Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Z tego co wyczytałem pod względem żywieniowym tylko Hongi nie pasuje do reszty, bo mięsko mu nie służy. A układ z saulosi 2+4 może być do zostawienia? a może 2 gatunki 1+3? Chciałbym mieć 1+3 saulosi oraz 1+3 afra,yellow lub red red. Co Wy na to?

Opublikowano

Zobaczcie sobie ile pyszczaków pływa w 1200 l


[ame]

[/ame]


jest ich tam 300, żyją sobie bardzo dobrze i z tego co się dowiadywałem żadne jak twierdzicie się nie pozabijały, powiem więcej są połączone wszystkie odmiany mbuna, non mbuna itp... Z przykrością muszę stwiedzić, że Wasza teoria nie sprawdza się zupełnie w praktyce co już mogłem zauważyć na kilku przypadkach - również na żywo. Taka ilość pyszczaków nie pozwala im obrać rewirów i pływają po całości, a agresja się rozkłada na wszystkie. Agresja u pyszczaków występuje, ale jeśli są w małej ilości tak jak Wy zalecacie... Rozmawiałem z wieloma malawistami z całego kraju, którzy śmieją się z Waszego farum i mówią, że jak mają gorszy dzień, to wchodzą na nie, żeby się pośmiać z tych głupot, które wypisujecie. :)

Opublikowano

Zauważ że jesteś na forum miłośników a nie trzymaczy malawi. Nas nie interesuje aby były dużo kolorowo i ryby pływały jak przysłowiowe gupiki, a właśnie to aby obierały rewiry i zachowywały się przynajmniej trochę jak w naturze. Widzę że szukałeś potwierdzenia że twoja obsada jest OK i znalazłeś :mrgreen:, powiem więcej znajdziesz duuużo więcej podobnych filmików.


Powodzenia i nie czytaj więcej głupot które tu wypisujemy (dziwi mnie po co wogóle logowałeś się na to forum skoro znasz wielu doświadczonych malawistów w całym kraju:p)

EDIT

I taka mała prośba, podziel się spostrzeżeniami z hodowli tak za 1,5 roku, zrób filmik lub fotki swojego akwa z obecną obsadą i pokaż nam że się kompletnie nie znamy :)

Opublikowano

O zgrozo!!!

Boże widzisz, a nie grzmisz...

Mnie zastanawia, dlaczego zalogowałeś sie na tym forum jeżeli znasz tylu ''expertów'' i w przypadku ryb walisz do nich.


Sorry, nie zauważyłem, ze eljot napisał coś podobnego:)

Opublikowano

Przydałby się Wam kurs czytania ze zrozumieniem :) pisałem, że rozmawiałem z wieloma osobami, a nie, że znam od dawna. W ciągu ostatnich dni szperałem sporo i znalazłem w internecie sporo takich osób, które na pewno mają sporo większe doświadczenie od większości z Was, do większości dzwoniłem, a u kilku osób nawet byłem, żeby zobaczyć na żywo i przekonałem się, że to co tutaj wypisujecie to stek bzdur, a w większości Wasze gadanie to czysta teoria nie mająca zupełnie związku z rzeczywistością, co właśnie skłoniło mnie do napisania tego posta :) przykro mi, ale taka prawda :) A przykładowo pokażcie mi w tym zbiorniku te niewybarwione auloconory, które miały wyglądać jak śledzie w związku ze zdominowaniem przez mbuna - śmiech na sali :) Wcale nie pisaliście, że mała obsada pozwoli na obserwacje zachowań i przez to należy takiego gromadki trzymać, tylko piszecie, że ryby w późniejszym czasie się zwyczajnie powybijają. Panowie uwierzcie mi, że dużo ludzi w tym kraju ma sporą polewke z tego co wypisujecie :)

Opublikowano

Alojzy zakładając zbiornik zależy ci na oglądaniu zupy rybnej, czy chciał byś tym rybom stworzyć kawałek naturalnego świata? To co wypisują ludzie na tym forum to wiedza z książek pisanych przez największe autorytety w tej dziedzinie.


Odchodząc od malawi, osobiście widziałem skalary i glonojady hodowane w akwariach 45 litrów, bojowniki i welonki w kulach i żyły. Według ich właścicieli miały się dobrze. Fakt że żyły po kilka miesięcy zamiast kilku lat, były skarłowaciałe, nie rozmnażały się etc.. to już mniejszy problem. Są dwa podejścia do akwarystyki, jedno profesjonalne, a drugie "z własnego doświadczenia" bo lubię mieć kolorowo w akwarium. Sam wybierz w którą stronę chcesz iść.

