Skocz do zawartości

Młode Malawi sukcesywne dokupywanie sprzętu.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, jestem tu nowy, a więc równocześnie z moimi pytaniami proszę o wyrozumiałość :)


Jako że od niedawna mam swój kawałek natury w domu i również od niedawna zainteresowałem się akwarystyką w szczególności Malawi, prosiłbym bym o kilka porad co do pielęgnacji ryb w moim zbiorniku :)


Zacznę może od wymienienia sprzętu który posiadam.


Akwarium 120 l

Filtr wewnętrzny AquaSzut 750l ( zbiornik z gąbką oraz z ceramiką)

Filtr zewnętrzny kubełkowy Project PJF 1001 1000lh ( gąbka, keramzyt, ceramika )

Grzałka Aqua-el 250W

Oświetlenie 1 świetlówka T8 Master 15w TLD + jakieś 1.5 m taśmy smd z diodami ( świetlówka 10h dziennie diody dodatkowo oraz jako oświetlenie klubowe )

Ze względu na chroniczny brak "wolnych" pieniędzy zestaw kompletowany na bieżąco w większości z rynku wtórnego.

Podłoże to biały grysik, kryjówki zrobione z piaskowca oraz kamieni znalezionych nad Bałtykiem:) ( jakoś to wygląda)


Obsada :

Pseudotropheus saulosi 1+ 3 (docelowo chciałbym 1+5 lub 2+8)

2 glonojady


Pyski pływają już od jakiś 2 miesięcy, na piaskowcu zaczęły pojawiać się jakieś kropki po przeszukaniu tematu z glonami dochodzę do wniosku że są to okrzemki, żadnych zmian w zachowaniu ryb pływają jak szalone i cieszą się że ktoś się nimi zaopiekował :)


Moje 1 pytanie rozchodzi się o testy, jako że po prostu nie stać mnie na kupno całego zestawu od razu prosiłbym o jakieś propozycję jakie testy po kolei zacząć kupować ?



Pozdrawiam

Opublikowano

Najwazniejsze to testy no2, no3 i pH.

Pozniej mozesz jeszcze dokupic na po4.W zadnym wypadku nie kupuj testow paskowych, w stylu 5in1 czy tym podobnych.

Testy takie sa niemiarodajne.Zaopatrz sie w testy kropelkowe.

Opublikowano

Testy na PO4 bym sobie darował, nie są miarodajne. No chyba, że Rowa, Merck lub miernik HI, ale te są dosyć drogie. Natomiast przyda się test na twardość węglanową (kH) i tutaj producent raczej nie ma dużego znaczenia.

Opublikowano

Jeżeli krucho u Ciebie z kasą to poszedł bym inną drogą.

Skoro pyski pływają już 2 miesiące, filtracja spoko to wygląda na to że cykl się zamknął.

Weź zanieś wodę do zoologa do zbadania będzeisz miał pewność.

Jeżeli NH3 i NO2 są na niewykrywalnym poziomie znaczy dobrze.

W takim wypadku kupujesz test na NO3, pH i KH (w tej kolejności)

Jeżeli NH3 lub NO2 jest na wykrywalnym poziomie musisz się zaopatrzyć w cały zestaw czyli NH3, NO2, NO3, pH i KH

Opublikowano

Dzięki za info własnie kupiłem pierwszy test No2 (tropical), a w przyszłym tygodniu kupię następne NO3 i ph :) Dziś zbadam wodę :)


Opcja z zaniesieniem wody do zbadania fajna tylko ze względu na tylko jeden sklep zoologiczny w mojej okolicy który nie oferuje takiej ... , może to i lepiej przynajmniej na stanie będzie cały zestaw który na pewno nie raz się przyda: )

