Jump to content

NOWE MALAWI 240 LIT POTRZEBNA RADA!!!!

plusz

Recommended Posts

WITAM SZANOWNE GREMIUM !!!

Właśnie zaopatrzyłem sie w podstawy do hodowli tych pięknych rybek !

Na pierwszy ogień poszedł baniak 120x40x50 prosty bo przecież większy zawsze lepszy, zgodnie z tym co piszecie, standartowa pokrywa.

Filtracja to FLUVAL 404 I AQUA SZUT TURBO 750 I tu rodzi sie moje pierwsze pytanie jak optymalnie zasypać fluvala myślę nad licząc od dołu 2 koszyki ceramika biologiczna potem żwirek amonowy i torf. oczywiście wewnętrzny gąbka. Myśle o jednym gatunku może macie jakies sugestie. A teraz zabieram sie za tło, nie wiem tylko jak schować rurę zasysającą z FLUVALA bo w kominie przy filtrze wewnętrznym to chyba zły pomysł. Prosze o rady!!!

Pozdrawiam wszystkich klubowiczów NOWY

Witaj

Do fluvala nie daj torfu :!: On zakwasza wodę , a w Malawi musisz mieć wodę o odczynie zasadowym.

W zamian wsadź grys koralowy który będzie działał jak bufor Ph , a jednocześnie będzie dodatkowym podłożem dla bakterii nitryfikacyjnych.

Co do tła to jakie będziesz miał? Gotowca , czy DIY ?

Jeśli gotowe , strukturalne to po prostu wsadź za to tło , jeśli robisz tło samemu , to maswz ułatwione zadanie :D

A co do obsady , to może jednogatunkowe Akwa z np. jakimnś gatunkiem Aulonocar?

Samice co prawda śledziowate ale barwy samców wynagrodzą Ci te szarości :D Może w obsadzie 2+5?

danielj na 240 L radzisz dać tylko 7 pysi?? Przecież w takim akwa bedzie wiało nudą.

Z tą rurą ssącą umieszczoną w kominie to nie jest taki głupi pomysł, chociaż ja u siebie rozwiązałem to w taki sposób że na dole w kominie mam otwór przez który jest wyprowadzona rurka na akwa. Nic nie widać, gdyż całość jest schowana za kamieniami.

Podaj choć jeden powód dlaczego ma wiać nudą :?: :D

Będzie raczej naturalnie.

W moich 800l pływa 15 ryb i zapewniam Cię ,że ciągle coś się dzieje , a ostatnio musiałem nawet usunąc Copadichromisy , bo zajęły prawie całe akwarium.

A mając tyle ryb mogłem np. zobaczyć kopiec tarliskowy tego Copadichromisa o średnicy ok 50cm , czego w baniaku , gdzie pływałoby 40 ryb , na pewno bym nie oglądał.

Ja wychodzę z założenia , aby oglądać naturalne zachowania ryb w akwarium , a nie kolorowy zawrót głowy :D

Oczywiście że będzie naturalnie, jak najbardziej sie z tym zgadzam. Mówiąc o nudzie nie miałem na myśli tego że w akwa nic sie nie będzie działo. W takim baniaku z pewnością będzie można poobserwowć zbliżone do naturalnych, bądz naturalne zachowanie ryb, ale jeśli chodzi o mnie to lubie jak jest w akwa troche "bałaganu" :P:wink:

• 2 weeks later...

Panowie !

Dzieki za cenne rady co do wsadu do filtra to skorzystam z ceramiki i koralowca. Z tłem własnie zacząłem walczyć w komórce i nie jest to takie łatwe ale są postępy. Co do obsady jeszcze mam czas ale 7 rybek to chyba troszkę mało myślę o jakiś 12 szt – 16 szt Mam pytanko ? Zamierzam zostawic baniak na jakiesś4 tyg do dojrzewania czy warto stosować w takim wypadku szczepy bakterii na rozruch? Chcę również przez ten okres dodatkowo doświetlać tło w celu szybszego jego porostu glonem, czy ma to sens ? Dzieki za cenne rady i mam nadzieje ze i tym razem nie zostawicie mnie bez pomocy POZDRAWIAM :lol:

1. Zamierzam zostawic baniak na jakiesś4 tyg do dojrzewania czy warto stosować w takim wypadku szczepy bakterii na rozruch?

2. Chcę również przez ten okres dodatkowo doświetlać tło w celu szybszego jego porostu glonem, czy ma to sens ?

1. ihmo zawsze warto dać coś na rozruch albo szczepy ze sklepu albo coś ze starego akwa.

2. Raczej zbiornik i tak pod względem glonowym bedzie przechodził swoje stadia po kolei - inna kwastja że ihmo powinieneś go oświetlić tak jak ma to być robione docelowo bo przy dodatkowym oświetleniu np rozwinie ci sie jakiś rodzaj glonów a potem przy oświetleniu własciwym te glony zaczną ginąć a ich miejsce zaczna zajmować inne, natury nie oszukasz.

Jak myślicie przy produkcji tła wewnętrznego zrobiłem trochę ostrych krawędzi jest to bardzo niebezpieczne dla pysi? Pytam bo ztępienie ich jest dosyć trudne POZDROWIONKA I WESOŁYCH ŚWIĄT :lol::lol::lol:

Pyszczaki mogą się o tło ocierać, a napewno będą je skubać, kiedy zarośnie glonami. Jeśli te krawędzie są faktycznie ostre, lepiej coś z nimi zrób, po Twoje ryby się pokaleczą i może być problem...