Jump to content

500l


klimt70

Recommended Posts

witam wszystkich pasjonatów akwarystykiryby hoduję od dawna ale dopiero zaczynam przygodę z pyszczakami.Mam baniak prawie 500l-podłoże:grys koralowy,wnętrze-około 20kg skały koralowej,filtr zewnętrzny-EHEIM-profesional II(na razie).Obsada(wszystko młode) 6-Demasoni,5-Membe deep,7-Koliko,11-Maingano,12-Neon Spot,12-Afra hara,9-Mpenga,9-Yellow kekeze(wszystko F-1),9-Red Red zebra.Razem mam 80 ryb-docelowo ma być około setki.Nadmieniam,że chcę zrobić sztuczne przerybienie.Mam zamiar dorzucić do tej obsady Msobo magunga,Elongatus flawus,moze p.Johannsona,p.Saulosi albo Lombardzki.Poproszę szanownych kolegów Malawistów o komentarze za które z góry dziękuję .

Wydzieliłem nowy temat. Nie doklejaj się z postem do całkiem innego tematu.

Eljot12

Link to comment
Share on other sites

Zamiast mnie krytykować doradźcie mi co mam robić w takiej sytuacji


Koledzy tak Cię potraktowali, a nie inaczej ponieważ najpierw zdobywa się podstawową wiedzę, a później kupuje się ryby, a nie odwrotnie.

Rada: Redukcja obsady.Trzeba je jeszcze dobrać pod względem diety i rozmiaru do baniaka itd

Link to comment
Share on other sites


Obsada(wszystko młode) 6-Demasoni,5-Membe deep,7-Koliko,11-Maingano,12-Neon Spot,12-Afra hara,9-Mpenga,9-Yellow kekeze(wszystko F-1),9-Red Red zebra..No to tak na początek:

- w akwarium takim jak Twoje może być na maxa koło 20 ryb więc początkowo celuj w 15-16 ryb.

- najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie tam 3 gatunków

- dwa gatunki 1 samiec + x samic

- trzeci gatunek możesz spróbować wielosamcowo

- decydując się na jakiś gatunek musisz dobierać go pod względem wymagań do reszty czyli decydując się na Demasoni nie będziesz miał już yellowków bo to całkiem inne preferencje żywieniowe.

- przeczytaj FAQ i poczytaj trochę forum, a dowiesz się wiele na temat tych wspaniałych ryb.

Link to comment
Share on other sites

w akwarium takim jak Twoje może być na maxa koło 20 ryb więc początkowo celuj w 15-16 ryb.
Kunta czy aby nie przesadzasz w drugą stronę? to ponoć ok 500l a i ryby które kolega posiada do wielkoludów nie należą ;).

Podaj dokładne wymiary baniaka.

