Skocz do zawartości

dopiero startuję - proszę o porady doświadczonych malawistów


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie!! Mam 30 lat - cale moje życie było związane z akwarystyką od małego - poza okresem studiów bo wtedy nie miałem możliwości hodować rybek. Na chwię obecną mam największy zbiornik w swoim życiu tj 220 litrów, jednak.... uległem namowie żonie i jest to niestety corner, więc podłoża do zagospodarowania niewiele. Hodowałem w nim azję, amerykę - teraz zamarzyło mi się malawi bo sądzę, że to jest to!!

Na chwilę obecną zrobiłem sam ze względów finansowych tło na dwie ściany, ale jest to tło zewnętrzne ze względów i tak ograniczonej powieżchni w takim trójkacie - wyględa nieźle. Wyłożyłem dno styropianem, wsypałem piachu kwarcowego poukładałem skały tak by jako tako wyglądało naturalnie. Zastosowałem wapień naturalny i łupki o kolorze szaro antracytowym. Skały są ułożone tak by zbiegały się do jednego narożnika w formie takiej jakby piramidy. Zalałem akwarium woda i teraz dojrzewa, wlałem dla przyspieszenia sprawy Bacto activ.

Teraz mam kilka pytań:

1. W kącie za najwyszą skałą jest prawie niewidoczny filtr wewnętrzny o przepływie 1000l na godzinę, jest też w akwa filtr zewnętrzny tetra 700 z założoną deszczownicą - czy taka filtracja wystarczy?

2. Mam 2 świetlówki po 60 cm T8 w pokrywie - i jakie to muszą być? Wiem, że na aqua glo czy marine glo czy sun glo są ok, ale tu znowu aspekt finansowy pojawia się - czy nie ma tańszych zamienników np firmy osram czy philips lub innych? Jeśli tak to jakie parametry takie świetlówki muszą mieć - ile lumenów itp.?

3. Jak akwa dojrzeje za jakieś 3 tyg na jakie parametry wody zwrócić uwagę - jakie testy zakupić by sprawdzić stan wody a jeśli będą poza normą to jak te parametry wody ustabilizować? Jakie są normy wody dla pyszczaków? Dodam, że u mnie kranówka jest dośc twarda 18 stopni niemieckich.

4. Jak już to wszystko zrobię to sprawa najważniejsza! Jakie gatunki i ile tych gatunków dać do akwarium oraz w jakiej liczbie. Chcąc się dochować samca i samic w każdym gatunku wiem, że muszę kupić więcej ryb a potem je zredukować. Żona chciała kolorowe rybki - jak to kobieta... ja natomiast chciałbym by tą rzecz polączyć z tym, że ze względu na małą powierzchnię dna bo to corner mimo, że ma 220 litrów były to rybki stosunkowo jak najmniejsze i pokojowo usposobione.

To narazie tyle - byłbym wdzięczny za podpowiedzi i pozdrawiam serdecznie Was wszystkich!

Opublikowano

Witam,

No to po kolei:

ad1: - jeżeli zapewnisz dobrą cyrkulację to powinno wystarczyć. Dobrze poustawiaj wloty/wyloty filtrów i bedzie dobrze - nikt Ci niestety nie da jasnej odpowiedzi jak maja być ustawione bo to indywidualna sprawa kazdego zbiornika i możliwa tylko metodą prób i błędów.


ad2: - oświetlenie bardziej jest dla Ciebie niż dla ryb. Im to zasadniczo bez rożnicy pod warunkiem że nie dasz światła o barwie poniżej 4500K bo z tego co zauważyłem robią się troszkę nerwowe przy takim świetle. Co do zamienników to nie spotkałem się jeszcze z godnymi uwagi zamiennikami - coś tam kiedyś żółci bracia kombinowali ale chyba za bardzo się to nie przyjęło.


ad3: - jako minimum powinieneś posiadać testy na NH3, NO2, NO3, pH - dodatkowo możesz jeszcze na KH, GH, PO4

Parametry wody dla pyszczaków - FAQ

Jak powinien przebiegać cykl i jak mu w tym pomóc poczytaj w FAQ lub poszukaj we wcześniej walkowanych tematach - było o tym milion razy :D


ad4: - Mają być niewielkie i kolorowe ryby... no to od razu na usta ciśnie się Pseudotropheus Saulosi - jakiś ciekawy układ 3+8, ewentualnie mniejszy harem rzędu 1+4-5 i inny niewielki gatunek - dajmy na to rdzawy lub maingano choć Melanochromisy dosyć waleczne sa i możesz mieć z nimi problem.

Opublikowano

dzięki za odpowiedź. A czy można łączyć ryby mbuna z non mbuna? Bo w tych non jest większy wybór jeżeli chodzi o temperament typu pokojowego. Czy można też łączyć ryby mięsożerne z roslinozernymi? Saulosi jest fajna ale jest średnio agresywna - czy będzie się nadawała?

# dni temu zalałem zbiornik - filtry chodzą non stop a woda mętna...

Opublikowano
A czy można łączyć ryby mbuna z non mbuna?


Można.Muszą mieć zbliżoną dietę.Jednak w Twoim baniaku nie ma szans,po prostu dysponujesz zbyt małym baniakiem dla nonmbuny.


Czy można też łączyć ryby mięsożerne z roslinozernymi?


Nie.Któryś będzie pokrzywdzona złą dietą,a stąd prosta droga do bloat.

