Jump to content

Wysokie NO3 a rośliny


zolwik

Recommended Posts

Ok ,dzięki za wskazówki co do obsady .


Pomóżcie mi jeszcze od nośnie sprzętu czy sam kubeł wystarczy ?


Mam dość duży problem NO3 może to powodować zielenina ?


Proszę trzymać się tematu.OT wydzieliłem...Perez666.

Link to comment
Share on other sites

Pomóżcie mi jeszcze od nośnie sprzętu czy sam kubeł wystarczy ?

To zależy od ilości ryb, ale ja któryś raz z kolei powiem/napisze, ze akwa bez mechanika sobie nie wyobrażam...

A co do sprzętu, to wewnątrz standardowo głowica o przepływie przynajmniej 2000l/h i zapewne jakiś cyrkulator.


Wejdź w dział ''osprzęt do akwarium'' i tam trochę poszukaj, dokładna odpowiedź na Twoje pytanie się tam znajduje :).

Mam dość duży problem NO3 może to powodować zielenina ?

Z mojej wiedzy wynika, ze akwaria roślinne mają no3 bliskie 0, więc zapewne tak, chyba, że chodzi Ci o odwrotną sytuację...

Link to comment
Share on other sites

Rośliny wcale nie żywią się no3 tylko nh3/4 i przy wysokim no3 będą rosły słabo albo wcale, oraz z pewnością będą im przeszkadzały glony...

... tu należało by dodać że w malawi nie będzie tych rosnących ultraszybko, które jako jedyne są w stanie przetworzyć tyle nh3/4 żeby nie powstawały no2 i dalej no3, także cykl bedzie działał nadal i dlatego jak niżej... ;)


Imho jedyną receptą na dobre wzrosty nawet w malawi są:

- wystarczająco światła (co najmniej 0.7W/l)

- jedna ze świetlówek z tych różowawych roślinnych

- częste podmiany aby no3 było <15mg/l


A wtedy nawet mech rośnie w malawi i to tak:

http://galeria.klub-malawi.pl/details.php?image_id=11375

tu ukazany 4-miesięczny wzrost mchu z jednej gałązki - bez nawożenia jakiegokolwwiek


Także da się mieć wzrosty roslin w malawi, ale nie mieć rośliny żeby redukować wzrosty azotu (wypowiedź nie dotyczy hydroponiki). ;)

--

To zależy od ilości ryb, ale ja któryś raz z kolei powiem/napisze, ze akwa bez mechanika sobie nie wyobrażam...

A ja akwarium malawi bez wewnętrznego/mechanika sobie jak najbardziej wyobrażam.

160l prowadziłem z powodzeniem na samym kuble...

240 prowadzę na tym samym kuble...

720l poprowadzę za tydzień na samym sumpie...


Także da się, tylko trzeba chcieć.

A już napewno ciężko znoszę wypowiedzi w stylu: "no mam wewnętrzny choć wygląda w baniaku równie źle jak kupy ryb, bo na forum powiedzieli że musze mieć bo inaczej się nie da i jedynie kazali ukryć, jak się nie podoba..." :P


Wystarczy kubeł odpowiednio duży

np do 160l używałem hw-303 1400l/h,

do 240l użyłbym już większego hw-304 2000l/h,

a o sumpie nie piszę bo to nie ten kaliber


oczywiście kubły te z pełnym dolnym koszem gąbek - czyszczonym co 3 tygodnie "umiejętnie filtr otwierając" bez psucia go...


i da się i to bez problemu...

jak się chce ;)

Link to comment
Share on other sites

Rośliny wcale nie żywią się no3 tylko nh3/4 i przy wysokim no3 będą rosły słabo albo wcale, oraz z pewnością będą im przeszkadzały glony...

A właśnie że jest coś takiego zjadającego NH4 i równie chętnie azotyny - choćby moczarka kanadyjska. Taki pospolity błyskawicznie rosnący rogatek pochłonie również NO3, ponadto sama jego obecność działa hamująco na rozwój glonów (alleopatia). Oczwiście tak jak makok wcześniej napisał, aby cokolwiek uczwicie rosło musi mieć zapewnione znacznie światła niż popularne malawijskie "mroki".


Problem z "zieleniną" to pewnie zielone glony wszędzie? Zacznij od porządnego odmulenia podłoża, nie przekarmiaj, nie doprowadzaj do nadmiernej kumulacji fosforanów.


A akwa bez tandemu filtrów też pojedzie, kwestia kosztu mocniejszego sprzętu albo pomysłu na utrzymanie czystości.

Link to comment
Share on other sites

A właśnie że jest coś takiego zjadającego NH4 i równie chętnie azotyny - choćby moczarka kanadyjska. Taki pospolity błyskawicznie rosnący rogatek pochłonie również NO3, ponadto sama jego obecność działa hamująco na rozwój glonów (alleopatia).

