Skocz do zawartości

Powitanie + zapytanie ;)


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Na wstępie 3 słowa o mnie a w zasadzie mojej przygodzie z akwarystyką.

Zaczęła się ona już jakiś czas temu - jak pewnie u dużej części forumowiczów od zabawy z mieczykami i gupikami. Potem oczywiście jakieś kiryśniki, w między czasie doszedł raczek, aż fascynacja ustała. Olbrzymi zbiornik mogący pomieścić całe 32 l wylądował w piwnicy. Niemal rok temu odkopałem akwarium, zalałem i zacząłem od nowa. Na początku neony + węgorki, potem zakupiłem zbiornik 240 l, który dostałem z całym dobrodziejstwem inwentarza. Planowany był na pielęgnice, jednak plany się pozmieniały z uwagi na obsadę jaką odziedziczyłem z akwarium. Po rozdzieleniu 4 haremów pielęgniczek apistogramma :D (czyli zakupie 2x akwarium 54 l i jednego 150 l ). W 240 utworzony został roślinniak, gdzie pływają skalary - white goast oraz black, a także trochę ryb towarzyszących. W oby 54 l mam apistogrammy w których się zakochałem. To samo dotyczy 150 - jednak w tym baniaku odniosłem największy "sukces" akwarystyczny. Udało mi się doprowadzić do tarła obie samice, oraz odchować 2 mioty młodych. Oczywiście popełniłem przy okazji całą masę błędów, no ale człowiek uczy się przez całe życie. Od dłuższego czasu marzyło mi się malawi i nie ukrywam, że podglądałem Wasze forum od czasu - do czasu, choć zdecydowanie częściej bywałem na innych forach. Aktualnie w związku ze zbiegiem kilku okoliczności likwiduję akwarium 150l. Likwiduję, to chyba złe określenie, bo mam zamiar przeznaczyć je na malawi :) Apistogramma to pielęgniczki wspaniale czujące się w syfku, liściach szyszkach, korzeniach i wszystkim innym zapewniającym im mrok i schronienie. Dlatego chciał bym mieć w pokoju jedno akwa cieszące oko - kolorami i żywotnością mieszkańców. Będę miał zapewne kilka pytań co do obsady zarówno ilościowej jak i gatunkowej oraz płciowej ;). Na to przyjdzie jednak jeszcze pora. To czego nauczyła mnie jak do tej pory akwarystyka to że nie ma się nigdy co za bardzo spieszyć. Zaczynając więc od podstaw:


1. Potrzebuję 2 świetlówki. Tzn na tyle mam aktualnie miejsce, a obie zdechły, więc nadarza się okazja do kupienia odrazu takich jakie będe potrzebował za miesiąc czy 2 do malawi. System T5 2x 24 W. Pytanie jakie światło? Myślałem o jasnym akwarium z "niebieskim odcieniem". Stąd wykombinowałem 6500 K i 10 000 K. Czy to dobry pomysł? Czy ryby będą się w takim świetle dobrze czuły? Jeśli tak to jakiej firmy proponujecie, żeby było dobrze i przy okazji całkiem fajnie gdyby nie "przywaliło po kieszeni".


Sprawa 2. Najpierw kombinować skałę w sensie jaka mi się podoba, czy najpierw zastanawiać się nad rybami, a potem ocenić, czy będą dobrze się w takiej skale czuły?


3. Jak radzicie sobie z cyklem azotowym - widziałem kilka akwariów gdzie był absolutny brak roślin... Wkłady do filtra (purigen), czy częste podmianki ?

Opublikowano

co do światła to ja w swoim baniaku 180x60x50 mam tylko jedną świetlówke 150cm 58W a jest nią Philips Aquarelle. Światła jest wystarczająco dużo a dodam że świetlówka ma ponad 5 lat gdyż 4 latka leżała w piwnicy a świeci nadal bardzo dobrze. Za jakiś czas ją wymienie i chyba też na taką samą lub na jakąś bardziej niebiesko świecącą. Aquarelle mogę śmiało polecić.


Co do skałek to pyszczakom pasują wszystkie ważne by podnosiły pH czyli wapienie itp. Ja u siebie mam 150kg białego dolomitu plus bardzo drobny biały piasek kwarcowy. Rybki czują się dobrze, ładnie się prezentują na tle Dolomitu, szczególnie te ciemniej ubarwione. Miejscami na dolomicie rosną zielone glony i bardzo fajnie to wygląda. Myślę właśnie że ten dolomit i piasek sprawia że w akwarium mam jasno z tylko jedną świetlówką w dodatku starą :) Oszczędność prądu :)


A jesli chodzi o cykl azotowy i filtrację to szczerze polecam Unimaxa 700. Pracuje u mnie już półtora roku, najpierw w 240L akwa a od 8 miesięcy w 540L akwa i daje sobie świetnie rade z biologią i częściowo z mechaniką. Jako mechanika mam Weipro TC-3500 z wydajnością 3000L/h i też super się sprawdza (troche ciężko dostać części). Wode mam o parametrach: NH3-0, No2-0.1, No3- 30-50. Na No3 niedługo zakupię 4 woreczki Nitratex JBL i będzie spokój z No3.

Opublikowano
Co do skałek to pyszczakom pasują wszystkie ważne by podnosiły pH czyli wapienie itp. Ja u siebie mam 150kg białego dolomitu plus bardzo drobny biały piasek kwarcowy.

A można prosić o jakieś foto baniaka za dnia i gdy jest już ciemno a baniak jest oświetlony :?:

Może nie na temat ale mam dostęp właśnie tylko do dolomitu i jestem ciekawy jak to będzie wyglądało :wink:

Opublikowano
mam tylko jedną świetlówke 150cm 58W a jest nią Philips Aquarelle.


Jak rozumiem mówimy o 10 000 K. I wszystko ok. Tyle, że tak czy siak zainstaluję 2 świetlówki, bo 24 W to nie 58W ;)

Jest jeszcze możliwość wsadzenia jakiejś morskiej świetlówki coś w stylu 15 000K ? Co Wy na to ?



No dobra zakupione i zainstalowane 2x 10 000 Sylvania aquastar :) Świeci to całkiem ładnie.

Z techniki dysponuję :

kubel JBL e900

Filtr wewnętrzny Aquael fan 3 (wyjęty plastikowy pojemnik i założona dużo większa gąbka)

grzałka aquael 150W z termostatem (chyba aż nadto).

Piach kwarcowy średniej granulacji (nie całkiem pyłek, ale też drobniejszy niż ten "piaskownicowy" apisto go bardzo lubią).

Czy poza skałami coś jeszcze mi potrzeba? (chodzi o jakieś mineralizatory itp. testy są oczywiste)


Na podstawie tego co już przeczytałem myślę, że najlepszym wyborem będzie Pseudotropheus saulosi. Kwestia w jakiej ilości :> ? Przy założeniu ewentualnej późniejszej redukcji.

  • 5 tygodni później...
Opublikowano
3. Jak radzicie sobie z cyklem azotowym - widziałem kilka akwariów gdzie był absolutny brak roślin... Wkłady do filtra (purigen), czy częste podmianki ?

O podmianach możesz dowiedzieć się z Faq. Ceramika do filtra zewnętrznego (wszystkie kosze) to chyba najlepsze rozwiązanie. Aquel ma tanią ceramikę i chyba nie najgorszą.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.