Skocz do zawartości

Trzecia świetlówka


basior

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zamiast wstępu:

W swoim akwa mam następujące oswietlenie:

-AQUA-GLO z przodu (30W)

-POWER-GLO z tyłu (30W)

Na każdą świetlówkę nałożone asymetryczne odbłyśniki na uchwytach.


Chciałbym poszerzyć "gamę oświetlenia swojego akwa" o dodatkową świetlówkę (szczególnie chodzi mi o lepsze doświetlenie akwarium np. przy robieniu zdjęć swoim pysiom :wink: , ) . Chciałbym zapytać, co sądzicie o czymś takim:

-znalazłem coś co się nazywa : ZASILACZ ŚWIETLÓWKI ZS-30 AQUAEL, do tego zasilacza chciałbym dokupić świetlówkę (jeszcze nie wiem jaką, może coś z Narvy ... może to będzie Nature, jeszcze nie wiem - ale pewnie jeszcze Was zapytam :wink: , ale to pewnie wyjdzie później...) oczywiście + odbłyśnik. Czy ktoś z Was coś takiego używa, może coś doradzić ??


p.s.

Wiem,że są artykuły podane zresztą przez sebastian_s w linku http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?t=64&highlight= traktujące m.in. o samodzielnej rozbudowie oświetlenia ... ale mi nie chodzi o kompletną przebudowę oświetlenia, chciałbym jedynie to oświetlenie powiększyć :wink:


Z góry dziękuje za pomoc !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chciałbym poszerzyć "gamę oświetlenia swojego akwa" o dodatkową świetlówkę



... itd



Ja mam powiększoną jedną pokrywę o dodatkową trzecią świetlówkę, ale pokrywa i pierwotna instalacja jest nieznacznie "przerobiona".

Jeżeli chcesz dołączyć dodatkową - bez przerabiania pokrywy, to najlepiej kupić cały zestaw, tylko wtedy masz "dwie wtyczki od prądu", no ale jedyne co musisz zrobić, to tylko umocować taką świetlówkę pod pokrywą. Coś takiego:


http://www.allegro.pl/item118474581__os ... 1x24w.html


można też kupić:

- komplet oprawek bryzgoszczelych świetlówki z przewodem

- statecznik

- świetlówkę

- odbłyśnik

- zaczepy mocujące świetlówkę w obudowie

- śruby, nakrętki, podkładki, wkręty

- i zrobić samemu, ale dużo taniej pewnie nie wyjdzie



Szkoda, że aquael nie robi pokryw o kształcie prostopadłościana, tylko jakieś udziwnione, przez co ogranicza dostępną powierzchnię pod modyfikację.


PS. Chyba o coś takiego Ci chodziło :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ten zasilacz... jest ze statecznikiem indukcyjnym czy elektronicznym?

ja bym wolala elektroniczny i taki bym kupowala


zaletą stateczników elektronicznych jest:

- mniejszy pobór prądu o około 20% od tradycyjnych indukcyjnych,

- wydłużenie czasu pracy świetlówek nawet o 50%,

- bezszelestna praca,

- natychmiastwy zapłon bez migotania,

- brak efektu stroboskopowego widocznego jako wyraźne migotanie swietlówki w

czasie jej pracy,

- brak inetensywnego nagrzewania się statecznika w czasie pracy,

- ma minimalna wage ( około 0, 1 kg )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki sebastian_s za info, znam allegrowicza, b.solidny :D , (juz z nim dzisiaj rozmawiałem w w/w sprawie)

ale czy możesz mi powiedzieć czym różni się http://www.allegro.pl/item118474581__oswietlenie_dopalacz_wysokoemisyjny_t5_1x24w.html podany przez Ciebie,

od tego "ustrojstwa" http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=117489745 ??

(oczywiście oprócz ceny i od tego że w tym drugim przypadku nie ma świetlówki) sam jestem cienki w te klocki, więc wybacz "laikowi" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe różnice to:

1 Typ zapłonnika,mianowicie w pierwszym przypadku elektroniczny , w drugim indukcyjny

2 Typ świetlówki , w 1 aukcji T5 wysokoemisyjna świetlówka , drugie to starego typu świetlówki T12 tzw. parówy które się już wycofuje

3 na pierwszej aukcji dostajesz jeszcze odbłyśnik :D

4 Cena. Mimo ,że pierwszy zestaw jest dwa razy droższy to paradoksalnie tańszy :D ze względu na swoją ekonomiczność w eksploatacji i to ,że nie wiem czy kupisz akwarystyczne świetlówki typu T12

Ale się rozpisałem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

danielj


Ale się rozpisałem


Wielkie dzięki danielj - uważam ,że rozpisałeś się idealnie :D , z tego co napisałeś, to wniosek jak dla mnie jest jeden : http://www.allegro.pl/item118474581__oswietlenie_dopalacz_wysokoemisyjny_t5_1x24w.html czy dobrze zrozumiałem ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
    • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
    • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.