Co prawda jest pokarm New Life Spectrum który podobno można podawać i mięso- i roślinożercom bez szkód dla nich,ale jeszcze go chyba nikt długoterminowo nie testował.


Saulosi jest fajna ale jest średnio agresywna - czy będzie się nadawała?


Jak najbardziej.


# dni temu zalałem zbiornik - filtry chodzą non stop a woda mętna...


Do filtra wewnętrznego włóż watę akwarystyczną by wyłapała mikro-nieczystości.Możliwe że zbyt słabo wypłukałeś piach.

Opublikowano

ok. dzięki. w takim razie muszę coś wybrać z mbuny... jeśli baniak za mały. na pewno wezmę saulosi ale co jeszcze to nie mam pojęcia... szukam, szukam, jak ryba się podoba to temperament za agresywny do tak małego akwa lub różni się żywieniem lub wielkością... hehh.

Piach płukałem ze 20 razy i w dużym wiadrze stał ze 3 dni. Myślę, że to nie przez to. Włożę watę do filtra. może to kamienie? Mam wapienie -ale sprawdzone bo już je stosowałem, mam łupki takie szare, one też chyba nie powodują mętnienia, ale miałem za mało wapieni i wsadziłemcoś w rodzaju białego granitu żeby było podobne do wapieni - jest to lity kamień. muszę znaleźć przyczynę... w faq piszą, że mleczne zabarwienie mogą powodoawć pierwotniaki przy nowym akwa, więc poczekam do poniedziałku...

Opublikowano

Pseudotropheus livingstonii, Iodotropheus sprengerae, Labidochromis caeruleus czyli coś nieterytorialnego i nie za dużego.

Opublikowano

Witam. Odnośnie obsady cały czas się zastanawiam. Mam czas akwa musi dojrzec a ja potem muszę jeszcze przetestowa wodę pod względem parametrów. Jak będę miał wyniki to napiszę i może pomożecie :)

Teraz wyjąłem podejrzane skałki i woda już lepsza a miałem ich 4 rodzaje i teraz są już dwa i tak zostanie bo ładniej.

Niestety moja małżonka też ma jakiś głos w sprawie mego hobby bo na to musi patrze więc jej wymagania też biorę pod uwagę.

Chce 3 kolory ryb. żółty i niebieski - sprawa załatwiona saulosi i labidochromis caeruleus - ale chce też czerwony kolor i tu mam problem... podpowiedzcie kochani proszę...

Mi się podobają takie typy:

1. Tropheops sp. Red Fin (Lundu)

2. Pseudottophus saulosi

3. Metricana aurora

4.Labidochromis caeruleus

5.Cynotilapia fra (cobue)

6. Idotropheus sperengerae

No i szukam czegoś czerwonego... napiscie czy te gatunki można jakoś połączyc. Pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jak w temacie kupie Pseudotropheus sp acei Luwala Reef , najlepiej dorosłe osobniki , młodzież też wchodzi w grę. 😀 
    • Dzięki za rozwianie wątpliwości. Cieszy mnie, że zielenice tak wystartowały. Możliwe, że niebawem zamontuje troche mocniejsze światło żeby jeszcze im w tym pomóc. Nie będę przesadzał bo akwarium i tak stoi frontem do okna północnego. Jeśli chodzi o to czemu czekałem rok to po prostu w tamtym roku zrobiłem 3/4 roboty i odsunąłem akwarium na dalszy plan. Musiałem pozałatwiać sprawy i rozwiązać problemy, później sam nie wiem czemu czekałem. Ważne, że w końcu są ryby i wszystko dobrze się kręci
    • To są normalne zielenice, za 2-3 miesiące będziesz miał kamienie pokryte pięknym, zielonym zamszem. Sinice tworzą takie paskudne szaro-turkusowe plechy, od razu widać, że to jest coś, czego nie chcesz w akwarium.  Bardzo fajne rumowisko, ale dla czego aż rok czekałeś? Zwykle akwarium jest dojrzałe po miesiącu.
    • Witam serdecznie, mam zapytanie odnośnie czegoś, co porasta kamienie w moim malawi.  Jeśli chodzi o temat glonów i tego typu rzeczy jestem zielony w temacie. Moje akwarium etap okrzemków przerabiało dosyć dawno temu i wyglądało tak: Długo chodziło bez mieszkańców. Po około roku, gdy kamienie były już czyste wpuściłem ryby. Wydarzyło się to dwa tygodnie temu i akwarium z takiego: zmieniło się na takie: Na żywo dużo lepiej widać zieleń, jest jej bardzo dużo. Podejrzewałem, że jak zasiedlę akwarium to pojawią się też glony. Dodatkowo akwarium stoi na przeciwko okna północnego więc dostaje sporo światła. Nie mniej jednak nadal zastanawia mnie czy to mogło stać się tak szybko. To, co skłoniło mnie do napisania tego postu to dziwne punkty na omawianych kamieniach. Występują z różnorodną częstotliwością i odbiegają kolorem od reszty zielonych porostów na kamieniach. Tutaj fotki: Chodzi mi o te niebieskawo-zielonkawe kropki. Jestem wzrokowcem a ten kolor wydaje mi się mało naturalno-bezpieczny(?) I zacząłem się lekko martwić. Wolę dmuchać na zimne i dowiedzieć się od ludzi bardziej doświadczonych. Co to może być? A przede wszystkim czy to powód do zmartwień? Jak mówiłem - o ile ryby i samo malawi pod względem wiedzy nie jest mi obce tak glony to inna para kaloszy. Z góry dziękuję za pomoc. 
    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.