Skocz do zawartości

Podmiany wody i sposób jej uzyskania.


simonsyp

Rekomendowane odpowiedzi

A jakby tak w powietrzu którym oddychamy było 15x więcej azotu niż teraz. Przecież nie jest szkodliwy dla nas ludzi - to co by było???
Musiałaby się zmienić ilość tlenu który jest nam niezbędny ;).

Osobiście też uważam że, trochę demonizujesz jakość kranówy, to zmieniło się na lepsze w porównaniu z PRL, raczej już z wiadra chloru nie sypią :D co nie oznacza że nie jest ona różna w zależności od miejsca. Wszystkie nowinki "techniczne" są zbawienne dla tych którzy mają w kranie kiepsko i powinni cię Heniu na rękach nosić i wysyłać kartki na święta. Nie możesz natomiast się dziwić że, są tacy co kranówkę mają ok i mają jakieś obawy czy zastrzeżenia w myśl zasady, że lepsze jest wrogiem dobrego a i zazwyczaj kosztowniejsze :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz natomiast się dziwić że, są tacy co kranówkę mają ok i mają jakieś obawy czy zastrzeżenia w myśl zasady, że lepsze jest wrogiem dobrego a i zazwyczaj kosztowniejsze :).


Ale właśnie Darku ja się nie dziwię, widzę zmiany na lepsze ale dostrzegam też te na gorsze i szanuję poglądy każdego z nas. To że mam swoje zdanie nie oznacza że każdy musi się z nim zgodzić - po prostu dyskutujmy a każdy sam ma głowę do myślenia. Za każdym razem powtarzam że nikogo do niczego nie namawiam - opisuję co robię i jakie mam zdanie na "coś tam coś tam"

Na polu akwarystyki słodkowodnej więc nie dziwi mnie KH =70 jakie osiągacie za pomocą sody ze spożywczaka, ani zabijanie Cytrocary moorii w 800l wody łacznie z sumpem za pomocą NO3 ( KMT).


Dziwi mnie teraz morszczyzna więc właśnie w nią wdepnąłem:D i nie będzie to Mułapka.

Życzcie mi powodzenia.:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Dziwi mnie teraz morszczyzna więc właśnie w nią wdepnąłem:D i nie będzie to Mułapka.

Życzcie mi powodzenia.:P



mam nadzieję, że nas nie opuszczasz , bo była by to niepowetowana szkoda :( ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast strasznie mnie denerwuje bo Starszy Pan sam zauważa własną sklerozę i zapomina co chciał napisać w temacie - i w PRLu tego nie było.


9 m-cy bez żadnych podmian wody a woda ma takie wyniki :


pH 7,6

NH4 - poniżej wykrywalności JBLa

NO2 - 0,025

NO3 - 6 mg/l

PO4 - poniżej wykr JBLa

rR - 765

SiO2 - poniż wyk JBLa

KH -11

GH- 9

ORP - +30mV

TDS - 8400 uS/cm


i co wy na to????

i bez złośliwości bo jest kryształowa do kwadratu jak to u decco bywało, no i nie ma żadnego zapachu nawet tego charakterystycznego jak się wchodzi do sklepu akwarystycznego - wiecie o co mi chodzi.

Wnioski moje będą na KMT bo to przecież Tanganika i tropheusy czyli "wodne słonie roślinożerne".


o znowu skleroza chciałem napisać "manaty tanganickie"


EDIT

na razie ogarniam trzy biotopy więc się nigdzie nie wybieram

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie teraz morszczyzna więc właśnie w nią wdepnąłem i nie będzie to Mułapka. Życzcie mi powodzenia.

A myślałem że pójdziesz tą drogą bo test forumowy zdaje się umarł ;).

Parametry miodzio ale to jest tylko to co możemy zmierzyć ;).

Dalej będę się upierał że połączenie starego z nowym daje najlepsze i najbezpieczniejsze rezultaty :D

--------------

A i oczywiście powodzenia w słonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniu, żeby nie było... ja tu sobie czytam i Ci jak zawsze kibicuję! Jeszcze musi wody sporo upłynąć aby mnie przekonać do całej tej chemii i dawkowania wszystkiego ale pamiętam tak samo było z kaseciakiem i aDsorberem :) Nie mówię NIE i powodzenia życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniu, żeby nie było... ja tu sobie czytam i Ci jak zawsze kibicuję! Jeszcze musi wody sporo upłynąć aby mnie przekonać do całej tej chemii i dawkowania wszystkiego ale pamiętam tak samo było z kaseciakiem i aDsorberem :) Nie mówię NIE i powodzenia życzę!


Seba nikogo do niczego nie staram się przekonywać lecz dokumentuję swoje doświadczenia.

Tak samo było z kaseciakiem i blokiem adsorbera na Purolite A520E.

Kto poczuł sam potrzebę to kopiował lub modyfikował wg własnego widzimisię rozwiązania i dochodził do własnych wniosków.

Popatrz teraz już nikogo na tym i równoległym KMT nie trzeba do tych rozwiązań przekonywać.

Jak poczyta efekty i ich mnogość to albo zrobi albo uzna że nie bo "cośtam cośtam" i kupi kubeł bo nic nie trzeba kleić.


Teraz idą 4 tematy do przemyślenia.

"atrament" morski do zrobienia z baniaka zielonego dywanu ( zobacz fotki Gubana)

biopolimer NGBC - mocno już rozpędzony

biopolimer TMBT - startujący

ograniczenie podmianek wody - temat w biegu


Na KMT popełniłem taki temat "Dlaczego rybki lubią podmiany wody" który zapewne czytałeś bo możesz. Koleżeństwo tu raczej nie -tylko wyjątki. To jeden z trzech koronnych argumentów za podmiankami :

tworzenie się "zupy", konieczność "wietrzenia pokoju" i widoczna radość ryb z tej podmienianej wody.

Jeśli nawet będziecie podmieniać wodę na absolutnie identyczną parametrycznie czyli temp te same, twardości, pH itd to i tak rybki będą się cieszyły - każdy to potwierdzi. A dlaczego radość trwa krótko?

To co ta woda ma odmiennego jeśli jest taka sama - a co ryby odczuwają - a my nie wiemy o co biega.

Co jest tym " świeżym powietrzem" w tej podmienianej wodzie - co za chwilę zniknie?


Dlatego że nie podmieniam wody wcale to mogłem poszukać i IMHO znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.