Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam


Posiadam akwarium 260x60x60 cm, 2 kominy na końcach z prefiltrami, sump o wymiarach 105x40x40. Ma 5 komór. W ostatniej pompa 3000 l/h.


Zakładam w nim malawi.


Jakie sugerujecie wkłady do filtra i w jakiej kolejności? Czytałem, że stosuje się grys/żwir koralowy. Jaką ilość zastosować w moim akwarium?


Czy potrzebny jeszcze mały mechanik w środku?


Jaka barwa oświetlenia? Ile minimum/optimum? Mam 2 belki na świetlówki T8 120 cm czyli 36Wx4.


Jakie kamienie można zastosować oprócz wapieni i piaskowców?

Opublikowano
Jakie sugerujecie wkłady do filtra i w jakiej kolejności?


Na pewno musisz mieć złoże bio, więc ceramika.


Czytałem, że stosuje się grys/żwir koralowy.


Tak.Dla utrzymywania pH na odpowiednim poziomie.


Jaka barwa oświetlenia? Ile minimum/optimum?


Większość z nas stosuje oświetlenie o barwach w przedziale 8800K-15000K.

A ilość światła zależy od ciebie, jedni wolą ciemniejsze, drudzy bardzo jasne wręcz prześwietlone(ja wolę ciemniejsze ;) )


Jakie kamienie można zastosować oprócz wapieni i piaskowców?


Serpentynit, otoczaki...łupki(tych ostatnich nie polecam).

Opublikowano

Mam jeszcze pytanko, już bardzo konkretne, co do złóż w sumpie. Ma on wymiary 105x40x40 czyli ok 170 l brutto.


Komory mają po kolei 15x35hx40, 17x35hx40, 22x35hx40, 15x35hx40 oraz 31x35hx40. Te 35h to orientacyjnie, aby podać ich objętości. Największa to komora pompy i robi za rezerwę. Gdy nie ma prądu nadmiar wody spływa z akwarium i rur do niej i dzięki temu nic się nie rozlewa czy wylewa :)


Myślę zrobić tak

I komora - 21 L gąbka

II komora - 24 L biobale

III komora - 30 L grys koralowy o dużej granulacji 10-20 lub 15-25mm

IV komora - 21 L bioceramika


Czy takie rozwiązanie się sprawdzi? Czy sugerujecie zmianę kolejności ułożenia mediów w sumpie?

Opublikowano
Mam jeszcze pytanko, już bardzo konkretne, co do złóż w sumpie. Ma on wymiary 105x40x40 czyli ok 170 l brutto.


Komory mają po kolei 15x35hx40, 17x35hx40, 22x35hx40, 15x35hx40 oraz 31x35hx40. Te 35h to orientacyjnie, aby podać ich objętości. Największa to komora pompy i robi za rezerwę. Gdy nie ma prądu nadmiar wody spływa z akwarium i rur do niej i dzięki temu nic się nie rozlewa czy wylewa :)


Myślę zrobić tak

I komora - 21 L gąbka

II komora - 24 L biobale

III komora - 30 L grys koralowy o dużej granulacji 10-20 lub 15-25mm

IV komora - 21 L bioceramika


Czy takie rozwiązanie się sprawdzi? Czy sugerujecie zmianę kolejności ułożenia mediów w sumpie?



na początku wkład mechaniczny

później to już jak chcesz... naprawdę nie ma różnicy kolejność

Opublikowano

Ładny będzie baniak, planujesz jakiś osprzęt w sumpie? Obsada mbuna czy nie-mbuna? Co planujesz na mechanika?

Opublikowano

Opis obsady jest tutaj


http://forum.klub-malawi.pl/pierwsze-akwarium-malawi-podstaw-t18502.html


Zobaczymy co dostanę w sklepie.


W sumpie sama pompa. Za mechanika robią przede wszystkim gąbki na rurach spustowych w kominach i w 1 komorze sumpa.

Jeśli będzie mało to kupie jakiś filtr wewnętrzny lub mały kubełek.


