Jump to content

Oświetlenie 150 L


zbuffer

Recommended Posts

Witam Wszystkich!


Jestem na etapie kompletowania elementów, które muszę kupić by założyć akwarium 150l. Wymiary wynoszą 94,5cm x 37cm x 45cm i wynikają z umieszczenia akwarium na wzmocnionej półce regału (podparcie kolumnami o dolną półkę leżącą bez nóżek na podłodze).


Jako że pokrywa na wymiar jest sprawą drogą lub pracochłonną chcę najpierw spróbować wykorzystać kolejną półkę, przesuwając ją parę centymetrów nad akwarium i montując pod nią świetłówki (i tak przesunąć ją muszę).


Po pierwsze ciekawy jestem jaką odległość półki od krawędzi akwarium zalecacie tak by świetłówka była bezpieczna i żeby można było karmić rybki bo do większych prac półka będzie po prostu ściągana. Ile wody powinno być w akwarium?

Po drugie nie jestem pewien czy świetlówki powinny być dwie czy jedna i jakiej długości.

Miejsca pomiędzy ścianami regału jest dokładnie 95 cm. Mieści się zatem świetlówka T8 30W + oprawki bryzgoszczelne = 93 cm...przynajmniej w teorii bo nie wiem ile naprawdę wychodzi?

Chciałem użyć dwóch świetlówek - jednej 12000 K i drugiej 6300 K w wiadomym celu;)

Zastanawiam się jednak czy nie będzie za jasno?

Wyjścia są dwa - jedna świetłówka (12000K) lub dwie krótsze.

Krótsze to i słabsze ale również nie oświetlające całej długości akwarium. I tu jest pytanie na ile świetlówki świecą na bok? czy jak założę T8 59 cm przy 95 cm długości to nie będzie znacznie ciemniej na bokach?

Ahh...i jeszcze kwestia odbłyśników...może jakąś kombinację z nimi bo wstępnie nie planowałem.


Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Czytam twój post któryś raz i nie dokońca go rozumiem, ale spróbuję coś podpowiedzieć...

Ja bym się zastanowił nad kupnem belki oświetleniowej. Przy niestandardowych rozmiarach akwa, będzie to najlepsze rozwiązanie, a na pewno tańsze tj. w twoim pomyśle trzeba liczyć się z zakupem kabli, elektroniki, sprzętu do zamocowania tego na półce i odbłyśników(bo jakoś nie wyobrażam sobie otwartej pokrywy bez odbłyśników, miałbyś jasno w całym pokoju...).

Czy będzie jasno czy nie, zależy od wielu czynników np. kolor podłoża, dekoracji, zastosowanie odbłyśników. Zawsze można jedną świetlówkę odłączyć.

--

Jakaś fota ułatwiłaby nam pomoc...

Link to comment
Share on other sites

Szczerze mówiąc nie ma czego narazie fotografować ale może pokaże zdjęcie mebla jaki posiadam http://w279.wrzuta.pl/obraz/aC33XLRzYmC/regal. Jest to rozdzaj tekturo-płyty wiórowej o grubości 5 cm.

Akwarium chcę postawić na pierwszej półce - wysokość ok. 50 cm.

Oczywiście muszę tą półkę zmienić praktycznie w stół z ośmioma nogami oparty na tej dolnej półce leżącej na podłodze dodając kolumny z kantówki.

Półka na środku regału będzie przesunięta do góry i ma pełnić rolę pokrywy.


Co do kwestii kupna belki to nie bardzo widzę żeby to było tańsze niż kupienie "zestawu do moderanizacji pokrywy" który zawiera oprawki, statecznik i uchwyty....?

Jeśli idzie o zasłonięcie świetlówki to oczywiście nie zostawię jej tak na widoku bo nie wiem czy by się dało do akwarium podejść :D

Chce jednak zrobić to nie tyle samym odbłyśnikiem co taka sprytną klapką zasłaniająca dziurę nad akwarium i sięgającą do powierzchni wody żeby wydawało się że akwarium wbudowane jest w regał. Prosta listwa przymocowana do półki na krawędzi za pomocą miniaturowych zawiasów lub magnesów neodymowych.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.