Skocz do zawartości

Nowe akwarium 450l osprzęt i mieszkańcy


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

witam wszystkich


Niebawem zjawi się u nas akwarium ale dopóki nie kliknęłam "Kup teraz" chciałam się poradzić. Doradzono mi:


akwarium 150x50x60 z

Piasek kwarcowy MALAWI biały 50kg (Piasek ma granulację od 0,8-1,2 mm)

filtr zew -FILTR KUBEŁKOWY AQUANOVA 2000L

wapień filipiński biały 50kg

wapień czerwony 5kg

tło strukturalne "niesamowita głębia" czarno-granatowe


Wygląd ma być dość surowy, morski, ciemne tło białe dodatki ..tj wapień, piasek ..czy coś jeszcze można dodać czy wystarczy ?



Czy powinnam coś dokupić ? filtr wew , etc ?


Jeśli chodzi o mieszkańców to wczoraj byłam w sklepie i spodobały mi się pyszczaki białe, j.żółte, bardzo blado pomarańczowe i j.błękitne w delikatne pionowe prążki - te dawały taką poświatę ..coś niesamowitego oraz niebieskie w ciemne poziome pasy. Pani stwierdziła, że oczywiście wszystkie mogą mieszkać razem ...i najlepiej wziąć po 5szt ..bo są małe i nie wiadomo co samiec co samica


wybrane rybki z tego co Pani spisała:

melanochromis maingano

socolofi

socolofi śnieżny

zebra red red

pseudotropheus

ceveleus - cevelens ? nie jestem w stanie odczytać


również Tropheusy nam się podobają


każdego po ok 5szt małych ..bo nie wiadomo co jest samcem co samiczką, więc jakieś straty będą a chodzi o to by nie dokładać potem do większych ryb- nowych, młodych osobników


Czy ktoś mógłby doradzić jakie z tych wybrać czy faktycznie wszystkie mogą być razem i po ile szt ?

Zalezy nam aby rybki były kolorowe jak w powyższym opisie..nie pomarańczowe, nie żółto czarne...


Bardzo dziękuję za ewentualną pomoc

Opublikowano

Akwarium super

piasek biały Malawi :D :D :D

pewnie cena też jak z Malawi - w życiu bym nie kupił.

Dużo pytań i niestety czuję że popełnisz mnóstwo błędów - jedyne wyjście jakie widzę to poczytaj FAQ, znacznie ułatwi ci błędy do których chyba idziesz wielkimi krokami.

Ale - akwarium fajne :)

Opublikowano

Z tego co napisałaś przyklasnąć można jedynie rozmiarowi pierwszego zbiornika. Reszta niestety prezentuje typowy poziom "doradztwa" w sklepach i jest nieodpowiednia zarówno pod względem merytorycznym jak i ekonomicznym. Jak już napisał Yaro przeczytaj FAQ a potem napisz pytania jeszcze raz (ewentualnie dopisz nowe , bo pewnie się pojawią). Na samym wstępie odrzuć koncepcję kupowania piachu i kamieni które Ci zaproponowano ( z ciekawości zapytam : w jakiej cenie?)

Przenoszę Twój post do "podstaw" i czekam na pytania.

Opublikowano

Wapien zamien na np.serpentynit, piasek z Malawi :mrgreen: na piach z castoramy, rzeki, plaży. Musisz mieć filtr wew. ok. 2000 l/h(oczywiście zakladam standardowo wew.+kubeł), grzałka w zależności od temp. w mieszkaniu.. dalej : komplet testów na no2,3, ph, kh... jakaś siatka do łowienia zwłok :wink: , wężyk do podmian... itd. itd...

Oczywiście temat ryb : pozwolisz, że się nie wypowiem.. albo co tam ; zapytaj panią czy to mięso czy roślinożercy, jakie duże rosną, agresja etc.. aaaa i o nazwy łacińskie, bo pyszczak czarny, kolorowy, biale nie przejdzie. Tyle z grubsza.

Btw. Ryb w sklepikach zoo z karmą dla psów i kotów się nie kupuje. Ot tyle.

Opublikowano

piasek i wapienie sama wybrałam sugerując się zdjęciem poniżej


piasek 2,20zł za kg wapień 6,80zł za kg http://allegro.pl/wapien-filipinski-prosto-z-filipin-promocja-i1427328664.html http://allegro.pl/tlo-strukturalne-100x50-niesamowita-glebia-i1427328653.html http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-malawi-tylko-u-nas-promocja-i1427328655.html


mam na akwarium ok 2200zł ... nie chce roślin

post-10691-14695712825848_thumb.jpg

Opublikowano

Tak jak koledzy napisali Twoje akwa ,Twoj kram i Twoje pieniadze ktore na to wydasz.

IMHO i nie tylko moim tutaj,mozna wydac o wiele mniej za wiele wiecej, niz "piasek malawi" i "filipinczyk".Piasek mozna kupic za ok 6 zlotych za 25 kg w markecie budowlanym, kamienie jakiekolwiek w skladzie kamieni to wydatek ok. 0,50 za kilogram.

Co do ryb to jak powiedzial przedmowca nie kupuje sie ich w sklepiku osiedlowym i napewno nie kierujac sie kryterium kolorystycznym.

Jak narazie to widze duzo zbednych wydatkow i moze sie myle ale w sposob jaki zaczynasz to pewnie niedlugo zobaczymy posty w dziale 'choroby", chcialbym bardzo sie mylic.

Poczytaj, popytaj na forum a z takim akwarium masz szanse na ladny wycinek jeziora Malawi, a nie "pyszczaki mix" jak to narazie wyglada.

Opublikowano

jaki piasek w castoramie ..jest jakoś nazwany, jakiej grubości ? zamiast filipińczyka co inne, co ładnie wygląda i daje sporo kryjówek ?

chętnie posłucham rad

gdzie kupić rybki ? ..mieszkam w Bydgoszczy

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.