Skocz do zawartości

Moje pierwsze Malawi: 240 - 300 litrów.


Tomson84

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to mój pierwszy post na tym forum, dlatego przede wszystkim - WITAJCIE :)


Chciałbym Was drodzy forumowicze prosić o porady przy zakładaniu pierwszego w życiu zbiornika z biotopem Malawi.


Postaram się opisać szczegółowo swoje założenia i będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc i rady, gdyż jestem w dalszym ciągu początkującym akwarystą (będzie to ogółem moje 3 akwarium).


Odkąd pamiętam w domu były jakieś akwaria - najpierw 112 l (ogólne), następnie kurcząca się w pokoju powierzchnia zadecydowała o zmianie na malutkie 30 l, które po pewnym czasie zostało oddane w ręce kuzyna. Jako, że teraz dorobiliśmy się z żoną w końcu własnego M, to w mojej głowie natychmiast zaświtała myśl o powrocie do tego pięknego hobby. Zdecydowałem się na biotop Malawi, ponieważ rybki wydały mi się naprawdę urokliwe, a dodatkowym atutem jest pozbawione roślin środowisko w którym żyją, co bardzo mi odpowiada.



A teraz konkretne pytania odnośnie urządzenia wszystkiego:


(Zaznaczę w tym miejscu, że mieszkam we Wrocławiu i gdyby ktoś z Was drodzy forumowicze mógł podać konkretne przykłady sprzętów, szklarzy, sklepów itp, itd, które są w tym mieście i są już sprawdzone to byłbym mu naprawdę bardzo wdzięczny, gdyż raczej niechętnie będę kupował sprzęt przez internet, a z drugiej strony nie chcę przepłacić idąc do pierwszego lepszego sklepu akwarystycznego.)


1) Akwarium - Zdecydowałem się wstępnie na proste 240 l - 120x40x50 cm z pokrywą, ale nie wykluczam, że w końcu stanie na 300 l - 120x50x50.


I tutaj kilka pytań:


- czy marka ma jakieś większe znaczenie, czy bez obaw można kupić coś takiego: http://allegro.pl/akwarium-proste-wraz-z-pokrywa-120x40x50-240l-i2124201023.html

Chodzi mi głównie o trwałość takich niskobudżetowych akwariów. Kolejna sprawa to pokrywa - czy ta z proponowanego zestawu wystarczy, czy lepiej zainwestować w jakąś oddzielną


Muszę powiedzieć, że bardzo podobają mi się akwaria ze szkła OptiWhite, ale niestety nie stać mnie na takie ;)


2) Szafka - tutaj chyba nie ma co kombinować. Nie jestem raczej typem majsterkowicza, więc szafeczka będzie kupiona, np. taka: http://allegro.pl/szafka-pod-akwarium-120x40-prosta-producent-sa-11-i2156428600.html


I tutaj pytanie - czy bez problemu wytrzyma ciężar akwarium?


3) Filtr - generalnie wiem, że do Pysiów powinno stosować się filtr kubełkowy, wspomagany przez wewnętrzny. Prosiłbym tutaj o polecenie konkretnych modeli, gdyż nie specjalnie jestem w stanie ocenić w czym jeden jest lepszy od drugiego, a opieranie się na suchych danych technicznych często nie ma większego sensu.


Wstępnie wybrałem:


kubełek: http://allegro.pl/filtr-kubelkowy-jbl-e700-mega-gratisy-promocja-i2110813003.html (Czy wydajność nie jest zbyt mała?)


wewnętrzny: Tutaj zupełnie nie mam typów...


4) Grzałka - jakaś standardowa, chyba, że znacie jakiś konkretny wart polecenia model.


5) Tło i piasek


Chciałbym tło strukturalne np. takie: http://allegro.pl/tlo-strukturalne-120x50-niesamowita-glebia-i2117326698.html , ale powstrzymuje mnie brud, który będzie zbierał się za nim i ryzyko wpłynięcia rybek. Nie wykluczam, że w ostateczności zdecyduje się na jednolite zewnętrzne tło.


Co do piasku, to będzie to biały piasek kwarcowy.


