Jump to content

Ile mam podmieniać wody tygodniowo?


Recommended Posts

Posted

Tak jak kolega napisał 50 L spokojnie wystarczy. Robiąc taką podmiane radze spuszczać wode tak aby jednocześnie zasysać brud znajdujący sie na dnie akwa

Posted

a ja sie czepne: 20% z 240, to 48. Kamillo napisał 50. Ale nie o te 2 litry chodzi, tylko o to, ile faktycznie jest wody w akwarium, ktore ma brutto 240 litrow. Nawet gdyby puste zalac do samej powierzchni bedzie tej wody ok 220 litrów. Ale nikt menisku wypukłego nie robi, ale do krawedzi ma ze 2-3cm, przyjmijmy 3cm, to zostaje ok 205 litrów. Do tego 4-5cm piachu, ale wiadomo, ze tam woda w nim jest. Nie wiem ile, zalozmy, że 1cm, to trzeba odjac jeszcze 3cm, to odpada kolejne 10-15 litrów, zostaje 190. Mamy też kamienie, tu zależnie ile kto ma, mozna odjac 10-20 litrów, ja mam raczej blizej 20, to zostaje 170 litrów wody. Niektórzy mają też tła wewnętrzne, to też kilka litrów wyjdzie. Można dodać wodę w filtrze zewnętrznym, powiedzmy 5-10 litrów, to jest 180.


Obliczenia mocno przybliżone, ale nie o dokładny litraż tu chodzi, ale zwrócenie uwagę, ile tej wody tak naprawdę jest mniej. I 20 % ze 180 litrów, to będzie niecałe 40. Jedno wiadro mniej do noszenia, jak ktoś chce 20% podmieniać ;) 50 litrów to będzie blisko 30% wody...

Posted

Kisior nikt przeciez nie bedzie z menzurka biegał i liczył co do litra ile dokładnie wody z akwa odlewa :P Pal licho już te pare litrów w ta czy w ta. Nie o to przecież chyba chodzi czy zlejesz 5 L wody za dużo. A jak już sie tak czepiasz to lepiej odlać tyćke więcej niż za mało, lub broń boże nie robić podmiany wogóle :wink:

Posted

ja niestety z racji tego ze wymieniam okolo 70-80l to wlewam kranowke jak do tej pory ryby zyja (niestety innego wyjscia nie mam, poniewaz mieszkajac w bloku nie jest mozliwe-przynajmniej dla mnie- odstawianie az takiej ilosci wody)

pozdr

Posted

Odstanie wody ma na celu złapanie temp. pokojowej i wytrącenie sie chloru. Jeśli chodzi o chlor to można sie gopozbyć w prosty sposób. Wystarczy napełniać wode przez słuchawke i problem już sie minimalizuje. Wracając do temperatury. Ja mam tak zimną wode w kranie że podczas podmian temp. spadała mi o 3*C.

Posted
A jak już sie tak czepiasz to lepiej odlać tyćke więcej niż za mało...

Tutaj akurat bym sie sprzeczal.

IMHO jednak lepiej podmienic troche mniej (a czesciej) niz narazac ryby na wieksza roznice parametrow. Szczegolnie, ze malo kto moze sobie pozwolic na odstanie wody (50l) na pare godzin i malo kto zawsze sprawdza parametry wody, ktora wlewa do akwarium.

Posted

Tak do Kisiora, nasze 240l tak serio, na prawde to maja(odliczaja gr szyb, piach, tlo, kamloty) srednio 150litrow:-( Nawet na akwariach nas oszukuja banda decydentow ^_-


Ja robie podmiane co tydzien 20% , nie licze wylanych litrow, tylko patrze ile wody z akwa ubylo, czyli w moim przypadku okolo 10 cm wody...:Pp

