Jump to content

Zakładanie 375-ki


gregory_11

Recommended Posts

Na początku, ponieważ to mój pierwszy post na tym forum, WITAM WSZYSTKICH bardzo serdecznie.

Teraz przejdźmy do rzeczy.

Jestem w trakcie planowania/zakładania akwarium 375l (150x50x50).

Mam kilka pytań i kilka próśb wyjaśnienia wątpliwości.

1. Filtr zewnętrzny:

Planuje w przyszłości przerybienie. Oczywiście kontrolowane. Ma być kubełek + denitryfikator w rurze. Czy potrzebuję zawyżać filtr do pojemności akwarium. Chodzi o kubeł, przy denitryfikacji czy dobrać do pojemności baniaka.

2. Mam zamiar decydować się na Eheima. Mam trzy do wyboru:

a) E. Pro 3

B) E Pro.

c) E Classic

plus czwarty

d) JBL e 1500

Różnice w konstrukcji znam. Chodzi mi o codzienne użytkowanie. Nie o pisanie ja mam ten, jest lepszy. Może lepiej tak: mam taki, a taki filtr, ma dla mnie takie i takie zalety, a takie i takie wady. Nie chce nikogo pouczać. Ale każdy ma swoje warunki. Może okazać się, że nie warto przepłacać za PROF3 trzeba brać classica albo JBL.

Teraz filtr Wewnętrzny.

Zrobiliście mi taką mgłę, że muszę zadać kilka pytań.

3. Do tej długości akwa filtr wew. + pompka (ma przyganiać nieczystości pod filtr,( a więc umiejscowienie po przeciwnej stronie))?

4. Proszę pomóżcie jaki filtr, jaka pompa. Firma i wydajność. Wiem ile użytkowników tyle opinii.

Tyle na razie ale obiecuję to nie koniec.:P :p :P

Link to comment
Share on other sites

Zastanów sie jeszcze nad narurowcem. Super rozwiązanie nie ma nic w środku akwa poza wlotem i wylotem. Nie wkładasz rąk do baniaka w celu wyczyszczenia mechanika(nie stresujesz pysi). Możesz dokupić ewentualnie falownik jak będą zalegały qpy. Ja miałem wcześniej kubeł hw-304b(bodajże taki model) , atmana i falownik.kubełek sprawował sie bdb chociaż używałem go bardzo krótko bo ok4mieś. ale był cichy bardzo wydajny2000l/h wykonanie troszkę tandetnę typowo chińskie no i ciągnął 55w czyli dużo.

Link to comment
Share on other sites

Planuje w przyszłości przerybienie. Oczywiście kontrolowane.
Nie ma czegoś takiego, chyba że ryby wysterylizujesz albo co miesiąc będziesz odławiał młode ;) Jak planujesz więcej ryb na litr wody niż sugerowane normy :) to bierz kubeł jak największy lub zainwestuj w bardzo dobre wkłady (wybór zależy od zasobności portfela i miejsca w szafce :)). Denitryfikator usuwa to co standardowo produkuje kubeł (biolog) a większość z nas usuwa to podmianami. Jeśli chodzi o filtrację mechaniczną to IMHO bardziej skomplikowana sprawa wszystko zależy od wystroju. Jeśli chodzi o mnie najlepsze rozwiązanie to narurowiec + 2 cyrkulatory po ok 3000l/h (łatwiej ustawić cyrkulację niż przy jednym 6000l/h) Jak chcesz koniecznie filtr wew to takowy powinien mieć przepływ min 2000l/h
Link to comment
Share on other sites

Czy moglibyście podać jakiś konkretny filtr wewnętrzny. Czy do tego filtra potrzebny jest cyrkulator? Pewnie tak. Jeśli tak to jaki? Proszę o konkret. Cóż, jeśli chodzi o narurowca, to raczej odpada.


Edit: Cyrkulator JVP 101 razy 2. Wewnętrzny Atman 203 lub Weipro 3500. Co wy na to?

