Jump to content

temperatura wody [ Ankieta ]


kisor

Recommended Posts

zapraszam do udzialu w ankiecie, im wiecej osob wezmie udzial, tym lepiej :)

Głosowanie trwa 2 tygodnie, do 13.03.2007


W ankiecie chodzi o temperaturę "normalną", czyli nie w lecie przy 30*C za oknem :)

Można oczywiscie prowadzic w tym wątku dyskusję..

Link to comment
Share on other sites

Moj baniak jest młody i od samego początku trzymam w nim temp. 25*C. Nie występuje u mnie raczej takie zjawisko jak wahanie temp. przy podmianach H2O, z tego względu że kranówke przed znalezieniem sie w akwa odstawiam na conajmniej 24h co chroni mnie przed dolaniem wody grubo poniżej 20*C i zarazem spadku temp. o pare stopni. Takie zachowanie z pewnościa wpływa pozytywnie na samopoczucie moich podopiecznych. I jeszcze jedna rzecz- niższa i zarazem odpowiadająca rybą temp. pozwala na oszczędności, a więc po co przepłacać :wink:

Link to comment
Share on other sites

jeden plus, to rzeczywiście mniejsze rachunki za prąd, ale z drugiej strony, ile tego prądu się zużyje więcej przy 1 stopniu więcej w akwarium? ;)

Myślę, że atytem przemawiającym np. za 25* w stosunku do np. 27* jest to, że łatwiej w chłodniejszej wodzie rozpuszcza się tlen i jest go więcej. Kiedyś była o tym dyskusja i plusów niższej temperatury było trochę...


Przy podmianach spada mi temperatura, zależnie ile wleje świeżej, do 22-24*C. Ryby nie reagują jakoś specjalnie na taką zmianę, ale tak sobie myślę, że dobrze czasem zachwiać delikatnie stałymi warunkami. Oczywiście o temperaturę chodzi, a nie np. pH ;)

Link to comment
Share on other sites

Podkresle to, o czym napisal MateuszT.

Ten watek nie jest po to, zeby kazdy z Was napisal jaka ma temperature w akwarium ( bo od tego jest udzial w sondzie ) ale o cokolwiek wnoszaca dyskusje, nie zdawkowe

"u mnie 27"

Link to comment
Share on other sites

jeden plus, to rzeczywiście mniejsze rachunki za prąd, ....Myślę, że atytem przemawiającym np. za 25* w stosunku do np. 27* jest to, że łatwiej w chłodniejszej wodzie rozpuszcza się tlen i jest go więcej.

Tak na szybko co przychodzi mi do głowy to

te dwie sprawy o których wspomniał kisor czyli wiadomo że im nizsz temperatura w akwa tym jest mniejsza różnica pomiedzy akwa a tem pomieszczenia [nie licząc tych upalniejszych dni] i wtedy akwa mniej ogrzewa pokój - wymiana ciepła jest mniejsza i nie jest to wcale proporcjonalne wiec w skali roku róznica jezeli w akwa mamy 24-25 a 27-28 w rachunku może być już całkiem znacząca. Tlen tak samo im chłodniejsza woda tym lepiej się rozpuszcza.

Natomiast warto jeszzce wziąść pod uwagę inne czynniki.

Im wyższa temperatura tym szybszy jest metabolizm ryb i szybszy rozkład wszelkich odchodów i innych resztek, z jednej strony ryby wtedy szybciej rosną ale musimy im dawać wiecej pokarmu który szybko się rozkłada na poszczególne związki aotowe co wpłynie na pogorszenie parametrów wody.

Następna sprawa przy używaniu węgla aktywnego w celach usunięcia z akwa szkodliwych substancji, praktycznie dla każdego związku jest inna temperatura w jakiej węgiel pochłania go najlepiej ale w zdecydowanej większości sa to temperatury nizsze i w takiej temperaturze substancja bedzie pochłonięta szybciej, coprawda jak węgiel mamy w akwa z tydzień lub dwa to nie stanowi to wiekszej róznicy ale w jakiś przypadkach ekstremalnych już może.

Również bakterje nitryfikacyjne dużo lepiej rozwijają sie w temperaturach obniżonych i w przypadku temperatur wyższych sprawność filtru biologicznego zaczyna spadać, ma to tez związek z ilością tlenu w wodzie niezbędnego dla tych bakterii a którego ilość w wodzie o tem pow 30 stopni zaczyna być krytyczna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.