5) Skały - bardzo bym tutaj prosił o podanie najlepszych, zarówno pod względem czysto wizualnym, jak i "oddziaływania na parametry wody" skałek, z których będą zadowoleni przyszli mieszkańcy ;)


Osobiście wpadły mi w oko takie:

http://allegro.pl/wyjatkowy-lupek-bialy-kamien-ozdobny-tlko-u-nas-i2120300282.html

bądź: http://allegro.pl/wapien-filipinski-do-akwarium-najlepszy-na-allegro-i2085192185.html


6) Oświetlenie - tutaj muszę bez bicia przyznać się, że jestem zielony - mogę jedynie napisać, że chciałbym aby światło wybarwiało rybki, wyostrzało ogólnie elementy w zbiorniku i najlepiej miało delikatną błękitną poświatę :)


Czy możecie polecić kombinację świetlówek, które mogłyby spełnić te założenia?


7) Punkt (póki co ;)) ostatni, chociaż zdecydowanie najważniejszy. Jaką obsadę proponujecie do takiego zbiornika? Na początku myślałem o Saulosi - bardzo podobają mi się wizualnie i odnoszę wrażenie, że są dobrym gatunkiem dla początkującego malawisty. Jaką ilość proponujecie do takiego zbiornika?



W tym momencie, byłoby to chyba na tyle :)


Dziękuję za wytrwałość przy czytaniu tego przydługiego tematu i czekam na wszelkie rady oraz krytykę, która z pewnością przyczyni się do pogłębiania mojej wiedzy, gdyż jestem (jak już napisałem na początku) początkującym malawistą, a biorąc pod uwagę przerwę w posiadaniu akwarium, to ogólnie początkującym akwarystą ;)


Z pewnością "urodzą" się wraz z postępem w kompletowaniu i zakładaniu zbiornika kolejne pytania, także już teraz proszę o cierpliwość i dziękuję za pomoc :)


Pozdrawiam serdecznie

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Nie jestem jakimś starym wyjadaczem ale kilka rad na moim przykładzie:


1) Akwarium - Zdecydowałem się wstępnie na proste 240 l - 120x40x50 cm z pokrywą, ale nie wykluczam, że w końcu stanie na 300 l - 120x50x50.

Proponuję większe, więcej możliwości, a cena to nie wielka różnica


Muszę powiedzieć, że bardzo podobają mi się akwaria ze szkła OptiWhite, ale niestety nie stać mnie na takie

Mi też ale kasa niestety...


2) Szafka - tutaj chyba nie ma co kombinować. Nie jestem raczej typem majsterkowicza, więc szafeczka będzie kupiona, np. taka: http://allegro.pl/szafka-pod-akwariu...156428600.html

I tutaj pytanie - czy bez problemu wytrzyma ciężar akwarium?


Mam prawie identyczną wymiary takie same stoi na nim 300l akwa




3) Filtr - generalnie wiem, że do Pysiów powinno stosować się filtr kubełkowy, wspomagany przez wewnętrzny. Prosiłbym tutaj o polecenie konkretnych modeli, gdyż nie specjalnie jestem w stanie ocenić w czym jeden jest lepszy od drugiego, a opieranie się na suchych danych technicznych często nie ma większego sensu.


Wstępnie wybrałem:


kubełek: http://allegro.pl/filtr-kubelkowy-jb...110813003.html (Czy wydajność nie jest zbyt mała?)


wewnętrzny: Tutaj zupełnie nie mam typów...



Jeśli chodzi o kubełek to ten co wybrałeś za słaby ja mam JBL CristalProfi e900 i sądzę, ze też jest za mały z czasem wymiana (niestety kolejny wydatek)

wewnętrzny mam Aquael turbo 2000 jestem zadowolony z siły (trafił mi się trefny egzemplarz ale serwis AQUAELA działa super w ciągu dwóch dni wymieniają na nowy)


4) Grzałka - jakaś standardowa, chyba, że znacie jakiś konkretny wart polecenia model.


Ja osobiście nie mam pokrywa robi swoje + stała temperatura w pomieszczeniu, ale na wszelki wypadek leży w szafce. Tu ci nie polecę może ktoś inny.


5) Tło i piasek


Chciałbym tło strukturalne np. takie: http://allegro.pl/tlo-strukturalne-1...117326698.html , ale powstrzymuje mnie brud, który będzie zbierał się za nim i ryzyko wpłynięcia rybek. Nie wykluczam, że w ostateczności zdecyduje się na jednolite zewnętrzne tło.


