Skocz do zawartości

Dzieje się coś złego i nie potrafię sobie poradzić.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witajcie,


zbiornik ma już ponad rok. Filtracja: filtr kaskadowy jako biolog i dodatkowo wew. jako mechaniczny. Całość funkcjonowała wzorowo, do czasu aż... no właśnie było kilka zmian i teraz nie wiem na czym się skupić.


Zmiany:


- wymieniłem jedną świetlówkę, zwykłą na power glo (teraz mam power glo + optinatural - diversa),

- dodałem wapienie filipińskie,

- dodałem filtr kubełkowy - nie sądzę aby to mogło zaszkodzić,

- może coś jeszcze na co nie zwróciłem uwagi.


Problem:


Wysokie stężenie NO3, test kropelkowy Tropicala daje wynik powyżej 100 mg/l. Stężenie NO2 pomiędzy 0,2 - 0,3 mg/l. Straciłem część obsady. Aktualnie w akwarium pływają cztery samce: Acei, Saulosi x2, Demasoni. Do niedawna była jeszcze samiczka Saulosi, ale po powrocie z kotnika nie wytrzymała warunków i niestety padła (osierocając niemałą gromadkę potomstwa).


Zmartwiony tym postanowiłem dokupić nowy filtr - kubełek HW 302. Tak więc obecnie mam dużą filtrację jak na zbiornik 110 l. Filtr pracuje już prawie miesiąc, ale zmiany parametrów nie widzę. Dodam jeszcze, że testy sprawdzałem w innym akwarium i są ok.


Pomóżcie, bo szkoda mi rybek.

Opublikowano

Masz małe akwa na max 1 mały gatunek mbuny, więc kłopoty powiłyby się prędzej czy później.

Najlepiej oddaj dorosłe ryby zostaw małe saulosi. W tej 110 zrób porządek z parametrami nim przeniesiesz tam maluchy (rozumiem że teraz są w kotniku).

Opublikowano

110 l nie funkcjonuje wzorowo na Malawi. Chyba, że jako kotnik.

Wapień był czysty? Złoże do biologa również? Jak karmisz ryby i czym? Jakie nh4/nh4 z ciekawości?

Podmień 30% wody, zmierz parametry.

Sprawdź czy nic nie gnije: brudny filtr wewnętrzny/kaskadowy, martwa ryba itd.

Wyczyść dno z brudu (jeśli jest).

110 akwarium to jak byś się nie starał za mało - ani dobre warunki, ani zadowolenia z obserwacji ryb.

Dobrze poszukać większego akwa - np na giełdzie akwarystycznej.

Opublikowano

Filtr czyszczony przy każdej podmianie wody. Może i macie racje aby wyczyścić kaskadę, ta nie była czyszczona już dobre pół roku. W międzyczasie wyczyściłem także kamienie z tego, co je porastało. Zdaje się, że przez parametry walczę także z sinicami http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?p=106451#p106451.


Pokarm: Płatki O.S.I i spirulina JBL. Pokarm nie zalega, zjadany natychmiast.


Możecie podpowiedzieć jakie testy wykonać? Mam dostęp do laboratorium i mógłbym spróbować to zlecić. Sam posiadam tylko NO2 i NO3.


Co sądzicie o zeolicie w kubełku? Wymienić na ceramikę?

Opublikowano

Ceramika, gąbka - oboętnie. No2 w wodzie - za mała powierzchnia wkładów w biologu do ilości ryb, no klasyka.Albo zmieniło się w wodzie coś co zaszkodziło bakteriom azotowym, wysokie no3 - za mało podmian.

Sinice mogły się wziąść z zasyfiałej kaskady, w akwariach występuje tendencja do akumulowania się fosforanów. Teraz weź sytuację gdzie nie ma roślin które by sobie z tym poradziły -cyjanobakterie korzystają z okazji. U mnie wybuch sinic wystąpił o tym jak w niedużym akwa zawieruszyła się padła ryba. Myślę,że u ciebie mogło być podobnie, albo niedoczyszczone zamulone podłoże.Zbiornik masz zdecydowanie za mały na to co chcesz w nim trzymać. Będziesz wiecznie walczył z azotanami, podmianami itd nie mówiąc już o stresie u zwierzaków.

Opublikowano

Zbiornik, to totalne minimum jakie widnieje na forum jako nadające się do trzymania pyszczaków. Co do obsady, macie rację jest za duża, albo raczej była i faktycznie muszę ją przemyśleć jeszcze raz.


Jutro podmianka i wyczyszczę kaskadę - mam nadzieję, że w kubełku już się zadomowiły bakterie nitryfikacyjne.

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Odświeżę nieco.


Codzienne (czasem co drugi dzień) podmiany wody po ok 15-20%. Efekt jest taki, że NO3 spadło do ok. 10-15, natomiast NO2 z wartości 0,2-0,3 nieznacznie wzrosło 0,3-0,4 mg/l. Ryby nie wykazują oznak złego samopoczucia. Podmieniać dalej wodę?

Opublikowano

Podmiany wody robi się przede wszystkim (lecz nie jedynie) do zbicia NO3.

U Ciebie jest już ono na przyzwoitym poziomie.

Możesz robić podmiany standardowo co tydzień bo z parametrów NO2 widać że jakoś cykl azotowy nie chce się zamknąć.

Co do obsady - jeżeli dostosujesz się do wcześniejszych rad - czyli jednogatunkowy nieduży harem będzie dobrze, w przeciwnym wypadku tylko czekać na kolejne klopoty.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.