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Tak. To się wszystko zgadza, ale Sebastian ma ceny bardzo zaporowe. Ostatnio poszukiwałem Dimidiochromis strigatus - wycenił mi parę ryb 11-13cm na kwotę 400zł ryby f-1 Jacek Stuś z Żor. Ma dobre jakościowo ryby, ale fosorochromisow niestety nie ma w ofercie. W cichlidenstadel ryby są w cenie 30% tego co np.  w tanganika Konin Ale wysyłka bardzo droga.  Więc. Sam już nie wiem, gdzie teraz pozyskiwać dobrej jakości ryby 
    • Potwierdzam. Kupiłem u Sebastiana ryby do obecnego zbiornika. Są naprawdę ekstra. Szczerze mówiąc to po "wypadnięciu" z obiegu TAN-MAL to gatunki mniej popularne jest możliwe dorwać tylko u Sebastiana.
    • Tanganika-Konin. Sebastian Januszkiewicz, kupowałem kilka razy, ryby bardzo dobrej jakości.
    • Hej podpowiedzcie gdzie teraz najlepiej kupować ryby? Tan mal nie działa niestety.  A tam były F1  Jestem z Tychów ale może być wysyłka. Czy np aquapet będzie ok?  cichlidenstadel ale wysyłka droga. Słyszałem też o kimś z Czech/Słowacji I o Jacku z Żor. Chciałem Fossorochromisy stado + jeszcze max 2 gatunki (akwa 300 x 80 x 75) , musze obsade zmienić bo mdoki zostały przy tarle Protomelas taeniolatus powybijane jak zresztą część reszty ryb. Jakis agresywny mi się trafił (a ma już 17-18cm) Dzięki
    • To że kupska nie są zbierane nie koniecznie oznacza że filtracja nie daje rady. Jeśli nie masz NO2 w zbiorniku to filtracja daje radę tylko trzeba pokombinować z ustawieniem wlotów i wylotów 🙂 Może jakiś kamień przestawić żeby lepszą cyrkulację uzyskać. Jeśli chciałbyś zmieniać pompę to ja nie bawiłbym się w szukanie tylko od razu dowalił jakąś jebao dcp 5-8tys. czy innego producenta o takiej mocy. Istotna sprawa żeby pompa miała kontroler. Wtedy sobie ustawisz moc zgodnie z zapotrzebowaniem. Ja u siebie mam pompę Aqua Nova z kontrolerem i przepływem bodajże 8000 litrów na godzinę. U mnie pompa pracuje sobie na pierwszym biegu i w zupełności to wystarcza. Ale w razie czego mam jeszcze kilka biegów w zapasie 🙂
    • Cześć. Potrzebuję porady... akwa 160x40x50. Filtracja to kubeł + gąbki w module z pompą AC2000 + druga pompa AC2000 jako cyrkulator. Ryby podrosły, trochę ich też przybyło, doszło trochę kamieni, korzeń i widzę, że filtracja nie daje rady. Zacząłbym od wymiany pompy w module na jakąś mocniejszą, bo nie wszystkie kupska są zamiatane do modułu? Jaka pompa sprawdziłaby się w takim akwa o dość sporej ilosci ryb i gęstej zabudowie?
    • Poszukuję sprawdzonego sklepu z tubami led i cała resztą do zabawy z oświetleniem tj. moduły, sterowniki i co tam jeszcze potrzebne  Polecicie coś? A może jakiś forumowy rzemieślnik
    • Wydaje się mi, że nie masz się czym martwić. Są to dość młode osobniki, pewnie cały czas stresują się. Wiele razy czytałem o takich zachowaniach, u mnie podobnie było z Acei, które może nie regularnie, ale jak były młode to często zbierały się w grupę i tak robiły. Spróbuj z zakryciem boków np. kartonem.
    • Witam tydzień temu wpuściłem do dojrzałego akwarium 375l (150x50x50) 15 sztuk Placidochromis Mdoka white lips. Wcześniej były tropheusy nie było restartu, akwarium cały czas funkcjonuje od stycznia. Przy wpuszczeniu do akwarium były 4 sztuki synodontisow, 2 dni później czyli w niedzielę wpuściłem 7 sztuk Yellow i o ile Yellowy zachowują się w miarę normalnie to Mdoki cały czas pływają w jednym rogu akwarium nerwowo. Miałem dużo gatunków z Malawi ale to pierwszy raz z non mbuna i zawsze takie zachowanie po wpuszczeniu trwało max 1 dobę. Tymczasem Mdoki zachowują się już tak od tygodnia. Jest się czym przejmować? Z rzeczy ważnych ryby normalnie przyjmują pokarm, nie ocierają się o dno. Z tej strony co pływają leci zawsze pokarm ale nawet jak nikogo nie ma w pokoju to tak pływają więc nie jest to chyba to. Być może za krótka aklimatyzację zrobiłem? Ryby od razu wlałem do pojemnika i kranikiem metoda kropelkową przez kilkanascie minut aklimatyzowalem i potem wpuściłem do akwarium oczywiście bez wody. Miałem też problem z sinicami tylko na piasku jak były tropheusy. Podmianę wody zrobiłem po 3 dniach i ściągnąłem resztki sinic z piasku. Dodam że tropheusy zachowywały się normalnie. Proszę o porady :) VID20251121184751.mp4 VID20251121184526.mp4
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.