Skocz do zawartości

Podmiany wody i sposób jej uzyskania.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
A jakby tak w powietrzu którym oddychamy było 15x więcej azotu niż teraz. Przecież nie jest szkodliwy dla nas ludzi - to co by było???
Musiałaby się zmienić ilość tlenu który jest nam niezbędny ;).

Osobiście też uważam że, trochę demonizujesz jakość kranówy, to zmieniło się na lepsze w porównaniu z PRL, raczej już z wiadra chloru nie sypią :D co nie oznacza że nie jest ona różna w zależności od miejsca. Wszystkie nowinki "techniczne" są zbawienne dla tych którzy mają w kranie kiepsko i powinni cię Heniu na rękach nosić i wysyłać kartki na święta. Nie możesz natomiast się dziwić że, są tacy co kranówkę mają ok i mają jakieś obawy czy zastrzeżenia w myśl zasady, że lepsze jest wrogiem dobrego a i zazwyczaj kosztowniejsze :).

Opublikowano
Nie możesz natomiast się dziwić że, są tacy co kranówkę mają ok i mają jakieś obawy czy zastrzeżenia w myśl zasady, że lepsze jest wrogiem dobrego a i zazwyczaj kosztowniejsze :).


Ale właśnie Darku ja się nie dziwię, widzę zmiany na lepsze ale dostrzegam też te na gorsze i szanuję poglądy każdego z nas. To że mam swoje zdanie nie oznacza że każdy musi się z nim zgodzić - po prostu dyskutujmy a każdy sam ma głowę do myślenia. Za każdym razem powtarzam że nikogo do niczego nie namawiam - opisuję co robię i jakie mam zdanie na "coś tam coś tam"

Na polu akwarystyki słodkowodnej więc nie dziwi mnie KH =70 jakie osiągacie za pomocą sody ze spożywczaka, ani zabijanie Cytrocary moorii w 800l wody łacznie z sumpem za pomocą NO3 ( KMT).


Dziwi mnie teraz morszczyzna więc właśnie w nią wdepnąłem:D i nie będzie to Mułapka.

Życzcie mi powodzenia.:P

Opublikowano


Dziwi mnie teraz morszczyzna więc właśnie w nią wdepnąłem:D i nie będzie to Mułapka.

Życzcie mi powodzenia.:P



mam nadzieję, że nas nie opuszczasz , bo była by to niepowetowana szkoda :( ?

Opublikowano

Natomiast strasznie mnie denerwuje bo Starszy Pan sam zauważa własną sklerozę i zapomina co chciał napisać w temacie - i w PRLu tego nie było.


9 m-cy bez żadnych podmian wody a woda ma takie wyniki :


pH 7,6

NH4 - poniżej wykrywalności JBLa

NO2 - 0,025

NO3 - 6 mg/l

PO4 - poniżej wykr JBLa

rR - 765

SiO2 - poniż wyk JBLa

KH -11

GH- 9

ORP - +30mV

TDS - 8400 uS/cm


i co wy na to????

i bez złośliwości bo jest kryształowa do kwadratu jak to u decco bywało, no i nie ma żadnego zapachu nawet tego charakterystycznego jak się wchodzi do sklepu akwarystycznego - wiecie o co mi chodzi.

Wnioski moje będą na KMT bo to przecież Tanganika i tropheusy czyli "wodne słonie roślinożerne".


o znowu skleroza chciałem napisać "manaty tanganickie"


EDIT

na razie ogarniam trzy biotopy więc się nigdzie nie wybieram

Opublikowano
Dziwi mnie teraz morszczyzna więc właśnie w nią wdepnąłem i nie będzie to Mułapka. Życzcie mi powodzenia.

A myślałem że pójdziesz tą drogą bo test forumowy zdaje się umarł ;).

Parametry miodzio ale to jest tylko to co możemy zmierzyć ;).

Dalej będę się upierał że połączenie starego z nowym daje najlepsze i najbezpieczniejsze rezultaty :D

--------------

A i oczywiście powodzenia w słonym.