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Obsada mało urozmaicona kolorystycznie, tak moja subiektywna opinia
    • Maluszki Red Rubina: Samiczka Samiec   I inne       Pierwsze fotki, samiczki i samca, to ryby, które dałem do roślinnego jak miały tydzień. teraz mają 3cm. Pozostałe fotki to młode, które trzymałem w kotniku ok 2 miesiące i teraz dałem dopiero do roślinnego i te mają ok 2cm, mimo że były bardzo regularnie i obficie karmione. To pokazuje, jak ważne jest dla ryb środowisko, w którym żyją, szczególnie we wczesnym etapie. W roślinnym oprócz regularnych posiłków miały dodatkowo florę i mogły podskubywać glony przez cały dzień. Miały też zapewnioną lepszą jakość wody, ze względu na filtrujące ją rośliny. Jest to dobra lekcja na przyszłość.
    • Takie haremy żeby stworzyć to musisz kupić 12/15 sztuk danego gatunku na start. Ja zamiast yellow dałbym maingano i będzie "pico bello".
    • Tak, już mam formatki docięte, stelaż i pokrywę robię sam bo ceny gotowców trochę dobiją, a tak profile z złomu spawarka i wio 😉
    • Czy według was niżej wymieniona obsada będzie ok dla początkującego Metriaclima estherae red red 2+5 Labeotropheus trewavasae thumbi west mc/ob 2+5 Labidochromis caeruleus yellow 2+5 Jeszcze można z 7 sztuk dorzucić ale sam nie wiem jakie, dostałem również informację że w takim zbiorniku jak mój to 60-80 sztuk 😳 ale to chyba przesada  Dzięki za porady 
    • "Jakie wymiary gąbki i ppi ? Ile i jakich mediów filtracyjnych ? U mnie przy takiej ilości mediów powinien być efekt samoczyszczenia... chyba że zarośnie pierwsza gąbka. Trzeba poczekać i zobaczyć  10 mc byłoby ok " Gąbka 50x50x5 30ppi. Tyle że potem woda leci do FX6 i Ultramax 2000 a tam też gąbki i chyba z 5 różnych ceramik. Zastanawiam się nad kaseciakiem - wg aquariumscience.org wychodzi mi najlepsza filtracja to taka bez mechanicznej gdzie jedno złoże ogarnia wszystko, im więcej "syfu" tym lepiej. Ile gąbki musiałby mieć kaseciak? Jak wygląda ten szklny filtr u Ciebie - od razu zrobiony razem z akwa? Jest doklejony czy wisi zaczepiony? W latach 90 miałem coś takiego - możesz pokazać foto?
    • Wiem że będę żałował bo już drugi raz żałuję 😁. Przejrzałem ceny na na rynku, akwarium o dnie 125x55 cm jest nie standardowe i kosztuje dwa razy drożej niż 120x40. I to w moim przypadku ma znaczący wpływ na wybór. Między kwotami prawie 1400zł a niewiele ponad 500zł (+ oczywiście dostawa w obu przypadkach) ma dla mnie znaczenie. Pozostaję przy mniejszym akwarium. Plan mam taki wzmocnić szafkę tak pisaliśmy wyżej: plecy z płyty meblowej 18mm i solidne nogi pod pionowe płyty dzielące szafkę na trzy części. Do przemyślenia mam jeszcze podpory bliżej przodu blatu, o których pisałem. Ewentualnie takie przygotowanie szafki żeby zawsze można było je dołożyć.
    • Wreszcie się stało🙃 od pomysłu do realizacji minął okrągły rok...  Stoi zalane, aranżacja już na gotowo. 70 litrów kształtek K1 po prawie 3 miesiącach moczenia w sumpie kolegi wróciło na swoje miejsce. Będę monitorował parametry ale myślę, że będzie raczej szybki start i zarybianie w przyszłym tyg. Jak tylko się nic nie wysypie po drodze.  Jak na pierwsze akwa z tym biotopem myślę, że wyszło nawet w miarę😉 oto efekt:
    • W Malawi z powodu braku lub śladowej ilości roślin nie spotkałem się z problemem z DOC. Problemy są z NO3 właśnie z powodu braku roślin. Dlatego jest sens używania żywic.  U mnie od wielu lat Purolite A520E. Pierwszą wymieniłem po chyba 8 latach. W sumie niepotrzebnie bo dalej działała.
    • Ja np podmieniam około 45% wody i staram się robić to regularnie. Woda jest ok. Ale problemy mogą się pojawić jak stwierdzisz że będziesz podmieniać np 10% wody albo robić tylko dolewki, albo to wszystko np co 2-3 miesiące. Wtedy może być kłopot. Każde akwarium jest inne i w niektórych będzie wszystko szło łatwo a w niektórych prawie identycznych trzeba bardziej dokładnie wszystkiego pilnować.  Pomyśl o "ustrojstwie" do podmiany wody, najlepiej z podwójnym filtrem węglowym i będzie dobrze. Małe ryby mało smrodza i wszystko długo działa wręcz idealnie, a dopiero jak podrosną i jest ich dużo to robi się malutki rybny chlew Używałem różnych żywic a teraz już mi się nie chce żadnych używać i najlepsze co można zrobić to podmiana wody.  Oczywiście to moje zdanie:) 
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.