Co do piasku, to będzie to biały piasek kwarcowy.



Tło super to co wybrałeś sam się zastanawiam nad takim. A piasek ja kupiłem w Obi tani piach do piaskownic z atestem super wygląda!


5) Skały - bardzo bym tutaj prosił o podanie najlepszych, zarówno pod względem czysto wizualnym, jak i "oddziaływania na parametry wody" skałek, z których będą zadowoleni przyszli mieszkańcy


Osobiście wpadły mi w oko takie:

http://allegro.pl/wyjatkowy-lupek-bi...120300282.html

bądź: http://allegro.pl/wapien-filipinski-...085192185.html



Wszystko aby się Tobie podobało. Wszystko, ale nie wapień filipiński jak dla mnie tandetny niezbyt estetycznie wygląda po prostu sztucznie.


6) Oświetlenie - tutaj muszę bez bicia przyznać się, że jestem zielony - mogę jedynie napisać, że chciałbym aby światło wybarwiało rybki, wyostrzało ogólnie elementy w zbiorniku i najlepiej miało delikatną błękitną poświatę


Czy możecie polecić kombinację świetlówek, które mogłyby spełnić te założenia?


7) Punkt (póki co ) ostatni, chociaż zdecydowanie najważniejszy. Jaką obsadę proponujecie do takiego zbiornika? Na początku myślałem o Saulosi - bardzo podobają mi się wizualnie i odnoszę wrażenie, że są dobrym gatunkiem dla początkującego malawisty. Jaką ilość proponujecie do takiego zbiornika?



tu niech się może bardziej doświadczeni wypowiedzą bo sam nie bardzo się jeszcze rozeznałem w obsadach, a jeśli chodzi o świetlówki to testuję obecnie GLO power-glo +Aqua-glo - ja jestem zadowolony!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cie Tomku na naszym forum a tym bardziej ciesze się że jesteś z Wrocka.

Co do akwa może być ale poszukaj może coś używanego może będzie taniej

- szafka jak najbardziej

- grzałka 150-200W tylko tu nie kupowałbym chińczyka

- kubełek powinien wystarczyć tylko nie możesz przesadzić z ilością ryb

- tło jak najbardziej tak i nie bój się i tak będziesz czyścił praktycznie raz w tygodniu a rybki tam nie wpłyną jeżeli dobrze zabezpieczysz.

- filtr wewnętrzny tak jak napisał poprzednik o wydajności 2000l\h możne to być np at-203

- skałki najpopularniejszy jest serpentynit n, piaskowiec, wapień, otoczaki

-Piasek osobiście polecam kwarcowy który notabene można kupić u nas we Wrocku

Myślęże co do obsady to jeszcze za wcześnie zmieni Ci się jeszcze kilka razy. Pozbieraj wszystko do kupy a wtedy będziemy myśleć o obsadzie.Pozdrawiam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że nie warto kupować kamieni z Allegro lepiej poszukaj na składach budowlanych wyjdzie Ci o wiele taniej, a przede wszystkim sam wybierzesz każdą sztukę co do kształtu i wielkości czego na Allegro nie będziesz mógł zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Uzupełniając to co koledzy napisali powyżej, chciałbym dodać coś od siebie:


Zaznaczę w tym miejscu, że mieszkam we Wrocławiu i gdyby ktoś z Was drodzy forumowicze mógł podać konkretne przykłady sprzętów, szklarzy, sklepów itp, itd, które są w tym mieście i są już sprawdzone to byłbym mu naprawdę bardzo wdzięczny, gdyż raczej niechętnie będę kupował sprzęt przez internet, a z drugiej strony nie chcę przepłacić idąc do pierwszego lepszego sklepu akwarystycznego.


Akurat we Wrocławiu masz spory wybór stacjonarnych sklepów zoologicznych, które sprzedają również za pośrednictwem Allegro (jak ostatnio korzystałem ze sklepu Pyszczak i jestem zadowolony z cen i jakości obsługi, a wcześniej kupowałem w sklepie Trzmiel i też byłem zadowolony).


1) Akwarium - Zdecydowałem się wstępnie na proste 240 l - 120x40x50 cm z pokrywą, ale nie wykluczam, że w końcu stanie na 300 l - 120x50x50.


