Jump to content

Akwa 900L wyposażenie, filtracja


Gregory85

Recommended Posts

Witam


Posiadam akwarium 260x60x60 cm, 2 kominy na końcach z prefiltrami, sump o wymiarach 105x40x40. Ma 5 komór. W ostatniej pompa 3000 l/h.


Zakładam w nim malawi.


Jakie sugerujecie wkłady do filtra i w jakiej kolejności? Czytałem, że stosuje się grys/żwir koralowy. Jaką ilość zastosować w moim akwarium?


Czy potrzebny jeszcze mały mechanik w środku?


Jaka barwa oświetlenia? Ile minimum/optimum? Mam 2 belki na świetlówki T8 120 cm czyli 36Wx4.


Jakie kamienie można zastosować oprócz wapieni i piaskowców?

Link to comment
Share on other sites

Jakie sugerujecie wkłady do filtra i w jakiej kolejności?


Na pewno musisz mieć złoże bio, więc ceramika.


Czytałem, że stosuje się grys/żwir koralowy.


Tak.Dla utrzymywania pH na odpowiednim poziomie.


Jaka barwa oświetlenia? Ile minimum/optimum?


Większość z nas stosuje oświetlenie o barwach w przedziale 8800K-15000K.

A ilość światła zależy od ciebie, jedni wolą ciemniejsze, drudzy bardzo jasne wręcz prześwietlone(ja wolę ciemniejsze ;) )


Jakie kamienie można zastosować oprócz wapieni i piaskowców?


Serpentynit, otoczaki...łupki(tych ostatnich nie polecam).

Link to comment
Share on other sites

Mam jeszcze pytanko, już bardzo konkretne, co do złóż w sumpie. Ma on wymiary 105x40x40 czyli ok 170 l brutto.


Komory mają po kolei 15x35hx40, 17x35hx40, 22x35hx40, 15x35hx40 oraz 31x35hx40. Te 35h to orientacyjnie, aby podać ich objętości. Największa to komora pompy i robi za rezerwę. Gdy nie ma prądu nadmiar wody spływa z akwarium i rur do niej i dzięki temu nic się nie rozlewa czy wylewa :)


Myślę zrobić tak

I komora - 21 L gąbka

II komora - 24 L biobale

III komora - 30 L grys koralowy o dużej granulacji 10-20 lub 15-25mm

IV komora - 21 L bioceramika


Czy takie rozwiązanie się sprawdzi? Czy sugerujecie zmianę kolejności ułożenia mediów w sumpie?

Link to comment
Share on other sites

Mam jeszcze pytanko, już bardzo konkretne, co do złóż w sumpie. Ma on wymiary 105x40x40 czyli ok 170 l brutto.


Komory mają po kolei 15x35hx40, 17x35hx40, 22x35hx40, 15x35hx40 oraz 31x35hx40. Te 35h to orientacyjnie, aby podać ich objętości. Największa to komora pompy i robi za rezerwę. Gdy nie ma prądu nadmiar wody spływa z akwarium i rur do niej i dzięki temu nic się nie rozlewa czy wylewa :)


Myślę zrobić tak

I komora - 21 L gąbka

II komora - 24 L biobale

III komora - 30 L grys koralowy o dużej granulacji 10-20 lub 15-25mm

IV komora - 21 L bioceramika


Czy takie rozwiązanie się sprawdzi? Czy sugerujecie zmianę kolejności ułożenia mediów w sumpie?na początku wkład mechaniczny

później to już jak chcesz... naprawdę nie ma różnicy kolejność

Link to comment
Share on other sites

Opis obsady jest tutaj


http://forum.klub-malawi.pl/pierwsze-akwarium-malawi-podstaw-t18502.html


Zobaczymy co dostanę w sklepie.


W sumpie sama pompa. Za mechanika robią przede wszystkim gąbki na rurach spustowych w kominach i w 1 komorze sumpa.

Jeśli będzie mało to kupie jakiś filtr wewnętrzny lub mały kubełek.


