Jump to content

stosunek KH/PH


szogo89

Recommended Posts

Witam, mam akwarium 3 miesiące pływały w nim mieczyki. Dzis oddałem mieczyki i 2 h temu dodałem AquaDur Malawi/Tanganika. i oto jakie wyniki:


pH nieznacznie sie podniosło z 7.3-7.4 do 7.6

KH zato podskoczyło z 7 do 11.


Nie chcę dodawać więcej soli bo może zabić paproć w filtrze hydroponicznym.


Mam więc takie pytania:


Jaki wy macie stosunek KH/pH ?

Czy pH podnosi sie natychmiast czy po jakimś okresie od dodania tego preparatu?

Link to comment
Share on other sites

miałem NO3 na poziomie 40 więc podmieniłem wczoraj 10 % wody dodałem jeszcze AquaDur po kilku godzinach zmierzyłem i miałem:


pH 7.7

KH 13


to sobie myśle: spoko bede tak dodawać co podmiane i sie powoli podniesie


ale mierze dzisiaj i co?


pH 7.5

KH 11


w instrukcji pisze żeby nie dodawać tej soli bez podmiany wody poza tym jak tak dalej pójdzie to ja pójde z torbami 32 zł mnie kosztowało a troche zaboli w portfel jak będę musiał co miesiąc kupować


baniak ma 126l w filtrze hydro mam keramzyt i ok 3 kg żwiru koralowego i 1.5 kg zeolitu


jakieś sugestie?

Link to comment
Share on other sites

Napisz coś więcej o zbiorniku, czy coś tam teraz pływa, jaka filtracja, czym mierzysz parametry itp. Do podniesienia pH zamiast soli AquaDur równie dobrze można użyć sody oczyszczonej (NaHCO3) wyjdzie zdecydowanie taniej. Trzeba jednak liczyć się z równoczesnym podniesieniem twardości węglanowej. Dodatkowo proponuję zwiększyć ilość podmienianej wody do 25-30% w celu obniżenia poziomu związków azotowych, które mogą wpływać na spadki kH i pH. Zakładam, że zbiornik jest dojrzały.

Link to comment
Share on other sites

Tak zbiornik jest dojrzały, 126l aktualnie mam w nim 8 saulosi 3-4 cm. Jako mechanik działa EHEIM 2012 a biolog to ten hydro. Ostatnio na forum przeczytałem że stosowanie sody nie jest najlepszym rozwiązaniem, autor użył całkiem dobrych argumentów (w skrócie na wartość pH wpływa wiele czynników a stosowasnie tylko jednego związku nie jest najlepszym rozwiązaniem)


edit:


testy JBL

Link to comment
Share on other sites

Ostatnio na forum przeczytałem że stosowanie sody nie jest najlepszym rozwiązaniem, autor użył całkiem dobrych argumentów (w skrócie na wartość pH wpływa wiele czynników a stosowasnie tylko jednego związku nie jest najlepszym rozwiązaniem)
Zgadza się, że na wartość pH wpływa wiele czynników (jak napisałem m.in. zawartość związków azotowych, twardość węglanowa jako bufor) a jak myślisz co jest głównym składnikiem AquaDur'u? Moim zdaniem wodorowęglan sodu i sole mineralne. Nie wiem co złego jest w stosowaniu NaHCO3? Ten związek stosuje się również w metodzie Ballinga .

EDIT: Autor wątku nie napisał jak w odpowiedni i bezpieczny sposób podnieść pH? Chętnie przeczytam ten wątek.

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

;]

Z tego co wiem to takie preparaty są tak zwanymi "środkami agresywnymi" Stosunkowo szybko zmieniają odczyn wody, ale od chwili pierwszego pomiaru, np 1 dzień po ich stosowaniu następuje jeszcze łańcuch reakcji w wodzie w wyniku których parametry są niestabilne i skaczą ich wartości.

Dla mnie pierwszym terminem wiarygodnego pomiaru odczynu jest tydzień po dolaniu takiego czegoś, choć termin ten zależy też od tego jaką ilość preparatu do jakiej ilości wody się dolewa.

Po takiej większej stabilizacji w razie potrzeby można powtórzyć ten proces :)

Link to comment
Share on other sites

;]

Z tego co wiem to takie preparaty są tak zwanymi "środkami agresywnymi" Stosunkowo szybko zmieniają odczyn wody, ale od chwili pierwszego pomiaru, np 1 dzień po ich stosowaniu następuje jeszcze łańcuch reakcji w wodzie w wyniku których parametry są niestabilne i skaczą ich wartości.

