Skocz do zawartości

Osprzęt osprzętem ... a samo akwa


cezarix

Rekomendowane odpowiedzi

A co do odległości z tyłu - 10cm wystarczy od ściany ??

Jeśli nie chcesz go oglądać z drugiej strony, to wystarczy :lol: .


Z tyłu powinno być tyle miejsca, żeby zmieściło się tło i rura od odkurzacza :wink:. Czesem dobrze jest posprzątać za akwarium :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do odległości z tyłu - 10cm wystarczy od ściany ??

Mozesz dosunac akwarium do samej sciany, a zostawic jedynie troche miejsca na scianie "dolnej" i tamtedy puscic weze. Oczywiscie jesli zdecydujesz sie na wewn. tlo.

Ja tez optuje za prostym akwa, bez udziwnien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OKi zdecydowałem się na akwa 180x50x50 (450l - jak szaleć to szaleć). Podstawę (szfkę) myślę wykonać z bloczków YTONG - po prostu trzy równoległe ścianki (jedna na środku akwa) - co pozwoli na stworzenie dwóch szafek o rozmiarach ok 60cm szer.

Blat z laminatu na blaty kuchenne.


I moje pytania

1. Z jakiej grubości szkła powinienem zamówić akwa (10 czy 12)

2. Może ktoś, znający się trochę na budowlance, wie czy takie trzy ścianki o rozmiarach 60x20cm każda, nie zawalą się pod naciskiem płyty, wody i akwa. niestety nie wiem jak to policzyć


Wysokość ścianek planuję na jakieś 100cm, żeby akwa było na wysokości wzroku (no może ciut niżej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


1. Z jakiej grubości szkła powinienem zamówić akwa (10 czy 12)


wejdz na strone Waldka - TheWalda, on sie specjalizuje w klejeniu szkla

http://thewald.webpark.pl/grubosc.szyb.htm


2. Może ktoś, znający się trochę na budowlance, wie czy takie trzy ścianki o rozmiarach 60x20cm każda, nie zawalą się pod naciskiem płyty, wody i akwa. niestety nie wiem jak to policzyć

takie rozwiazanie ma z kolei u siebie Seemann_, co prawda on ma 150cm i 375l, ale to juz prawie to samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie rozwiazanie ma z kolei u siebie Seemann_, co prawda on ma 150cm i 375l, ale to juz prawie to samo


No mam :)) 3 slupki po 5 bloczkow 60x20x10cm :) na to blat 160x60 28mm i stoi juz prawie 2 lata. tylko przydaloby sei to wykonczyc ale jakos nie mam pomyslu :) chyba sie przyzwyczailem do tego jak to wyglada a pozatym zawsze mi nie przeszkadzal wyglad bo z zalozenia mialo trzymac akwa a nie wygladac ;) inaczej zrobilbym szafke ale to podwojny koszt byl ;>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie akwarium 120x50x40 stoi następująco na 3 słupkach po 3 bloczki - zamówiłem z hurtowni, jakoś jak jeszcze mój znajomy pracował w firmie budowlanej, bo koszt ogólnie Ytoga wzrastał - nie pamietam dokładnie, ale prawie 2x, a nawet jeśli nie 2x, to mozna było z tej różnicy spokojnie zakupić sobie blacik. Wymiar jednego pustaczka wynosi 60x24x24, rozłożone są na oko równomiernie. Na samej górze podwójny blat ze sklejki 2x2cm. Wszystko sie trzyma jak znalazł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to wielkość i konstrukcję mam względnie dopracowaną, natomiast jest jeszcze jeden problem, który spędza mi sen z powiek ... WYTRZYMAŁOŚĆ STROPU !!!

Czyli skąd mieć pewność że to ja a nie sąsiad z dołu będzie podziwiał moje akwa :)

Było nie było to w sumie circa 1.000kg na powierzchni niespełna metra kw. bo jak łatwo policzyć masa wody to ponad 400kg, masa szkła ok. 200, żwir, kamienie osprzęt pewnie kolejne 150, masa podstawy pewnie ze 150 !!! zgrozo.


No i jak to jest na prawdę z wytrzymałościa samego akwa, nie pęknie, nie rozwali się. Przejżałem trochę postów na różnych forach, nie znalazłem nic n.t. pękających zbiorników.


Budynek jest nowy (właśnie wykańczany) co to technologii wykonania - stropy zbrojone wylewane, akwa będzie stało "plecami" do ściany nośnej. Przyznam się że trochę mam stracha :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkło w takim baniaku wazy około 100kg a nie 200 :P. Poza tym, weź 12 kolegów i stancie w pokoju gęsiego. Razem wazycie około 1000kg, i zajmujecie podobna powierzchnie, a jednak strop sie nie wali. Wylewane zbrojone stropy sa bardzo wytrzymałe. Maja dopuszczona nośność na około 300 kg na metr kwadrwtowy, ale to oznacza łączna wytrzymałośc całego stropu , czyli jeśli masz pokój 12 metrów to możesz wstawic tam w przybliżeniu 3600 klio. Wszystkie te normy sa zawyżone, i sropy mogą wytrzymać 2 a nawet 3 krotne przeciążenie. Najlepszym dowodem jest chociaby wanna żeliwna 180cm w bloku z wielkiej płyty. z woda waży podobnie to twojego akwarium. jak bys zwazył niektóre regły z książkami w mieszkaniach okazało by sie że wcale nie ustępują wagą takiemu baniakowi.

Jeśli jednak niepokoi Cię ten problem, to możesz zwrócuc się do wykonwawcy tego budynku, zwłaszcza że budynek nowy to i plany pewnie sie nie zawieruszyły, i zapytać go o wytrzyałośc tych stropów, i czy możesz taki baniak tam wstawić, jednak moim zdaniem całość nie przekroczy 700- 800 kilo.


Kot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.