Link to comment
Share on other sites

Ja miałem at-203 i jvp 102 i kubełek 2000l/h i śmiało dawało radę przy 672l (160x70), później podłączyłem do kubła deni z węża 3/4" o długości 50m cisnienie wylotu spadło ale kubeł dawał radę nie było lipy nadal było czysto. Pomyśl jeszcze o cotygodniowej podmiance wody bo latać z wiadrami to troszkę lipa. A jeszce cotygodniowe czyszczenie prefiltra i mechanika mało komfortowo dla pysi i ciągłe moczenie łap:(

Link to comment
Share on other sites

Przyszła moim zdaniem pora na wnioski.

1. Filtr zewnetrzny jeden z czterech:

a) E. Pro 3

B) E Pro.

c) E Classic

d) JBL e 1500

Skłaniam się ku a.

2. Filtr wewnętrzny at-203 plus cyrkulator jvp-102.

3. Denitryfikator kubełkowy projektu Mariusza Suwalskiego.


Co do stałej podmiany wody, to nie mam takiej możliwości. Druga sprawa nawet gdyby, to kucie odpada. Ile ja się musiałem namęczyć nad możliwością postawienia akwarium, a teraz miałbym powiedzieć, że chcę kuć ściany. Usłyszałbym zapewne parę epitetów. Ach te kobiety.


Dzięki wszystkim za porady. Rozjaśniło mi to trochę w głowie. Ale nie, nie myślcie, że to koniec. Pojawię się w innym dziale.:)

Link to comment
Share on other sites

.Jak juz nie możesz wiercić otworów w ścianie to możesz zamontować spust wody w kuble na rurze wylotowej i będziesz długim wężem sie podpinał i sru do wanny i odwrotnie do kranu i sru....

Tak, dokładnie taki jest mój pomysł. Z tym, że na początku wlewał bedę część z wiadra. Zobaczymy co będzie ze stabilnością baniaka. Jak będzie OK to będę zwiększał ilość wody z kranu.

Po co płacić krocie za profa 3 jak wystarczy classic 2215.

U mnie taki śmiga w 450l i spokojnie z biologią daje radę.


Właśnie też o to mi chodziło w pierwszym poście, żeby ktoś powiedział mi czy warto iść w profa 3, skoro classic sporo tańszy. Prefiltr do niego to sobie sam zrobię. Dzięki Perez. Ja nawet myślałem o 2217

