Skocz do zawartości

Wybarwienie Saulosi


piter30

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Od grudnia jestem posiadaczem 250l baniaka z 15 Saulosi.

Rybki kupiłem w grudniu małe ok 2-3 centymetrowe.

Teraz niektóre mają już ok 5-7 cm.

W jakim wieku samce powinny zacząć się wybarwiać i znajdować sobie swoje rewiry? Czy jest na to jakaś reguła? A może mam same samice? Czy da się rozpoznać samca przed jego wybarwieniem?


Z góry dzięki za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczący dymorfizm płciowy u P.Saulosi widać dopiero w momencie kiedy wybarwi się samiec. Do tego czasu niestety brak jest jakiejkolwiek pewności, co do układu samców i samic. Być może skoro już są takie duże masz same samice. Ja chciałbym zaznaczyc że mam nieco mniejsze ryby i proces wybarwiania samca trwał kilka ładnych miesięcy po których to miesiącach delikatnie pojawiła mu się lekko błękitna pręga, co również do konca w moim mniemaniu nie mogło świadczyć o tym że to wciąż będzie samiec. Kiedys był poruszany tutaj ten wątek. Radze poszukac. Reguły na wybarwienie sie ryb nie ma. Moj samiec potrzebował od małego kilka miesięcy - śmiało mogę powiedzieć że ponad pół roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam saulosi od kolegi kisora, zakupione 23 grudnia (ok. 2cm) Już po tygodniu u jednej z rybek pojawiła się atrapa jajowa a nad oczami można było dostrzec dwie niebieskawe plamki. Ów samczyk wybarwił się już ze dwa miesiące temu, następny dość nagle (w ciagu jednego dnia) ściemniał i w ciągu poprzedniego tygodnia przepięknie się wybarwił na granatowo-czarny kolor. Jest jeszcze trzeci samczyk z atrapą jajową i błękitną głową, który w związku z tym ,że oba wybarwione samce podzieliły akwarium na polowy, prawdopodobnie nieprędko zmieni kolory... Reasumując: po trzech miesiacach od zkupu mam dwa wybarwione samce i samiczkę która od wczoraj nosi ikrę... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje stoi od kwietnia tamtego roku... na początku miałem 7 samcy z 10 ryb:) Wybarwiły się pod koniec wakacji czyli 3-4 miesiące. Oczywiście obsade zmieniłem i zredukowałem zostawiając 2 samce i te 3 samiczki oraz dokładając kolejne 3 samice... ale 1,5 miesiąca temu ryba która przez tyle wyglądała jak piękny okaz samicy w niespełna 2 tyg się wybarwił:) Na to nie ma reguły... czasem dość prozaiczne zmiany w akwarium mogą wywołać u niewybarwionego samca to że zacznie przybierać na kolorach. Także potrzeba cierpliwości, cierpliwośći i jeszcze raz cierpliwości:) Aha i może troche pokarmu wybarwiającego, marchewki i nie tylko. Chyba, przynajmniej tak myśle ma na to wpływ urozmaicona dieta. Jak nie będzie im brakowało witaminek to raz, że szybciej rosnąć będa, będą zgrabniejsze i oczywiście to jeden z czynników do wybarwienia.

Jeżeli coś źle to poprawiać:) Ale z wlasnego doświadczenia fakty wyciągam:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, na początek gdyż jestem tu świeżutki,


Od niedawna mam baniak malawi 112l z samymi saulosi sztuk 9. Moje ryby sa dosc mlode, wszystkie zółciótkie, ale przy tym wszystkie maja poprzeczne prążki czy to jasniejsze czy ciemniejsze. Na zdjeciach w sieci zauwazylem ze starsze samice saulosi sa jak na moje oko jednobarwne bez zadnych pasów. Czy zatem prazki swiadcza o tym ze mam same samce czy tylko ryby sa mlode jeszcze?


Pozdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno samice jak i samce gdy są młode i w późniejszym wieku posiadają takie pasy. Napewno najczęściej ukazują Ci się one gdy dajesz im jeść lub walczą ze sobą. Ale to nie jest znak że posiadasz samca.

Zresztą wyżej pisało jak możemy rozpoznać samca tego gatunku. I kolor oraz atrapa jajwa to tylko jedyny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Niestety mój samiec saulosi bardzo słabo się wybarwił.Wygląda jakby był jakiś skundlony.Ma jakieś tam pasy pionowe ale w rzeczywistości on nadal jest bardziej pomarańczowy niż granatowy o takim jak ma tofif to mogę pomarzyć.Co śmieszne podszedł kilka dni temu do udanego tarła.Od października są rybcie u mnie.A i jeszcze jak na saulosi on jest strasznie duży i jest rozrabiaką!!!Najchętniej bym kupił ładnie wybarwionego dorosłego samca saulosi!!!

Pod tym linkiem jest zdjęcie mojego samca saulosi


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f6d ... 67024.html


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c1f ... 5e10a.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZiwne kolory troszke ale to na 99% niewybarwiony saulosi. To nie są przypadkiem coral??

NAwiasem mówiąc jak wyżej nie jest one jeszcze poprostu wybarwione. Może być to spowodowane tym, że w zbiorniku jest dużo samców które "nie pozwalają" mu się wybarwić lub masz inne większe gatunki które tak samo przeszkadzają w szybkim wybarwieniu.

Można tak spekulować bo nie podałeś wymiarów akwarium ani obsady. Jednak zapewniem ze samczy po czasie wkoncu sie wybarwi i to nie sa ostateczne kolorki. Troszkę cierpliwości:) Ja pamiętam, że dzien w dzień siedziałem przy akwarium i oglądałem na żywo jak się wybarwiają. Cos wspaniałego i warto było czekać a także czekanie takie nudnie nie jest:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baniak mam 250l obsada to 1+4 Labeotropheus trewavasae 1+2 yellow 1+3 saulosi i 3 maingano płci nie mogę określić chociaż są dorosłe już najprawdopodobniej je oddam.A tak na marginesie to wymiatają tam samce saulosi właśnie i yelowek.

Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.