Skocz do zawartości

dopiero startuję - proszę o porady doświadczonych malawistów


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie!! Mam 30 lat - cale moje życie było związane z akwarystyką od małego - poza okresem studiów bo wtedy nie miałem możliwości hodować rybek. Na chwię obecną mam największy zbiornik w swoim życiu tj 220 litrów, jednak.... uległem namowie żonie i jest to niestety corner, więc podłoża do zagospodarowania niewiele. Hodowałem w nim azję, amerykę - teraz zamarzyło mi się malawi bo sądzę, że to jest to!!

Na chwilę obecną zrobiłem sam ze względów finansowych tło na dwie ściany, ale jest to tło zewnętrzne ze względów i tak ograniczonej powieżchni w takim trójkacie - wyględa nieźle. Wyłożyłem dno styropianem, wsypałem piachu kwarcowego poukładałem skały tak by jako tako wyglądało naturalnie. Zastosowałem wapień naturalny i łupki o kolorze szaro antracytowym. Skały są ułożone tak by zbiegały się do jednego narożnika w formie takiej jakby piramidy. Zalałem akwarium woda i teraz dojrzewa, wlałem dla przyspieszenia sprawy Bacto activ.

Teraz mam kilka pytań:

1. W kącie za najwyszą skałą jest prawie niewidoczny filtr wewnętrzny o przepływie 1000l na godzinę, jest też w akwa filtr zewnętrzny tetra 700 z założoną deszczownicą - czy taka filtracja wystarczy?

2. Mam 2 świetlówki po 60 cm T8 w pokrywie - i jakie to muszą być? Wiem, że na aqua glo czy marine glo czy sun glo są ok, ale tu znowu aspekt finansowy pojawia się - czy nie ma tańszych zamienników np firmy osram czy philips lub innych? Jeśli tak to jakie parametry takie świetlówki muszą mieć - ile lumenów itp.?

3. Jak akwa dojrzeje za jakieś 3 tyg na jakie parametry wody zwrócić uwagę - jakie testy zakupić by sprawdzić stan wody a jeśli będą poza normą to jak te parametry wody ustabilizować? Jakie są normy wody dla pyszczaków? Dodam, że u mnie kranówka jest dośc twarda 18 stopni niemieckich.

4. Jak już to wszystko zrobię to sprawa najważniejsza! Jakie gatunki i ile tych gatunków dać do akwarium oraz w jakiej liczbie. Chcąc się dochować samca i samic w każdym gatunku wiem, że muszę kupić więcej ryb a potem je zredukować. Żona chciała kolorowe rybki - jak to kobieta... ja natomiast chciałbym by tą rzecz polączyć z tym, że ze względu na małą powierzchnię dna bo to corner mimo, że ma 220 litrów były to rybki stosunkowo jak najmniejsze i pokojowo usposobione.

To narazie tyle - byłbym wdzięczny za podpowiedzi i pozdrawiam serdecznie Was wszystkich!

Opublikowano

Witam,

No to po kolei:

ad1: - jeżeli zapewnisz dobrą cyrkulację to powinno wystarczyć. Dobrze poustawiaj wloty/wyloty filtrów i bedzie dobrze - nikt Ci niestety nie da jasnej odpowiedzi jak maja być ustawione bo to indywidualna sprawa kazdego zbiornika i możliwa tylko metodą prób i błędów.


ad2: - oświetlenie bardziej jest dla Ciebie niż dla ryb. Im to zasadniczo bez rożnicy pod warunkiem że nie dasz światła o barwie poniżej 4500K bo z tego co zauważyłem robią się troszkę nerwowe przy takim świetle. Co do zamienników to nie spotkałem się jeszcze z godnymi uwagi zamiennikami - coś tam kiedyś żółci bracia kombinowali ale chyba za bardzo się to nie przyjęło.


ad3: - jako minimum powinieneś posiadać testy na NH3, NO2, NO3, pH - dodatkowo możesz jeszcze na KH, GH, PO4

Parametry wody dla pyszczaków - FAQ

Jak powinien przebiegać cykl i jak mu w tym pomóc poczytaj w FAQ lub poszukaj we wcześniej walkowanych tematach - było o tym milion razy :D


ad4: - Mają być niewielkie i kolorowe ryby... no to od razu na usta ciśnie się Pseudotropheus Saulosi - jakiś ciekawy układ 3+8, ewentualnie mniejszy harem rzędu 1+4-5 i inny niewielki gatunek - dajmy na to rdzawy lub maingano choć Melanochromisy dosyć waleczne sa i możesz mieć z nimi problem.