Dla mnie pierwszym terminem wiarygodnego pomiaru odczynu jest tydzień po dolaniu takiego czegoś, choć termin ten zależy też od tego jaką ilość preparatu do jakiej ilości wody się dolewa.

Po takiej większej stabilizacji w razie potrzeby można powtórzyć ten proces :)

Częściowo się z tym zgodzę, ale według mnie do w miarę wiarygodnego pomiaru wystarczą ~ 24 godziny. Oczywiście tego typu związków należy używać stopniowo, w odpowiednich ilościach, przydadzą się mierniki typu konduktometr, TDS, no i przede wszystkim należy robić to z głową.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Dzięki za wskazówki! Ryby mają się dobrze, są baardzo głodne (nie karmię) i żywotne. Póki co nie widać żadnych oznak wysokiego stężenia NO2, za to zrobił się całkowity porządek na dnie akwarium. Wynik z dzisiaj to 1.  Jestem w trakcie podmiany 50% wody i po tym sprawdzę jak wyglądają parametry.  Zamówiłem tez 6 ampułek prodibio biodigest i Sera Toxivec, wiec jutro będę działał dalej. Jeszcze mam dwa pytania: 1) Czy teraz codziennie mam podmieniać wodę, czy na razie obserwować parametry i czekać? 2) PH w akwarium wynosi 7,5. Czy to PH jest odpowiednie dla Malawi czy mam po podmianach dosypywać sól niejodowaną? Czy warto tą sól dosypać w większej ilości żeby usprawnić proces zbijania NO2 (czytałem na forum, ze niektórzy tak robią).
  • Wlewam wodę do Akwarium ustrojstwem i zdecydowanie przyspiesza to proces - super rozwiązanie Cały zestaw zakupiłem z polecanych linków, jednak chciałbym go ulepszyć dodając na wyjściu kranik.  - Który gwint mam dokupić, żeby to rozbudować i żeby pasował do tego zestawu? (Jeśli to nie problem to byłbym wdzięczny za link do Allegro razem z tym kranikiem) - Czy są jakieś zatyczki blokujące wypływ wody z tej rurki po zakończeniu procesu napełniania zbiornika?  Z góry dziekuje za pomoc
  • wielkość zbiornika - 375l pozwala na 4 gatunki mbuny, więc jak wolisz
  • Dziekuje za odpowiedz , a jak by kupić po 8 sztuk i dolozyc czwarty gatunek ? 
  • Kup po 10 sztuk młodych z każdego gatunku i zobaczysz, co z tego wyniknie. Może uda się utrzymać jakiś układ wielosamcowo. Saulosi to obecnie chindongo, a maingano - pseudotropheus cyaneorhabdos.
  • Super dziękuję serdecznie za odpowiedź , tak myślałam ale wolałam się upewnić . A bakterie dolewamy na następny dzień od czyszczenia na cały litraż akwa ? Jeśli się nie mylę. Pozdrawiam Serdecznie i dziękuję za pomoc.
  • narazie planowana obsada to  Pseudotropheus saulosi Melanochromis maingano Labeotropheus trewavasae Thumbi West   w jakiej ilosci byscie polecali taka obsade ? 
  • Piasku tak naprawdę wcale może nie być. Zerknij na filmy z jeziora, z lokacji gdzie pływa mbuna. Tam jest kamień na kamieniu, piasku najczęściej zero. A że pyszczaki z grupy mbuna kopią.. owszem, bo w ten sposób oczyszczają sobie miejsce pod tarlisko.
  • Taka uwaga, b.ostre krawędzie kamyków do lekkiego spiłowania, stępienia.
  • Bartek dzięki za szybką odpowiedź 😀Ten temat, który cytujesz przerobiłem w całości. Potrzebuję konkretnej instrukcji,krok po kroku,jak" krowie na rowie". Jestem pokolenia Pana Adama Słodowego 😉 Nie mam dwóch lewych rąk,ale jednak potrzebuję konkretnej instrukcji,w miarę szczegółowej,typu bierzemy deseczkę A i przykręcamy do deseczki B😃 Może idę na łatwiznę,ale nie dam rady sklecić takiego filtra po lekturze tych prawie 180 stron,choć czytałem z czystą przyjemnością 😐 Chodzi mi o konkretną instrukcję krok po kroku 😃 Podziwiam pomysłodawców, konstruktorów tego sprzętu 👍,jestem pod wrażeniem możliwości i zarazem prostoty działania tego filtra. Może ktoś z konstruktorów,lub użytkowników miałby jakąś zwartą i w miarę dokładną instrukcję montażu,budowy takiego sprzętu 🤔 Z pozdrowieniami 😃👍        
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.