Link to comment
Share on other sites

Wymiary mojego baniaka to:170dł.,55szer.,50wys.Właściciel sklepu zapewniał mnie,że ryby które mam to ta sama grupa pokarmowa i robiąc sztuczne przerybienie nie będę miał agresji w zbiorniku. przyznam,że wizualnie baniak nie wygląda na przerybiony.Dlaczego np. nie moge trzymać Demasoni z Yellowkami?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Te małe rybki będą za duże dla Twoich ryb. Generalnie to pokarm dla drapieżników. Z wypisanych powyżej możesz wziąć kryl antarktyczny i wystarczy w mojej opinii. Czytałem opinie, że nie bardzo nadaje się dla ptszczaków, ale kiedyś okazjonalnie, dla urozmaicenia diety karmiłem mbunę raz na dwa/trzy tygodnie i nie mam złych doświadczeń. Jeśli szukasz urozmaicenia diety dla non mbuny to polecam krewetki indyjskie kidi z Lidla. Ryby będą jadły Ci z ręki.
  • Te są dostępne - zamierzam kupić max 2-3, tylko się zastanawiam które. ps. mam mieszaną obsadę, a poza tym z doświadczenia wiem, że karmienie jednym pokarmem nie jest dobre. Mrożonki biorę ze sprawdzonego źródła i nigdy nie miałem do czynienia z problemami o których napisałeś.  
  • A po co aż tyle? Dobre pokarmy których używasz czyli Nature Food i Osi IMHO wystarczą. Co do mrożonek i pokarmów liofilizowanych mam mieszane uczucia, bo producentów tego sporo i jakość może być różna. Ani mrożenie, ani liofilizacja nie usunie toksyn,  jeżeli pokarm będzie nieświeży albo zanieczyszczony przed obróbką.  Dodatkowo, podając tak dużą ilość różnych produktów, ciężko będzie ustalić, co zaszkodziło, jeżeli pojawią się problemy. Zbędne ryzyko, które niewiele korzyści niesie. Ale to moje zdanie.
  • Od kilku lat karmię swoją obsadę dedykowanymi dla Malawi pokarmami Nature Food/ Dainchi/ Osi oraz raz w tygodniu mrożonkami. Ostatnio z oferty sklepu z którego kupuję Dainch zniknęło, więc postanowiłem urozmaicić dietę o pokarmy naturalne jak w tytule. Dostępne mam: 1. Tubifex liofilizowany 2. Kryl Antarktyczny Liofilizowany 3.  Gammarus suszony 4. Larwa jedwabnika suszona 5. Larwa mącznika suszona 6. Ochotka liofilizowana 7. Stynka suszona (małe rybki, to chyba nie pod moją obsadę) 8. Artemia bezszypułkowa (to chyba będzie za małe) 9. Artemia Liofilizowana 10. Dafnia suszona (rozwielitki, pamiętam, że karmiłem nimi ryby w latach 80-tych  ) Chciałem zapytać czy macie doświadczenie z tymi pokarmami i które polecacie. Moja obsada: Placidochromis phenochilus Mdoka White lips, Aulonocara Mamelela, Cynotilapia afra Cobue, Protomelas taeniolatus Boadzulu red, Labidochromis caeruleus yellow   
  • 1. Kolejny test - powyżej 10% NaCl i 2% NaOH w kolumnie z wolnym przepływem. Kolumna zrobiona z butelki 5l po wodzie. Przy szyjce otwór i wężyk powietrzny w kierunku góry do regulacji poziomu roztworu w butelce. Przepływ 0.3 l/h chińską pompą  perystaltyczną. Po kilku litrach pompa przestała tłoczyć, wtedy już powolny spływ grawitacyjny. Dużo brązowego na wylocie (mimo regenerowania zregenerowanej żywicy), ale nadal zostawia w akwarium 5 ppm azotanów po 12h. Czyli nie da się zregenerować do zera, ale regeneracja z 2% NaOH w kolumnie jest skuteczniejsza niż przy stężeniu 1% w wiaderku bez ciągłego przepływu. Pończochy wyglądają na nienaruszone. Zobaczę jak długo woda będzie pozbawiona subtelnego żółtawego zabarwienia z barwników z karmy. 2. Dołożyłem do systemu mały czujnik ruchu na 433MHz. Gdy jestem w okolicy akwarium - powoli rozjaśnia się światło do wartości zależnej od jasności w pokoju. Gdy brak aktywności - światło powoli przygaśnie. Super! Przycisk i pilot schowane. 3. Od 10 dni ryby dostają 1,65g karmy dziennie. To 0,3% szacowanej masy rzeczywistej ryb i 0,17% metabolicznej dziennie. Szczuplejsze, ale raczej wyglądają i zachowują się normalnie. 4. Rdzawy maluch też ma się dobrze. 20230930_075533.mp4    
  • Witam. Dość szybko minęły trzy miesiące od startu akwarium. Życie w zbiorniku przebiega w dość pokojowej atmosferze. Wydaje mi się, że w tak dużym akwarium możliwa jest współegzystencja non mbuna z mbuna ,pod warunkiem wspólnej diety. Czasem w trakcie tarła samce przeganiają przeszkadzaczy ale po kilku metrach "zaspane" dają sobie spokój. Uchowały się dwa młode labidochromis caeruleus, poza tym pięć samic inkubuje ikrę. Szkoda narybku, rodzice F1.  Rośliny do tej pory radzą sobie doskonale, vallisneria przede wszystkim. Parametry wody dobre pH 8,2. Niestety padły mi trzy samiczki aulonocara jacobfreibergi otter point, przestały pobierać pokarm i koniec. 
  • Powinny być ok. 5-10 x gorsze od gąbki 30 ppi w filtracji biologicznej.
  • Wiadomo jak ma się gąbka 30 i 60 ppi do Maxspecta i Neomedia?
  • Wrzuciłem 2l używanej żywicy do 6l roztworu 10% NaCl i 1% NaOH (600g NaCl, 60g NaOH). Poleżała tydzień, okazjonalnie mieszana. Pończochy ocalały. Roztwór brązowy. Po wrzuceniu do filtra - azotany w zbiorniku po 12h spadły do ok. 5 ppm z wyjściowych 5-10. Nowa  żywica zbijała azotany i fosforany do zera. Czyli regeneracja z NaOH działa, ale tylko w wiadarku cudów nie robi. Może stężenie 2%, albo regeneracja w kolumnie będzie skuteczniejsza. Może trzeba 2 razy, jak w linku wyżej. Wczoraj miałem 10h przerwy w dostawie prądu. Bez żadnego wpływu na ryby w tym najmłodsze.
  • Nagroda dzisiaj do mnie dotarła Książka jest naprawdę godna polecenia, wszystko ładnie i rzeczowo opisane oraz doprawione pięknymi zdjęciami. Wydanie w twardej oprawie i bardzo dobrej jakości papierze. Całość robi ogromne wrażenie.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.