Zasada im większy litraż tym lepiej (bardziej stabilne środowisko, więcej powierzchni dla rybek itp.). Akwaria cieszące się dobrą opinią to akwaria firmy Diversa. Jeśli chodzi o akwaria o wymiarach 120x40x50 to akurat złą renomę posiadają zbiorniki firmy Wromak (kilku forumowiczom popękały wzmocnienia wzdłużne w tych zbornikach)


Kolejna sprawa to pokrywa - czy ta z proponowanego zestawu wystarczy, czy lepiej zainwestować w jakąś oddzielną


Pokrywa jak pokrywa. Jeśli jesteś zdecydowany na pokrywę ABS to tutaj bym się nie zastanawiał bo wszystkie są porównywalnej jakości (z tego co wiem to Aqua Szut wykonuje pokrywy plastikowe, które są w pewnym stopniu uchylne i ponoć nie trzeba ich ściągać do czyszczenia akwarium). Co najwyżej możesz się zastanowić nad pokrywą ABS w kolorze (ja mam np. pokrywę Wromaka w kolorze buk i pasuje mi do szafki).


Filtr - generalnie wiem, że do Pysiów powinno stosować się filtr kubełkowy, wspomagany przez wewnętrzny. Prosiłbym tutaj o polecenie konkretnych modeli, gdyż nie specjalnie jestem w stanie ocenić w czym jeden jest lepszy od drugiego, a opieranie się na suchych danych technicznych często nie ma większego sensu. Wewnętrzny: Tutaj zupełnie nie mam typów...


Cenowo niewiele drożej wyjdzie JBL e900 lub Aquael Unimax 250 (mam ten drugi i powiem szczerze, że jestem zadowolony, gdyż ma dość sporo miejsca na wkłady filtracyjne i całkiem niezły rzeczywisty przepływ wody). Jeszcze możesz się zastanowić nad jakimś chinolem (forumowicze chwalą sobie filtry HW np. model 302), a jego zaletą oprócz dużej pojemności jest bardzo atrakcyjna cena.


4) Grzałka - jakaś standardowa, chyba, że znacie jakiś konkretny wart polecenia model.


Używam Atmana at-300W i jestem zadowolony, a koszt około 40 złotych.


5) Tło


IMHO, trochę szkoda miejsca w akwarium przy takich szerokościach zbiornika (dlatego rozważ albo folię samoprzylepną matową od zewnątrz lub spienione pcv np. 3 mm od wewnątrz)



5) Skały - bardzo bym tutaj prosił o podanie najlepszych, zarówno pod względem czysto wizualnym, jak i "oddziaływania na parametry wody" skałek, z których będą zadowoleni przyszli mieszkańcy ;)


Wszystko kwestia gustu. Jeśli chodzi o wpływ kamieni na parametry wody to zdecydowanie wapień i w trochę mniejszym stopniu piaskowiec. Wapień filipiński - patrz wyżej, kwestia gustu, ale IMHO nie pasuje do tego biotopu.



6) Oświetlenie - tutaj muszę bez bicia przyznać się, że jestem zielony - mogę jedynie napisać, że chciałbym aby światło wybarwiało rybki, wyostrzało ogólnie elementy w zbiorniku i najlepiej miało delikatną błękitną poświatę :)


Świetlówki nie wybarwią Ci rybek, a jedynie mogą podkreślić ich kolory. Dobór oświetlenia proponuję wówczas, gdy zdecydujesz jakie będziesz miał rybki (tzn. w jakich kolorach). Mi się np. bardzo podoba światło jakie daje świetlówka JBL Solar Marin Day.


7) Punkt (póki co ;)) ostatni, chociaż zdecydowanie najważniejszy. Jaką obsadę proponujecie do takiego zbiornika? Na początku myślałem o Saulosi - bardzo podobają mi się wizualnie i odnoszę wrażenie, że są dobrym gatunkiem dla początkującego malawisty. Jaką ilość proponujecie do takiego zbiornika?


