Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Primo ma nie zakwaszać, sekundo nie koloryzować ... teraz pytania do forumowiczów ... jakie korzenie proponujecie ... wszak w rok doświadczenie mogło wzrosnąć ? Proszę wszystkich korzeniarzy o wypowiedź i pomoc w tym zakresie.

Mit jest taki, że korzeni drzew iglastych nie powinno się dawać do akwarium. Ja się z ty nie zgadzam. I nawet robiłem kiedyś test. W malawi nigdy nie miałem korzenia, testowałem w krewetkarium. Pierwszy korzeń jaki miałem był z drzewa liściastego mianowicie dąb. Mimo, że był dobrze spreparowany barwił wodę i zakwaszał ją. Z tego, że zakwaszał byłem zadowolony, ale kolor herbaty mi się nie podobał. Zmieniłem więc (i tu zaczęły się testy) na sosnę. Korzeń podczas preparowania barwił wodę, po włożeniu do akwarium już nie. Na Ph nie miał wpływu. Gdy mi się opatrzył zmieniłem na korzeń a raczej gałęzie jałowca. Nie byłem pewien jałowca więc zacząłem pytać tutaj. Korzeń już jest z krewetkami, nie barwi wody i nie zakwasza.

Opisuje korzenie znalezione samodzielnie nie kupione jak koledzy wcześniej. Korzenie, które ja preparowałem były na tyle małe, że mogłem je wsadzić do gara i gotować.


Primo ma nie zakwaszać, sekundo nie koloryzować

Wniosek mam jeden. Korzenie drzew liściastych zabarwiają i zakwaszają wodę. Iglaki nie mają na nią większego wpływu.


a jak właściwie spreparować korzeń dla naszego biuotopu?

Dla naszego biotopu czy innego korzeń przygotowuje się tak samo.

Musisz mieć pewność, że korzeń jest naprawdę suchy. Dokładnie go okoruj. Jeżeli zmieścisz go do garnka to go przygnieć czymś żeby był zanurzony, gotuj w roztworze soli na tyle długo aż zacznie samodzielnie tonąć. Zmieniając wodę co jakiś czas bo ta na początku będzie herbaciana. Gdy korzeń przestanie barwić wodę (trochę zawsze, będzie przestanie z czasem), wygotuj w czystej wodzie i do akwa.


Z większymi korzeniami trwa to trochę dłużej.

Należy go okorować, zanurzyć w jakimś większym zbiorniku (beczka, stara wanna) i moczyć tak długo aż będzie samodzielnie tonoł. Oczywiście co jakić czas zmieniać wodę.

  • Dziękuję 2
Opublikowano

Tak mi sie coś roi, że przeciwwskazaniem do stosowania przynajmniej sosny jest to, że puszcza żywicę ... jeśli to skrajna niedorzeczność to poprawcie mnie, bo na korzeniach nie znam sie zupełnie ;)

Opublikowano

Na pewno jak wpakujesz do wody drzewo sosnowe to tak się stanie , ale z tego co napisał Marek to korzeń sosnowy już nie.

Jeżeli chodzi np.o moje drugie podwórko ,,karpiarstwo" to wpakowanie do wody właśnie sosny(ogólnie drzew żywicznych) kończyło się tym, że w tym miejscu ryb na pewno nie uświadczyłeś ! Robili tak po złości w odległych czasach jeden drugiemu( smutne to ale prawdziwe).

  • 1 rok później...
Opublikowano

A jak się przygotowuje korzeń, jeśli nie ma się starej wanny beczki czy czegokolwiek dużego aby korzeń tam wsadzić? jest jakaś rada? Można moczyć w wannie użytkowej a na czas kąpieli wyciągać ? Nic sie wannie nie stanie?

Opublikowano

Jeżeli nie będzie Ci to przeszkadzać przez kilka tygodni / miesięcy to czemu nie. Kilka korzeni już w życiu preparowałem i od całkowicie wysuszonego do tonącego to min 1 - 1,5 miesiąca jak jest mały.

Osobiście takiej operacji w wannie sobie nie wyobrażam.

  • Dziękuję 1
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Znalazłem taki:


Zobacz ofertę: KORZEŃ- DO AKWARIUM 476A 110/40/75 GURAMI 1 natura

http://allegro.pl/showItem2.php?item=5294027022


Niby spreparowany no i piszą, że stabilizuje pH


Warto kupić takie cos?



I jeszcze taki ciekawy ze skrytkami dla pyszczakow:


Zobacz ofertę: Korzeń do akwarium Old Pine Wood 82x58x58 47/4/14

http://allegro.pl/showItem2.php?item=5027426618


Ten to jóż w ogóle tajemniczy korzeń

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.