Opublikowano

Mnie interesuje stan faktyczny, a nie podejście teoretyczne, które wszyscy powtarzają, a w rzeczywistości praktycznie nikt nie doświadczył tego o czym pisze tutaj. Nie wiem w jakich książkach to wyczytaliście, ale jeśli ktoś pisze, że ryby się pozabijają albo skarłowacieją, a tak nie jest, no to jaki sens ma powielanie tego? Poza tym wydaje mi się, że to dość poważnie podważa te "największe autorytety" o których wspominałeś. :) Czy uważasz, że te rybki na tym filmiku są skarłowaciałe? Widziałem wczoraj rybki w podobnej wielkości zbiorniku do mojego i w ilości wg Was "potwornego przerybienia" i zapewniam, że żadna z nich nie była skarłowaciała, a zbiornik miał prawie 3 lata, więc chyba to troche dłużej niż te kilka miesięcy o których pisze kolega. Oczywiście ja nie mam nic przeciwko pisaniu, że w zbiorniku 240 l można trzymać 10 rybek, a w 120 l 5 rybek (a najlepiej żadnej, bo za mały), ale nie wciskajcie ludziom ciemnoty, że ryby się pozabijają jak ich będzie więcej, albo, że skarłowacieją, chociaż nikt z Was tego nie doświadczył... Piszcie, że można hodować rybki zgodnie z biotopem, żeby obserwować ich naturalane zachowania w małych gromadach i do tego nic nie mam, ale nie piszcie, że jak ktoś będzie miał ich więcej to się pozabijają, skarłowacieją itd bo to jest śmiech na sali.... Prędzej się pozabijają w ilościach takich jak Wy proponujecie niż w tych wg Was przerybionych...

Opublikowano

Szanowny Kolego prosiłeś o opinie i je dostałeś czy skorzystasz Twoja sprawa ale skończ już z postami krytykującymi w ten sposób wiedzę osób które mają wieloletnie doświadczenie w temacie, w przeciwieństwie do Ciebie (nie piszę o sobie:). Jeśli się nie dostosujesz otrzymasz ostrzeżenie i temat zostanie zamknięty.

Pozdrawiam

Edit

Zauważ że w Twoim temacie nikt nie pisał że ryby na pewno ci się pozabijają i skarłowacieją.

Opublikowano

Od niedawna zacząłem interesować się biotopem Malawi i właśnie zbiornik z takim właśnie biotopem jest moim celem.Akwarium z powyższego filmiku jest niestety w sferze moich marzeń ja z braku miejsca muszę zadowolić się znacznie mniejszym.Tutejsze forum bardzo sobie cenię i biorę sobie do serca rady bardziej doświadczonych kolegów.Mimo iż filmowy zbiornik powala wyglądem to niestety musżę stwierdzić że ilość ryb wywołuje u mnie jedynie współczucie dla pływających tam stworzeń. Według mnie wygląda to raczej tragicznie niż ładnie i psuje nawet efekt bądź co bądź ładnego wystroju zbiornika.Jaki sens ma zakładanie akwarium malawijskiego jeśli tworzy się ławicę pływających ryb,to co najciekawsze u pyszczaków zostaje przecież zatracone. Terytorializm tych ryb, prócz oczywiście niekwestionowanego ich piękna, to jedna z przyczyn ,które skłoniły mnie do stworzenia u siebie tego biotopu.Jeśli autor tego tematu chce upychać większą ilość ryb to radzę mu skierować swoje zainteresowania raczej w stronę ryb typowo ławicowych.Takie akwaria także są piękne,choć może bardziej pracochłonne.Poza tym mam taką prośbę do autora niech sobie przeliczy litraż akwarium przez ilość pływających tam ryb i zobaczy ile przypadnie litrów na poszczególną rybę.Wątpię żeby końcowy wynik pochwalili miłośnicy jakiegokolwiek znanego biotopu.Przecież to jest jawny sadyzm.Proszę wziąć jeszcze pod uwagę, że rybki rosną mają młode.Miałem okazję widzieć dorosłe pyszczaki i niektóre potrzebują naprawdę dużego zbiornika ,w małych po prostu nieefektownie wyglądają.Jeśli chodzi o to że musi im być dobrze skoro żyją i się rozmnażają to więźniowie w swoich celach również żyją , mieliby sposobność to pewnie również by się rozmnażali tylko czy by im takie życie odpowiadało? Smutne jest to że ludzie z takim podejściem biorą się za hodowlę ryb,ale co tam ryba to tylko ryba, przecież ona się nikomu nie poskarży.


Rozpisałem się trochę ale czasami irytuje mnie arogancja i ignorancja niektórych osób goszczących na tym forum.

Opublikowano

To czy taka czy inna ilość ryb ładnie wygląda w akwarium, to jest kwestia subiektywna i na ten temat nie ma sensu dyskutować. Wg mnie dużo lepiej wygląda większa ilość ryb niż kilka sztuk na zbiornik, które obierając rewiry czasem są trudne do zobaczenia, gdyż siedzą pochowane, ale tak jak pisałem na temat gustów się nie dyskutuje. Ja piszę o konkretnych zachowaniach ryb w danej ilości, które to jest sprzeczne z tym co tutaj traktujecie jako świętość na tym forum i o tym piszę. Wiadomo, że ryba by wolała najlepiej, żeby cały zbiornik 1000l był tylko dla jednej sztuki, ale i to na 100% nie jest pewne, bo może wolałaby mieć dużą gromadę przyjaciół - tego się nie dowiemy, bo przemówić żadna nie chce. A jeśli już piszemy o tym co piszą książki, to czytałem ostatnio wywiad z osobą, która nurkowała w malawi i powiedziała, że w zbiorniku 500 l powinno być 100 sztuk i bardzo dobra filtracja...


A odnośnie ostrzeżenia, to mam rozumieć, że nie mogę pisać czegoś co jest sprzeczne z opiniami występującymi na tym forum? Tutaj obowiązuje jakaś cenzura? Jak za komuny? Przecież nikogo nie obrażam, ani nie wyzywam, po prostu wyrażam swoją opinię, którą opieram na faktach. Czyżby to forum było na tyle nietolerancyjne, aby zamykać niewygodne dla siebie tematy...

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.