Na razie się to sprawdza przy zbrojnikach (gibusie i pleco, mające po 30-40 cm, które chcę sprzedać lub zamienić na art. do malawi) oraz skalarach i hokejówkach (już sprzedane) :)

Link to comment
Share on other sites

Przemku w tym wątku nikt o tym akurat nie pisał, ale sam mam podobnego sumpa, dodatkowo szklarz dorobił mi pokrywy szklane do niego. Samo akwarium również ma pokrywy szklane i nawet latem przy upałach parowanie mam tak znikome, że nigdy jeszcze nie musiałem dolewać wody, z powodu jej parowania. Tylko standardowe podmianki :)

Link to comment
Share on other sites

Ktoś tu pisał o parowaniu wody i zmniejszającym się poziomie wody w komorze pompy

Stosując taki układ przegród Nigdy nie mam z tym problemu Wszystko krąży wysmienicie

4a8f7bb671e69994gen.jpgPrzemek co kto lubi, ja np wolę mieć stały poziom w pierwszych przegrodach, bo w drugiej mam biologię na bazie FBFa o konstrukcji podobnej do odpieniacza z morskich, w trzeciej zapasową komorę na np narybek/raka/whatever. Natomiast komorę pompy mam odpowiednio większą...

Dodatkowo zaplanowane mam zainstalowanie stałej podmiany wody, więc problem mnie przestanie dotyczyć. I to ja pisałem, ale nie w tym wątku.


Natomiast Ciebie zapytam - to są przegrody góra dół które pokazujesz?

Jeśli tak to jak tam nie paruje woda tylko z komory pompy i przedostatniej komory (bo widzę że przelew między nimi jest dołem)? No chyba że nie ma silikonu pod przegrodami i zwyczajnie przesiąka ;)

Mógłbyś przybliżyć?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Pogadaj z @Bartek_De i @aurban6. W duecie zmontują dla Ciebie światło, które się bardzo nadaje. Mam, używam, i wielce zadowolony jestem
  • Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym. Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi Punkty 1-3 ok, jak najbardziej. Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium. BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...  
  • Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.
  • Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.
  • Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę". Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać? Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ? Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam    Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności: 1. spienione PCV na czyste dno 2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach. 3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć. 4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium  Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie. 5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść. zgadza się?   serdecznie pozdrawiam Janek
  • Wiesz, że tych ryb staramy się parami nie trzymać?  Samiec crabro powinien mieć min 3 samice, ale czas pokaże bo może będzie dobrze... z charakterem ryb jak ....
  • Witajcie. Czy ktoś ma w swoim baniaku, którąś z tych belek ? Zastanawiam się, która najlepiej sprawdzi się do malawi i ładnie odda kolory ryb. Z góry dzięki za odpowiedzi. 
  • Filtry wystarczą. Wyloty proste, żadnych deszczownic. Jakie masz teraz wypełnienie tych filtrów? Ja bym zbytnio nie cudował. Gąbka 30 na 2 poziomy a potem cokolwiek do biologii Lampę UV zostaw gdyby na początku były problemy z wodą. CO oczywiście nie jest potrzebne
  • Super, dzięki za odpowiedź, a więc zostawię. I mam kolejne pytania  1. Czy do filtracji tych 400 l wystarczą dwa filtry EHEIM 600T ? Zakładam że część wkładów (ile?) będzie tylko do filtracji mechanicznej, jeszcze szukam odpowiednich gąbek, na razie znalazłem te: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/gąbka-drobnoziarnista-50x50x5cm , reszta to będzie filtracja biologiczna Azoo active 4in1. Do dyspozycji mam w sumie 17.2 litrów wkładów do filtrów. 2. Lampa UV: Czy mam z obiegu wyłączyć lampę UV? Tzn. tylko same filtry podłączone do akwarium? Bo mam w tej chwili na wężu prowadzącym od filtra do akwarium zamontowaną lampę UV (której właściwie nie używałem) oraz CO2 (które zakładam, że trzeba usunąć bo po co komu CO2 jak nie będzie roślin). Ale może lampa UV w obiegu się przyda, żeby w razie czego wyjałowić akwarium? Mam też nawożenie, ale je oczywiście zlikwiduję
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.