Skocz do zawartości

dopiero startuję - proszę o porady doświadczonych malawistów


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie!! Mam 30 lat - cale moje życie było związane z akwarystyką od małego - poza okresem studiów bo wtedy nie miałem możliwości hodować rybek. Na chwię obecną mam największy zbiornik w swoim życiu tj 220 litrów, jednak.... uległem namowie żonie i jest to niestety corner, więc podłoża do zagospodarowania niewiele. Hodowałem w nim azję, amerykę - teraz zamarzyło mi się malawi bo sądzę, że to jest to!!

Na chwilę obecną zrobiłem sam ze względów finansowych tło na dwie ściany, ale jest to tło zewnętrzne ze względów i tak ograniczonej powieżchni w takim trójkacie - wyględa nieźle. Wyłożyłem dno styropianem, wsypałem piachu kwarcowego poukładałem skały tak by jako tako wyglądało naturalnie. Zastosowałem wapień naturalny i łupki o kolorze szaro antracytowym. Skały są ułożone tak by zbiegały się do jednego narożnika w formie takiej jakby piramidy. Zalałem akwarium woda i teraz dojrzewa, wlałem dla przyspieszenia sprawy Bacto activ.

Teraz mam kilka pytań:

1. W kącie za najwyszą skałą jest prawie niewidoczny filtr wewnętrzny o przepływie 1000l na godzinę, jest też w akwa filtr zewnętrzny tetra 700 z założoną deszczownicą - czy taka filtracja wystarczy?

2. Mam 2 świetlówki po 60 cm T8 w pokrywie - i jakie to muszą być? Wiem, że na aqua glo czy marine glo czy sun glo są ok, ale tu znowu aspekt finansowy pojawia się - czy nie ma tańszych zamienników np firmy osram czy philips lub innych? Jeśli tak to jakie parametry takie świetlówki muszą mieć - ile lumenów itp.?

3. Jak akwa dojrzeje za jakieś 3 tyg na jakie parametry wody zwrócić uwagę - jakie testy zakupić by sprawdzić stan wody a jeśli będą poza normą to jak te parametry wody ustabilizować? Jakie są normy wody dla pyszczaków? Dodam, że u mnie kranówka jest dośc twarda 18 stopni niemieckich.

4. Jak już to wszystko zrobię to sprawa najważniejsza! Jakie gatunki i ile tych gatunków dać do akwarium oraz w jakiej liczbie. Chcąc się dochować samca i samic w każdym gatunku wiem, że muszę kupić więcej ryb a potem je zredukować. Żona chciała kolorowe rybki - jak to kobieta... ja natomiast chciałbym by tą rzecz polączyć z tym, że ze względu na małą powierzchnię dna bo to corner mimo, że ma 220 litrów były to rybki stosunkowo jak najmniejsze i pokojowo usposobione.

To narazie tyle - byłbym wdzięczny za podpowiedzi i pozdrawiam serdecznie Was wszystkich!

Opublikowano

Witam,

No to po kolei:

ad1: - jeżeli zapewnisz dobrą cyrkulację to powinno wystarczyć. Dobrze poustawiaj wloty/wyloty filtrów i bedzie dobrze - nikt Ci niestety nie da jasnej odpowiedzi jak maja być ustawione bo to indywidualna sprawa kazdego zbiornika i możliwa tylko metodą prób i błędów.


ad2: - oświetlenie bardziej jest dla Ciebie niż dla ryb. Im to zasadniczo bez rożnicy pod warunkiem że nie dasz światła o barwie poniżej 4500K bo z tego co zauważyłem robią się troszkę nerwowe przy takim świetle. Co do zamienników to nie spotkałem się jeszcze z godnymi uwagi zamiennikami - coś tam kiedyś żółci bracia kombinowali ale chyba za bardzo się to nie przyjęło.


ad3: - jako minimum powinieneś posiadać testy na NH3, NO2, NO3, pH - dodatkowo możesz jeszcze na KH, GH, PO4

Parametry wody dla pyszczaków - FAQ

Jak powinien przebiegać cykl i jak mu w tym pomóc poczytaj w FAQ lub poszukaj we wcześniej walkowanych tematach - było o tym milion razy :D


ad4: - Mają być niewielkie i kolorowe ryby... no to od razu na usta ciśnie się Pseudotropheus Saulosi - jakiś ciekawy układ 3+8, ewentualnie mniejszy harem rzędu 1+4-5 i inny niewielki gatunek - dajmy na to rdzawy lub maingano choć Melanochromisy dosyć waleczne sa i możesz mieć z nimi problem.