Nie znam oczywiście wszystkich roślin, jednak chodziło mi o te stricte malawijskie, mimo że podałem przykład rosnącego mchu, co rzeczywiście mogło wprowadzić zamieszanie. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi
  • I tak trzymaj. Nie ma najmniejszego sensu. Nie są.  Redy mają taką budowę a maingano wygląd super.
  • Po piątkowym tarle BB jednak nie odpuścił Ciapatej, cały czas była i jest przez niego nękana. Uczestniczy w tym także samiec Alfa Perlmutta (zaleca się do niej i ją pogania) oraz jej największa konkurentka samica O (Pomarańczka). Czasami obserwuje jak w trójkę ją gonią. Sytuacja trochę mnie niepokoi bo do oprawców dołączyła jeszcze kolejna samica Metriaclimy (mniejsza OB). W 4 dniu inkubacji podobnie jak poprzednio Ciapata nie ma już ikry, ewidentny skutek nękania. Już miałem ją odławiać i przekładać do kotnika aby uniknąć zamęczenia. Teraz przynajmniej może się pozostawić i walczyć z samicą O co właśnie ma miejsce.   Mam następujące przemyślenia: - Metriaclimy E. Minos Reef to niezłe wariaty, zarówno samce jak i samice, w przypadku tego gatunku więcej samic na danego samca może nie dać większego „spokoju”, może być wręcz odwrotnie - największy błąd świeżo inkubującej samicy? Ponowne wpłynięcie do groty samca, nakręca go jeszcze bardziej i bardziej   - dobrze mieć samce, które wzajemnie się temperują, w moim przypadku prawy samiec Hary, który jak mu się chce to pogoni BB ze swojej części zbiornika - agresja napędza agresję - im dłużej obserwuje moje szkiełko na tym przymusowym wolnym, tym więcej mam w sobie emocji (mocne epitety i określenia typu „pogoń dziada”, „walcz”, „dobrze”, masakra… 😅 - przydałby się większy baniak, obecny wydaje się za mały Z pozytywnych rzeczy, wielkie zaskoczenie - wczoraj zauważyłem dwa nowe maluchy w szczelinach skalnych, w miejscu gdzie przypuszczałem, że matka Hara wypuszcza „trupki” po tak długiej inkubacji. Próbowały wypływać po jakieś jedzonko w czasie karmienia. Bije się w pierś i zastanawiam: - na ile może wystarczyć woreczek żółciowy dla takiego malucha skoro przeżył  39 dni? - czy będąc w pysku narybek jest w stanie pochłaniać drobinki pokarmu z zawiesiny która dostaje się do jamy gębowej matki?
  • 20 ppi 15 x15 cm i przez całą dl. akwa. Coś tam zajmuje, ale tak to już jest z hamburgami. Nie mam piachu, wszystkie moduły puste i otwarte z tyłu, więc w sumie na jakąś stratę sobie mogę pozwolić. Ale za to żadnych już mechaników, cyrkulatorow itp.  No i jeżeli sprawdzi się tak jak ten, z którego brałem wzór to temat kompletnie bezobsługowy i co dla mnie szczególnie ważne dość bezpieczny. Bardzo często mam kilkudniowe wyjazdy, a tutaj awaria jednej pompy nie stanowi wielkiego problemu. Nadal działają dwie i filtracja pracuje.
  • Ile gęstości ppi ma ta gąbka? Zapchania bym się nie obawiał, przy takich rozmiarach z 5 lat wytrzyma  No chyba że jest gęstość jest ppi 40 np. to wtedy szybciej się zapcha. 
  • Witam. Posiadam filtr eheim 4+ 2273 jako biolog i zastanawiam się czy jest możliwość wymiany pojemnika/komory filtra na wiekszy użyć tylko głowice 
  • Ile ten wałek ma wysokości i szerokości? Masz może zdjęcie z góry jak to wygląda? To leci na całej długości bezpośrednio przy tle?    Ja mam obawy co do ilości miejsca ile to zajmuje, ale może niepotrzebnie?
  • W sumie, to przecwiczylem temat w 400. Przy 2 litrach gąbki na 100 litrow, nawet w przerybionym baniaku nie dotykam hamburgow. Jedyny raz, kiedy faktycznie spadł mi poziom wody był, jak przez złe światło zarosła mi gąbka glonami z zewnątrz. Jakis półtora roku nie ruszałem wcale i działa. A nawet jakby, to wbrew pozorom nie będzie to wielki problem. Deko z modułów. Rozebrać znacznie.latwiej niż naturalne gruzowisko. A gąbka 4 cm, ale z dwóch po 2 cm. I podzielona tak, że dość łatwo się demontuje, więc zakładając, że jednak taka konieczność będzie, wierzchnia warstwę mogę wypłukać. Ale nie wydaje mi się, żeby była taka potrzeba. 
  • Ok, dopiero teraz, po bliższym przyjrzeniu się, zauważyłem trzeci wylot. Mam podobne odczucia jak Agnieszka @suricade przecież gąbka kiedyś musi się zapchać, co wtedy? Będziesz rozbierał cała aranżację? 
  • Pompy są trzy. Jeszcze jedna po środku. Więc będzie ok. W sumie to prawie kopia z baniaka, który oglądałem, tylko tam było 2,5 metra długości a u mnie jest 2.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.