Opublikowano

dzięki za odpowiedź. A czy można łączyć ryby mbuna z non mbuna? Bo w tych non jest większy wybór jeżeli chodzi o temperament typu pokojowego. Czy można też łączyć ryby mięsożerne z roslinozernymi? Saulosi jest fajna ale jest średnio agresywna - czy będzie się nadawała?

# dni temu zalałem zbiornik - filtry chodzą non stop a woda mętna...

Opublikowano
A czy można łączyć ryby mbuna z non mbuna?


Można.Muszą mieć zbliżoną dietę.Jednak w Twoim baniaku nie ma szans,po prostu dysponujesz zbyt małym baniakiem dla nonmbuny.


Czy można też łączyć ryby mięsożerne z roslinozernymi?


Nie.Któryś będzie pokrzywdzona złą dietą,a stąd prosta droga do bloat.

Co prawda jest pokarm New Life Spectrum który podobno można podawać i mięso- i roślinożercom bez szkód dla nich,ale jeszcze go chyba nikt długoterminowo nie testował.


Saulosi jest fajna ale jest średnio agresywna - czy będzie się nadawała?


Jak najbardziej.


# dni temu zalałem zbiornik - filtry chodzą non stop a woda mętna...


Do filtra wewnętrznego włóż watę akwarystyczną by wyłapała mikro-nieczystości.Możliwe że zbyt słabo wypłukałeś piach.

Opublikowano

ok. dzięki. w takim razie muszę coś wybrać z mbuny... jeśli baniak za mały. na pewno wezmę saulosi ale co jeszcze to nie mam pojęcia... szukam, szukam, jak ryba się podoba to temperament za agresywny do tak małego akwa lub różni się żywieniem lub wielkością... hehh.

Piach płukałem ze 20 razy i w dużym wiadrze stał ze 3 dni. Myślę, że to nie przez to. Włożę watę do filtra. może to kamienie? Mam wapienie -ale sprawdzone bo już je stosowałem, mam łupki takie szare, one też chyba nie powodują mętnienia, ale miałem za mało wapieni i wsadziłemcoś w rodzaju białego granitu żeby było podobne do wapieni - jest to lity kamień. muszę znaleźć przyczynę... w faq piszą, że mleczne zabarwienie mogą powodoawć pierwotniaki przy nowym akwa, więc poczekam do poniedziałku...

Opublikowano

Pseudotropheus livingstonii, Iodotropheus sprengerae, Labidochromis caeruleus czyli coś nieterytorialnego i nie za dużego.

Opublikowano

Witam. Odnośnie obsady cały czas się zastanawiam. Mam czas akwa musi dojrzec a ja potem muszę jeszcze przetestowa wodę pod względem parametrów. Jak będę miał wyniki to napiszę i może pomożecie :)

Teraz wyjąłem podejrzane skałki i woda już lepsza a miałem ich 4 rodzaje i teraz są już dwa i tak zostanie bo ładniej.

Niestety moja małżonka też ma jakiś głos w sprawie mego hobby bo na to musi patrze więc jej wymagania też biorę pod uwagę.

Chce 3 kolory ryb. żółty i niebieski - sprawa załatwiona saulosi i labidochromis caeruleus - ale chce też czerwony kolor i tu mam problem... podpowiedzcie kochani proszę...

Mi się podobają takie typy:

1. Tropheops sp. Red Fin (Lundu)

2. Pseudottophus saulosi

3. Metricana aurora

4.Labidochromis caeruleus

5.Cynotilapia fra (cobue)

6. Idotropheus sperengerae

No i szukam czegoś czerwonego... napiscie czy te gatunki można jakoś połączyc. Pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.