Na razie się to sprawdza przy zbrojnikach (gibusie i pleco, mające po 30-40 cm, które chcę sprzedać lub zamienić na art. do malawi) oraz skalarach i hokejówkach (już sprzedane) :)

Opublikowano

Przemku w tym wątku nikt o tym akurat nie pisał, ale sam mam podobnego sumpa, dodatkowo szklarz dorobił mi pokrywy szklane do niego. Samo akwarium również ma pokrywy szklane i nawet latem przy upałach parowanie mam tak znikome, że nigdy jeszcze nie musiałem dolewać wody, z powodu jej parowania. Tylko standardowe podmianki :)

Opublikowano
Ktoś tu pisał o parowaniu wody i zmniejszającym się poziomie wody w komorze pompy

Stosując taki układ przegród Nigdy nie mam z tym problemu Wszystko krąży wysmienicie

4a8f7bb671e69994gen.jpg



Przemek co kto lubi, ja np wolę mieć stały poziom w pierwszych przegrodach, bo w drugiej mam biologię na bazie FBFa o konstrukcji podobnej do odpieniacza z morskich, w trzeciej zapasową komorę na np narybek/raka/whatever. Natomiast komorę pompy mam odpowiednio większą...

Dodatkowo zaplanowane mam zainstalowanie stałej podmiany wody, więc problem mnie przestanie dotyczyć. I to ja pisałem, ale nie w tym wątku.


Natomiast Ciebie zapytam - to są przegrody góra dół które pokazujesz?

Jeśli tak to jak tam nie paruje woda tylko z komory pompy i przedostatniej komory (bo widzę że przelew między nimi jest dołem)? No chyba że nie ma silikonu pod przegrodami i zwyczajnie przesiąka ;)