Jak dokładnie poprzeglądasz forum to dojdziesz do wniosku, że P. Saulosi nie są takimi aniołkami jak się powszechnie uważa :-)

Obsadę należy przede wszystkim dobierać pod kątem preferencji żywieniowych rybek. W takim litrażu masz dość sporo możliwości jeśli chodzi o dobranie gatunków (oczywiście mówimy o małej mbunie). Zerknij sobie tutaj:

http://forum.klub-malawi.pl/kazdego-cos-kolorowego-przykladowe-obsady-t13997.html


pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz optiwhite to zamów klejenie. Tył i dno zrób float a przód i boki opti. Chyba, że zasłonisz boki to już w ogóle zaoszczędzisz. Gadałem z szkalrzem u mnie w mieście to rozmowa była taka: " metr szkła opti to tyle i tyle, float to tyle i tyle, a sklejenie jakieś 30zł". Także biorą tyle co za materiał i klejenie marne 30zł. Z moich wyliczeń zapłacił bym podobną kase co za akwa wromaka z marżą sklepu.Wyjdą śmieszne pieniądze. Pokrywy i szafki to kwestia gustu i umeblowania pokoju. Ceny są różne, czasem kosmiczne. Ale myślę, że w niektórych przypadkach nie warto oszczędzać. Zawnetrzniaka polecam jbl 901. Mało prądu żre i jest jak na razie nie zawodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za wszystkie rady.


Jak tylko uporam się z remontem, wezmę się za kompletowanie zestawiku :)


Z pewnością będę wtedy konsultował z Wami każdy zakup, aby były to jak najlepiej wydane pieniądze.


Póki co, dzięki Waszym radom wiem na co zwracać uwagę i do czasu zakończenia remontu postaram się rozeznać troszkę w ofercie Wrocławskich sklepów.


Jeszcze raz dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam wszystkich ponownie po dość długiej przerwie, spowodowanej przeciągającym się praktycznie w nieskończoność remontem :rolleyes:


Jako, że moje przygody budowlano-remontowe zostały zakończone i zamieszkujemy już swobodnie z żoną własne M... Powróciła oczywiście chęć posiadania akwarium :grin: i tym razem na 100% zostanie ona zrealizowana. Dlatego liczę na Waszą pomoc i pociągnięcie tego wątku, który ostatecznie ma, nadzieję zaowocuje pojawieniem się w moim mieszkaniu cieszącego oko i dającego dużo radości Akwa :grin: .


W stosunku do planów z pierwszego posta zmieniła się pojemność akwarium ,gdyż niestety remont zweryfikował moje założenia i maksymalna pojemność może wynosić 200 litrów.


Zacząłem więc już poszukiwania szafki, szkła i pokrywy.


Nie ukrywam, że podobają mi się gotowe zestawy typu:


http://www.diversa.info.pl/prod_70_zestaw_modern_100.html


bądź


http://allegro.pl/akwarium-aqua-szut-monachium-200l-zestaw-szafka-i3200354688.html


ale cena jest dość wysoka i doliczając koszta przesyłki (to monachium jest akurat z Wrocławia, więc nie byłoby problemu) robi się wręcz kosmiczna, a raczej wolałbym żeby akwa nie jechało kurierem.


A może lepiej kupić osobno szkło, pokrywę i szafkę ? W Sklepie zoologicznym w Auchan na Bielanach widziałem dość fajne akwa AquaEl i pokrywę plastikową tej samej firmy, ale cena zestawu wyszłą koło 650 zł (bez szafki).


coś takiego:


http://sklep.roslinyakwariowe.pl/akwaria-standardowe/akwarium-prostokatne-100x40x50-p-4532.html?osCsid=6df84e45f95e8


+


http://www.swiatzoo.pl/pl/art/4873/AQUAEL-POKRYWA-120-X-40-PROSTOKAT


Doradźcie proszę co Waszym zdaniem będzie najlepszym rozwiązaniem (linki, adresy, fotki itp mile widziane ;) ). Przy okazji zapytam gdzie we Wrocławiu najlepiej robić zakupy akwarystyczne ? Podobno Trzmiel ma rozsądne ceny?


Za wszelkie rady będę bardzo wdzięczny, gdyż nie ukrywam, że będzie to dla mnie spory wydatek, ale nie odpuszczę ;)



W ogóle jest sens pchania się w w używki, czy kupić wszystko w sklepie z gwarancją i nazwijmy to "ograniczonymi problemami" podczas ewentualnych reklamacji?



Przepraszam z góry za mały chaos, ale mam nadzieję, że wszystko się wyklaruje "po drodze".


Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.