używane często i gęsto w systemach alarmowych. Stan akumulatora można sprawdzić na dwa sposoby: albo specjalnym miernikiem, albo tak jak ja: podłączam żarówkę której pobór prądu wynosi około 4 A. Jeśli zaświeci białym światłem aku jest OK. Pamiętaj że jeśli miernik podłączony do akumulatora (woltomierz) pokaże Ci napięcie 12,6 V to jeszcze nie znaczy, że akumulator jest sprawny :D Ważny jest prąd obciążenie. Jeśli chodzi o pobór mocy to nie pamiętam ile ale nie jest to jakiś wielki pobór w tej klasie urządzeń.


To tyle Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

pytanie do kolegi imiglis, który zajmuje się takimi urządzeniami. Czy da radę do takiego UPS-a podłączyć akumulator samochodowy aby zwiększyć pojemność i czas pracy systemu filtracyjnego w czasie braku prądu? Czy taki UPS naładuje taki akumulator? A może ktoś z pozostałych forumowiczów będzie wiedział, może ktoś już coś takiego kombinował. Pozdawiam

Link to comment
Share on other sites

maxi1 świat był by za piękny gdyby można było stosować akumulatory samochodowe do UPS-u. Już piszę Ci dlaczego.


Akumulatory samochodowe są tzw. akumulatorami rozruchowymi, kwasowymi. W samochodzie są ładowane (nie pamiętam dokładnie) prądem około 40 amperów i nie są przystosowane do pracy buforowej, czyli do ciągłego ładowania. Gdyby jednak były ładowane ciągle wystąpiło by w nich zasiarczenie, czyli tworzenie się siarczku ołowiu (reakcja kwasu siarkowego z płytkami ołowiowymi). Następny problem przy zastosowaniu w UPS to pojemność i mała rezystancja wewnętrzna. Dziś UPS jest na tyle inteligentny, że sprawdza pojemność akumulatora. Jeśli zastosowano w UPS akumulatory o pojemności powiedzmy 7 Ah a dasz samochodowy o pojemności 72 Ah to normalne, że ten drugi akumulator nie będzie doładowany. UPS sprawdzi stan naładowania i dalej nie będzie lądował.


Odnośnie akumulatorów żelowych stosowanych w UPS. Oprócz tego, że różnią się budową to i sposobem ładowania. Np. w UPS akumulator 7Ah jest ładowany prądem 1A i czas pełnego naładowania (jak kiedyś sprawdzałem ) to około 17 godzin. Oczywiście są różne prądy ładowania w zależności od pojemności akumulatorów i mocy UPS, ale są one znacznie mniejsze niż prąd ładowania akumulatora samochodowego.


Oczywiście największy problem przy zastosowaniu akumulatora samochodowego to elektronika UPS, która monitoruje parametry swoich bateryjek.


Wiec nie polecam takich testów szkoda pieniędzy. Chyba, że tak jak ja mogę skorzystać ze sprzętu firmowego :)


Jeśli chodzi o zwiększenie czasu podtrzymania to przy większych UPS można dokupić dodatkowy moduł baterii, przy mniejszych ciężko powiedzieć co zrobić ...


Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

a co taniej wyjdzie, kupić większy UPS czy dokupić dedykowaną większą baterię do tańszego UPS-a? Co droższe elektronika UPS-a czy sama bateria. Dlaczego UPS-y są takie drogie? Pytam bo w ubiegłym roku po wichurach nie miałem w mieszkaniu prądu przez jakieś 30 godzin lub więcej. O dziwo gdy podłączyli prąd i po włączeniu filtra zacząłem codziennie badać wodę w akwarium to stan wody się nie pogorszył czyli bakterie w biologu przeżyły. Mimo tego myślę o kupnie jakiegoś agregatu na takie okoliczności lub właśnie coś jak UPS tyle żeby zasilał filterek minimum 24h.

Link to comment
Share on other sites

Trochę chyba nie tak z tymi akumulatorami samochodowymi. Ładują się ciągle podczas jazdy bo napięcie z alternatora/prądnicy jest zawsze wyższe niż napięcie znamionowe akumulatora. Zadaniem akumulatora samochodowego jest "uruchomić silnik" i tu prąd rozruchowy sięga kilkudziesięciu amperów, natomiast prąd ładowania zazwyczaj to kilka amperów (zależy od rozładowania). Najefektywniejsze ładowanie za pomocą prostownika to, długie ładowanie niewielkim prądem max 10 % pojemności (np. 48 Ah ładujemy prądem max 4,8 A).

Co nie zmienia faktu że te akumulatory nie nadają się do UPS :)

Link to comment
Share on other sites

Kolego powiedz co chcesz podtrzymać na tym UPS i jaką to ma moc łącznie?

i jaki czas podtrzymania Cie interesuje ??

Pytasz dlaczego UPS jest drogi, podam CI przykład.


Ostatni wymieniałem akumulatory w Fideltroniku 2000W siedzi tam 12 akumulatorów żelowych 12v 7Ah . Dobrej klasy taki akumulator kosztuje 100-120zl (np. bosch) z czego wynika 12x 120=1440zł Chyba nie trzeba sie domyślać dlaczego UPS jest taki drogi

--

Może i kolego masz rację, muszę uzupełnić wiedzę z elektryki samochodowej :) Za długo siedzę w tym wszystkim. :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.