Mógłbyś przybliżyć?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dokładnie tak jest jak mówisz. Ale to wynika z niewiedzy a nie z jakiejś technicznej nieudolności .
    • Spójrz ile jest tematów nowicjuszy w dziale Tło, podłoże, dekoracja gdzie porady dotyczące podniesienia aranżacji czy dołożenia większych głazów idą jak krew w piach. 
    • Dlatego jak nowicjusz chce stawiać akwa z naszym biotopem  to ma do poczytania tematy w dziale PODSTAWY . Wiem..nie każdy czyta. To po to ma forum aby pytać. Bartku..nie wiem czemu ustawienie aranżacji pod tafle jest niewykonalne dla nowicjusz. Chyba , że sam będzie to robić bez konsultacji. Ja jednak uważam , że Demasoni jest dla nowicjusza z naszym biotopem z zachowaniem warunków które wszyscy opisaliśmy. W końcu akwarysta to też człowiek myślący.
    • Dziękuję, właśnie go przejrzałem. 👍
    • @Andrzej Głuszyca moje pytanie jak najbardziej dotyczy ryb z naszego biotopu. Uważam, że jest mnóstwo gatunków, które w hodowli wymagają  niesamowitych operacji ze strony akwarysty. Wracając do tematu wątku, ja w swojej przygodzie z Malawi największe problemy miałem z Metriaclima Msobo Magunga. Z moich obserwacji wynikało, że ten gatunek po pierwsze jest bardzo delikatny i wybredny jeśli chodzi o żywienie a po drugie bardzo łatwo wywołać u niego stres, który później odbija się na zdrowiu. W pierwszym stadzie, które miałem, na bodajże 12 sztuk, 9 okazało się samcami. Sam początkowy etap wybarwiania przebiegał tak nerwowo, że nie udało mi się w żaden sposób tego okiełznać i z 12 sztuk została mi jedna samica i jeden samiec. Przy drugim podejściu miałem nieco więcej szczęścia i samic było tyle samo co samców, jednakże przy jakichś pracach porządkowych w zbiorniku tak zestresowało je moje grzebanie w baniaku (wcale nie jakieś intensywne), że przez 3 miesiące jak tylko podchodziłem do zbiornika to chowały się po kątach jakby miały jakąś traumę. Finalnie najlepiej funkcjonował mi o dziwo układ 3 Panów i 2 Panie. Panie miały względny spokój od natarczywych samców ponieważ Panowie większość energii pożytkowali na ustalanie kto będzie mógł spędzić czas z Panią. W każdym razie ten gatunek uważam za trudniejszy i wymagający większego zaangażowania ze strony akwarysty.
    • Podpięty. @Andrzej Głuszyca zgadzam się z tą teorią. Również uważam, że Malawi to jeden z najłatwiejszych biotopów. Ale jak w każdym biotopie mamy tu ryby "łatwe" i te bardziej wymagające i Demasoni należy właśnie do tej drugiej grupy. @SlavekG i @Gonera1992 ładnie wypunktowali wymagania, które dla nas "starych wyjadaczy" nie powinny stanowić problemu, ale dla nowicjusza już samo ułożenie aranżacji pod taflę wody jest niewykonalne. Dlatego w mojej opinii Demasoni nie powinno się polecać osobom na pierwsze akwarium Malawi.
    • Jeżeli do tego tła dasz przemyślane oświetlenie czyli takie aby było sporo po bokach półmroku  to będziesz miał bajkowe akwarium. Ciemne klimaty i kolory Twoich ryb będą cieszyć oczy.
    • @VrzechuBardzo ładnie to ująłeś i mam nadzieję , że Twoje pytanie dotyczy ryb z naszego biotopu a nie innych ryb , które wymagają czasami " skomplikowanych" choćby parametrów wody, które mogą sprawiać początkującemu akwaryście problemy. Powtórzę to co pisałem ja i inni koledzy włącznie z Tobą:   muszą być spełnione warunki siedliskowe ( obsada, aranż ) , żywieniowe no i odpowiednia wielkość akwarium . Często czytam na forum , że jakieś tam dwa czy nawet trzy gatunki można trzymać w akwarium np. 240 litrowym. Owszwm ..można. Ale my jednak mający jakieś doświadczenie zawsze polecamy większe i wtedy zaczynają się dyskusje ( zbędne) . W takich dyskusjach często brakuje argumentacji swoich racji. bo odpowiedź , że można trzymać czy nie można niczego nie tłumaczy. Uzasadnienie swoich wypowiedzi czasami wymaga czasu czy chęci bo pytania się powtarzają. Dlatego @Vrzechubardzo dobrze zrobiłeś zakładając ten temat. Proponuję aby Bartek @Bartek_Dego podwiesił i niech będzie widoczny. A tak na marginesie to w swoim życiu prowadziłem akwa które wymagały wiedzy wtedy niedostępnej w internecie bo go nie było. O "pyszczakach" nie myślałem . Ale właśnie z tego względu , że prowadzenie akwa z naszym biotopem jest bardzo łatwe ( moje zdanie) w porównaniu do innych , dlatego zdecydowałem się na ten biotop. Potem wróciłem do innych biotopów ale chyba wrócę jednak do Malawi.
    • @TomekTmoje pierwsze demonarium miało 240L, pływało w nim około 30 osobników. Nie było z nimi najmniejszych kłopotów, ale miały dużo kryjówek.  Jeśli masz do dyspozycji 420L spokojnie możesz startować z grupą demasoni. Później postaram się znaleźć parę fotek zbiornika 240L i 670L. 670L bylo bezpiaskowe, same kamienie. Na forum jest dokładny opis tego zbiornika pod tytułem Demonarium.   @Vrzechuw zasadzie tak, masz rację. Przykładem może być Flavus, ryba która odstrasza wiele osób ze wzgledu na swoj charakter. U mnie z powodzeniem plywaly w zbiorniku o podstawie 180x60cm. Byly dwa samce które podzieliły się zbiornikiem. Nie mialem z nimi najmniejszych kłopotów poza jedną sytuacja kiedy maingano chciał przejąć grotę flavusa i nie doczekał rana. Ale na pewne rzeczy nie mamy wpływu.
    • Dzięki @Andrzej Głuszyca, @Bartek_De, @SlavekG, @Gonera1992 za takie rzeczowe i obszerne spostrzeżenia dotyczące Chindongo Demasoni  Czy zgodzicie się z moją teorią, że wobec tego każda ryba nada się dla początkującego, o ile, i to jest najważniejsze, O ILE akwarysta zapozna się z jej wymaganiami siedliskowymi oraz żywieniowymi i spełni je w znakomitej większości? Wg mnie tak właśnie jest. Później dochodzi już kwestia charakteru konkretnych osobników. Chyba, że za początkującego akwarystę uznamy po prostu leniwego akwarystę, który dysponując jakimś akwarium i jakimś pokarmem wpuści do niego nieprzemyślaną wcześniej obsadę i zastanawia się dlaczego zbiornik "nie gra". 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.