Opublikowano

dzięki za odpowiedź. A czy można łączyć ryby mbuna z non mbuna? Bo w tych non jest większy wybór jeżeli chodzi o temperament typu pokojowego. Czy można też łączyć ryby mięsożerne z roslinozernymi? Saulosi jest fajna ale jest średnio agresywna - czy będzie się nadawała?

# dni temu zalałem zbiornik - filtry chodzą non stop a woda mętna...

Opublikowano
A czy można łączyć ryby mbuna z non mbuna?


Można.Muszą mieć zbliżoną dietę.Jednak w Twoim baniaku nie ma szans,po prostu dysponujesz zbyt małym baniakiem dla nonmbuny.


Czy można też łączyć ryby mięsożerne z roslinozernymi?


Nie.Któryś będzie pokrzywdzona złą dietą,a stąd prosta droga do bloat.

Co prawda jest pokarm New Life Spectrum który podobno można podawać i mięso- i roślinożercom bez szkód dla nich,ale jeszcze go chyba nikt długoterminowo nie testował.


Saulosi jest fajna ale jest średnio agresywna - czy będzie się nadawała?


Jak najbardziej.


# dni temu zalałem zbiornik - filtry chodzą non stop a woda mętna...


Do filtra wewnętrznego włóż watę akwarystyczną by wyłapała mikro-nieczystości.Możliwe że zbyt słabo wypłukałeś piach.

Opublikowano

ok. dzięki. w takim razie muszę coś wybrać z mbuny... jeśli baniak za mały. na pewno wezmę saulosi ale co jeszcze to nie mam pojęcia... szukam, szukam, jak ryba się podoba to temperament za agresywny do tak małego akwa lub różni się żywieniem lub wielkością... hehh.

Piach płukałem ze 20 razy i w dużym wiadrze stał ze 3 dni. Myślę, że to nie przez to. Włożę watę do filtra. może to kamienie? Mam wapienie -ale sprawdzone bo już je stosowałem, mam łupki takie szare, one też chyba nie powodują mętnienia, ale miałem za mało wapieni i wsadziłemcoś w rodzaju białego granitu żeby było podobne do wapieni - jest to lity kamień. muszę znaleźć przyczynę... w faq piszą, że mleczne zabarwienie mogą powodoawć pierwotniaki przy nowym akwa, więc poczekam do poniedziałku...

Opublikowano

Pseudotropheus livingstonii, Iodotropheus sprengerae, Labidochromis caeruleus czyli coś nieterytorialnego i nie za dużego.

Opublikowano

Witam. Odnośnie obsady cały czas się zastanawiam. Mam czas akwa musi dojrzec a ja potem muszę jeszcze przetestowa wodę pod względem parametrów. Jak będę miał wyniki to napiszę i może pomożecie :)

Teraz wyjąłem podejrzane skałki i woda już lepsza a miałem ich 4 rodzaje i teraz są już dwa i tak zostanie bo ładniej.

Niestety moja małżonka też ma jakiś głos w sprawie mego hobby bo na to musi patrze więc jej wymagania też biorę pod uwagę.

Chce 3 kolory ryb. żółty i niebieski - sprawa załatwiona saulosi i labidochromis caeruleus - ale chce też czerwony kolor i tu mam problem... podpowiedzcie kochani proszę...

Mi się podobają takie typy:

1. Tropheops sp. Red Fin (Lundu)

2. Pseudottophus saulosi

3. Metricana aurora

4.Labidochromis caeruleus

5.Cynotilapia fra (cobue)

6. Idotropheus sperengerae

No i szukam czegoś czerwonego... napiscie czy te gatunki można jakoś połączyc. Pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Możem ale nie musi. @Pikczer widzisz tu blat?
    • No. Po wspólnych ustaleniach z rodziną doszliśmy do porozumienia - akwarium będzie stało w salonie, i najprawdopodobniej wymiarowo będzie wyglądało następująco: 200 cm długości, 80 szerokości i 60 wysokości. Czeka mnie pewnie sporo czytania żeby jakoś w miarę dobrze zgrać obsadę, z tatą zastanawiamy się generalnie nad mbuną (najbardziej podobają nam się rumowiska skalne/generalnie miejsca gdzie jest dużo skały) tata ma już z nią doświadczenia sporo, w przeciwieństwie do mnie, ale na pewno jeszcze zdążę się wiele dowiedzieć bo jeszcze jestem całkiem młody :). Także tak, dzięki za nakierowanie generalnie bo na pewno wyjdzie to dla pyszczaków na duży plus, a takie akwarium jak już zostało tutaj słusznie zauważone będzie piękną ozdobą salonu.
    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.