Opublikowano

Heniu, żeby nie było... ja tu sobie czytam i Ci jak zawsze kibicuję! Jeszcze musi wody sporo upłynąć aby mnie przekonać do całej tej chemii i dawkowania wszystkiego ale pamiętam tak samo było z kaseciakiem i aDsorberem :) Nie mówię NIE i powodzenia życzę!

Opublikowano
Heniu, żeby nie było... ja tu sobie czytam i Ci jak zawsze kibicuję! Jeszcze musi wody sporo upłynąć aby mnie przekonać do całej tej chemii i dawkowania wszystkiego ale pamiętam tak samo było z kaseciakiem i aDsorberem :) Nie mówię NIE i powodzenia życzę!


Seba nikogo do niczego nie staram się przekonywać lecz dokumentuję swoje doświadczenia.

Tak samo było z kaseciakiem i blokiem adsorbera na Purolite A520E.

Kto poczuł sam potrzebę to kopiował lub modyfikował wg własnego widzimisię rozwiązania i dochodził do własnych wniosków.

Popatrz teraz już nikogo na tym i równoległym KMT nie trzeba do tych rozwiązań przekonywać.

Jak poczyta efekty i ich mnogość to albo zrobi albo uzna że nie bo "cośtam cośtam" i kupi kubeł bo nic nie trzeba kleić.


Teraz idą 4 tematy do przemyślenia.

"atrament" morski do zrobienia z baniaka zielonego dywanu ( zobacz fotki Gubana)

biopolimer NGBC - mocno już rozpędzony

biopolimer TMBT - startujący

ograniczenie podmianek wody - temat w biegu


Na KMT popełniłem taki temat "Dlaczego rybki lubią podmiany wody" który zapewne czytałeś bo możesz. Koleżeństwo tu raczej nie -tylko wyjątki. To jeden z trzech koronnych argumentów za podmiankami :

tworzenie się "zupy", konieczność "wietrzenia pokoju" i widoczna radość ryb z tej podmienianej wody.

Jeśli nawet będziecie podmieniać wodę na absolutnie identyczną parametrycznie czyli temp te same, twardości, pH itd to i tak rybki będą się cieszyły - każdy to potwierdzi. A dlaczego radość trwa krótko?

To co ta woda ma odmiennego jeśli jest taka sama - a co ryby odczuwają - a my nie wiemy o co biega.

Co jest tym " świeżym powietrzem" w tej podmienianej wodzie - co za chwilę zniknie?


Dlatego że nie podmieniam wody wcale to mogłem poszukać i IMHO znalazłem.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam serdecznie, mam zapytanie odnośnie czegoś, co porasta kamienie w moim malawi.  Jeśli chodzi o temat glonów i tego typu rzeczy jestem zielony w temacie. Moje akwarium etap okrzemków przerabiało dosyć dawno temu i wyglądało tak: Długo chodziło bez mieszkańców. Po około roku, gdy kamienie były już czyste wpuściłem ryby. Wydarzyło się to dwa tygodnie temu i akwarium z takiego: zmieniło się na takie: Na żywo dużo lepiej widać zieleń, jest jej bardzo dużo. Podejrzewałem, że jak zasiedlę akwarium to pojawią się też glony. Dodatkowo akwarium stoi na przeciwko okna północnego więc dostaje sporo światła. Nie mniej jednak nadal zastanawia mnie czy to mogło stać się tak szybko. To, co skłoniło mnie do napisania tego postu to dziwne punkty na omawianych kamieniach. Występują z różnorodną częstotliwością i odbiegają kolorem od reszty zielonych porostów na kamieniach. Tutaj fotki: Chodzi mi o te niebieskawo-zielonkawe kropki. Jestem wzrokowcem a ten kolor wydaje mi się mało naturalno-bezpieczny(?) I zacząłem się lekko martwić. Wolę dmuchać na zimne i dowiedzieć się od ludzi bardziej doświadczonych. Co to może być? A przede wszystkim czy to powód do zmartwień? Jak mówiłem - o ile ryby i samo malawi pod względem wiedzy nie jest mi obce tak glony to inna para kaloszy. Z góry dziękuję za pomoc. 
    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.