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Super dziękuję i przepraszam za zaśmiecanie , ale tak chciałam wyjaśnić Andrzejowi . Pozdrawiam
  • Dokładnie jak kolega wyżej napisał, a często cyrkulator jest przydatny jak są paskudne upały latem. Możesz wtedy dużo lepiej natlenic wodę, trochę lepiej będzie się chłodzić akwarium. Mam u siebie jbl e1502 i nie jest to jakiś demon przepływu. E1902 jest mocniejszy ale to może być tylko wystarczające przy małych rybkach.  Cyrkulator nie musi pchać wody na wprost aby zrobić tornado w akwarium. Mój jest tuż pod powierzchnią i celuje w górę, wzburza wodę i wszystko lepiej oddycha.  Mam dla przykładu np Copadichromis Borleyi Kadango " Kaziu" jakieś 20cm i jemu nie robi różnicy to że cyrkulator mocno wzburza wodę. Jest jak wielka łódź podwodna. Coś tam odczuwa i prawie od niechcenia rusza płetwami raz kiedyś. A tuż obok pływa mała Aulonocara jakieś 4,5cm i dla takiej ryby te same warunki to jak tajfun ale daje radę. Musi ostro zasuwać płetwami.  Odłóż sobie kasę na dobry cyrkulator, schowaj do koperty i w razie kłopotów szybko coś zamówisz Ide spać
  • Te dwa kubełki spokojnie powinny Ci wystarczyć do 375. W Aquaela bym się nie bawił, szkoda miejsca w baniaku i szpeciłby cały wystrój. Jeżeli uda Ci się odpowiednio ustawić wyloty z tych kubełków (zamiatanie odchodów z dna i ruch tafli wody) to falownika nie będziesz musiał mieć, ale to już wyjdzie w praniu, szybko, albo po pewnym czasie, jak pyski urosną i będą więcej trawić. 🙂 Falownik możesz dokupić w każdym momencie.
  • To może ja jeszcze wtrącę swoje trzy grosze chociaż doświadczenie z osób wypowiadających się chyba mam najmniejsze… 😉 W mojej opinii bycie świadkiem procesu dorastania młodych, wybarwiania i tworzenia się hierarchii jest bardzo ekscytujące i fajnie coś takiego przeżyć. Obserwacja jak w ciągu kilku miesięcy z 3/4 cm rybki wyrasta dumny 8/9 cm samiec dominujący  o rozłożystych płetwach, pięknych kolorach i wzorach dostarcza dużo radości.    Skoro zdecydowałeś się na Labeotropheusa to z tego co kojarzę u niektórych gatunków od narybku  wiadomo co jest samcem, a co samicą, wiec tutaj kwestia układu byłaby wyjaśniona.  To samo dotyczy też Metriaclimy, która odrzuciłeś chyba poprzez brak dostępności w TanMal, jeśli by się pojawiła to masz drugi gatunek z już gotowym układem.  W jednym i drugim przypadku szedłbym w układ 2/6 czyli 8 sztuk.    Przy „Maingano” to loteria, więc 8-10 sztuk. Chindongo Saulosi to specyficzny gatunek i tak jak już koledzy wspominali chyba nie ma przypadku żeby ktoś miał więcej lub tyle samo samic jak i samców, zawsze jest to na korzyść samców i to ze znaczną przewagą. Dlatego sugerowałbym zakup minimum 12 sztuk z czego masz szanse uzyskać 4-5 samic. Kolejna kwestią jest fakt, że Saulosi byłby najsłabszym pyskiem w Twoim baniaku i przy wzięciu 4 gatunków proces wybarwiania samców mógłby być opóźniony (mam to u siebie i kilka osób ma podobnie). Podsumowując,  ja zdecydowałbym się na młode ryby, a później zrobił redukcje, która wydaje mi się jest łatwiejsza (sprzedaż czy choćby oddanie za darmo) niż szukanie dorosłych samic i ich wprowadzanie do dorosłej obsady o ukształtowanej hierarchii i bardziej atrakcyjne od zakupu dorosłych ryb zwłaszcza, że to Twoje początki w Malawii. Mówię to jako młody adept malawistyki i jest duże prawdopodobieństwo, że za pare lat zrobiłbym inaczej. 😁  
  • Zbędne jak pisałem wcześniej.
  • @Dominikaa21 rozumiem, że chciałaś wyjaśnić Andrzejowi jakie akwarium zakladasz i wystarczy. Tu rozmawiamy o podmianie i uzdatniaczu. Nie chcę żeby wywiązała się dyskusja na temat Twojej filtracji, obsady itd... i od razu ją ucinam w tym momencie. Na te tematy możesz dyskutować w innych, odpowiednich działach. 
  • Pomijając preferencje żywnościowe ( Yellow wszystko ze wskazaniem na mięso a Saulosi roślinożerne) będziesz miała bardzo żółto.  Bawet 1 czy dwa samce  Saulosi tego nie zmienią.  
  • Akwa przed założeniem jeszcze gdyż najpierw porządnie się przygotowuje w planach pyszczaki yellow oraz saulosi . Najpierw po 10szt potem redukcja. Biotop piach kamienie . Filtry aquaela 2000 mechanik i 2000aquael biologiczny z przefiltrem plus ceramika ale zastanawiam się nad grysem koralowym do tego grzałka 300 aquaela Platinum tak się zbiegło ze ta marka 🙈😅 z odmulaczy do piasku mam problem bo ponoć zawsze zasysają ten piach i potem są braki w akwa . Mam nadzieję że na początek taka filtracja starczy, nie planuje przerybienia i docelowo 12szt rybek na 300l chyba nie będzie za dużo?  oraz falownik pewnie jakiś też dam albo napowietrzacze . 
  • Tam korpus jest na 1/4 cala . Czyli lipa. Pewnie można dokupić jakieś redukcje ale szkoda fatygi. 
  • Wiem, wiem ale w tym miejscu niema miejsca na większe ,myślę że w przyszłości po prostu będzie drugi projekt non mbuna i będę miał dwa 😉
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.