Jump to content

oświetlenie-bliżej natury;)?


młody11

Recommended Posts

Witam, jestem nowy więc chciałbym się najpierw przywitać:) A więc tak jak w temacie chodzi mi o jak najbardziej naturalne światło w moim zbiorniczku-240l.

Chodzi mi o oświetlenie które odda bardzo jasny biały kolor podłoża-piachu a zarazem fajnie podkreśli kolory ryb Saulosi i Maingano. I chciałbym zrobić taki fajny efekt podświetlenia tylko części zbiornika mianowicie środek tak jakby punktowo led-em czy czymś- jako takie oświetlenie wieczorne, widziałem ten myk w kilku zbiornikach i chciałbym zrobić podobny w swoim szkiełku:) Nie wiem czy dobrze się wyraziłem o co mi chodzi z tym oświetleniem na środku ale coś w tym stylu ma np. Piczman. w moim baniaczku nie chcę ładować raczej nic "power glo" i nie mam żadnych roślin raczej surowy wystrój:cool:


pokrywę będę robił całą samodzielnie ze spienionego pcv więc wszelkie uwagi będą bardzo cenne odnośnie oświetlenia mocy, temperatury montażu świetlówek, foli itp.


z góry dzięki za odpowiedz

Link to comment
Share on other sites

prześledź wątki w dziale oświetlenia i prześledź galerię i zdecyduj co Ci się podoba...


lecz nieważne co byś wybrał to pamiętaj, że słońce nad malawi daje 100000lux, nawet w dużym uproszczeniu jest to nie mamniej niż 10-20k lm :P (niby lux to lumen na metr^2 ale upraszczam dla dobra zużycia prądu i rachunków)


...wspominam bo osoby zdają się o tym zapominać ;)

Link to comment
Share on other sites

oczywiście masz rację ;)


choć tak patrząc po filmach z nurkowania, to na dobrych 5-10 m w zależności od lokalizacji jest conajmniej tak jasno jak w naszych baniakach pod HQI...


oczywiscie subiektywnie

i oczywiście hqi nie jest niezbędne


ale rzucam hasło dla nieswiadomych :P

Link to comment
Share on other sites

Abstrahując od faktu,że możemy i tak imitować tylko strefę litoralu w najlepszym wypadku - jak źródła podają przejrzystość wody w maju w północnych zatokach dochodzi do 20 m.Oczywiście nie będzie tam tyle światła co na skałach zajmowanych przez kolorową mbunę.

Link to comment
Share on other sites

Dlatego uważam żeby oświetlenie dobierać pod siebie - aby się podobało, a nie szukać czegoś najbliższego ideałowi w realu - bo tego nie dościgniemy.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak powiedział Yaro natury nie dościgniemy chodź by ze względu na wysokość naszych zbiorników a raczej głębokość;), która najczęściej oscyluje w ramach 0,5 m:) ale chodzi mi aby w moim zbiorniczku dać coś co będzie świeciło w miarę mocno na dzienne i emitowało światło barwy raczej białej niż fioletowej czy żółtej... a na nocne myślę aby kupić jakieś HQI 70w 8800 aby podświetlić tylko środek a boki chciałbym zostawić troszkę przyciemnione. Co polecacie na dzienne i jak myślicie czy da rady i spełni swoją funkcję to HQI w mojej 240?


Moja obsada to Saulosi i Maingano więc myślę, że też trzeba by wziąć pod uwagę aby oświetlenie też fajnie eksponowało ich barwy;)

PS. Czytałem, że do Saulosi i Maingano polecane jest "Power glo" itp. ale nie chcę raczej expansji glonów i nie mam żadnych roślin a po za tym tak jak pisałem raczej nie chcę fioletowego światła...:cool:

Link to comment
Share on other sites

70w jako nocne...hmm....Słaby pomysl. W 240l 70w jako głowne i masz jasno, tak wiec ja słabo widze to. U mnie jest narazie hqi jakies 15cm na lustrem wody i oswietla sporą czesc baniaka. A co do dziennego hqi, to żarnik już musisz dobrać według swojego uznania :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.