Jump to content

Nowe akwa z Mbuna 450l


fredd

Recommended Posts

Akwarium z non-mbuna wymienione na 720l natomiast do Mbuny mam 450l i w związku z tym pytanko:

- Czy te gatunki będą się z sobą krzyżować:

Pseudotropheus zebra gold Kawanga

Pseudotropheus elongatus mphanga

Pseudotropheus demasoni

Cynotilapia afra cobue

Jeżeli nie to ile sztuk do akwa...?


pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Zmiana afry byłaby wskazana raz dieta a dwa trzy gatunki niebieskich pasiaków trochę mogą komplikować współżycie. Co do krzyżowania to zasadniczo pyski nie krzyżuja się z innymi gatunkami, gdy mają własne haremy. Problem powstaje, gdy czegoś im brak. VCzasem jednak zdarzają sie sytuacje, gdy w pozornie idealnej obsadzie dochodzi do bastardyzacji decyduje o tym najprawdopodobnie własnie ta pozorna prawidłowość. Mamy 4 samice a samiec potrzebuje częściej ;) i wtedy przykładowo taki Melanochromis interruptus wyciera samice saulosi. Zazwyczaj jest tak, że są to samice podobne. Pomijam tu takie sytuacje jak np chów Aulonocara różnych wariantów. Te ryby są juz bardzo blisko skoligacone. Przykładowo pozornie bardzo bliskie sobie ryby z grupy Pseudotrophesu sp. elongatus w odmianach Neon spot i luhuchi pływały sobie ze soba w jednym baniaku i nawet do głowy im nie przyszło aby sie trzeć. Ciekawostką jest to, że samiec Melanochromis cyaneorhabdos włśnie samca Neon spota traktował jak własne samce dalszej hierarchii. Widocznie ryby widzą się inaczej. Temat jest bardzo szeroki a pewne sklasyfikowanie ryb w kontekście ich łączenia wcale niełatwe. U ciebie jednak wyglada to bardzo dobrze. Nie bedziesz miał podobnych samic a nazwą Pseudotropheus sie nie przejmuj bo to i tak taka poczekalnia gdzie znajdują sie nie do końca sklasyfikowane ryby. Elongatusy już dawno miały wylecieć w odrębny rodzaj ale jakoś sie badacze nie mogą pogodzić a rodzaj Pseudotrophesu łaczy takie ryby jak acei i crabro a jak one sa jednym rodzajem to ja powinienem być w jednej kategorii wagowej i Małyszem :mrgreen: .


Co do ryb. Demasoni powinny być raczej w wielkim stadku a i tak powolutku mogą sie wycinać. Kup więc jak najwiecej ryb co najmniej 15 i daj im sie "dotrzeć". Docelowo zostanie tyle ile bedzie chciało. Zebra docelowo 1 na 4 a wiec z 8-10 młodych powinieneś mieć. Mphanga spróbuj wielosamcowo docelowo moze uda się 2 na 5 a więc z 10-12 młodych by sie zdało. Czwarty gatunek do dyskusji.

Link to comment
Share on other sites

Temat jest bardzo szeroki a pewne sklasyfikowanie ryb w kontekście ich łączenia wcale niełatwe. U ciebie jednak wyglada to bardzo dobrze. Nie bedziesz miał podobnych samic a nazwą Pseudotropheus sie nie przejmuj bo to i tak taka poczekalnia gdzie znajdują sie nie do końca sklasyfikowane ryby. Elongatusy już dawno miały wylecieć w odrębny rodzaj ale jakoś sie badacze nie mogą pogodzić a rodzaj Pseudotrophesu łaczy takie ryby jak acei i crabro a jak one sa jednym rodzajem to ja powinienem być w jednej kategorii wagowej i Małyszem .


Ostatnio zauważyłem że coraz większa grupa sp.elongatus zostaje przypisywana do rodzaju Metriaclima,np:Metriaclima sp."elongatus chewere".Czyżby w końcu zrobili z tym porządek?

Link to comment
Share on other sites

Temat jest bardzo szeroki a pewne sklasyfikowanie ryb w kontekście ich łączenia wcale niełatwe. U ciebie jednak wyglada to bardzo dobrze. Nie bedziesz miał podobnych samic a nazwą Pseudotropheus sie nie przejmuj bo to i tak taka poczekalnia gdzie znajdują sie nie do końca sklasyfikowane ryby. Elongatusy już dawno miały wylecieć w odrębny rodzaj ale jakoś sie badacze nie mogą pogodzić a rodzaj Pseudotrophesu łaczy takie ryby jak acei i crabro a jak one sa jednym rodzajem to ja powinienem być w jednej kategorii wagowej i Małyszem .


Ostatnio zauważyłem że coraz większa grupa sp.elongatus zostaje przypisywana do rodzaju Metriaclima,np:Metriaclima sp."elongatus chewere".Czyżby w końcu zrobili z tym porządek?Do porządku jeszce dalej niż bliżej. Ścierają sie tu rózne grupy ludzi do tego dochodzą badania genetyczne japończyków, nowe odkrycia też dodaja swoje a jeśli do tego dodać różnorodnośc tych ryb to jeszce wiele przed nami ( przykład Metriaclima livingstonii kontra Pseudotropheus livingstonii ). My musimy wbrew naszym przyzwyczajeniom dynamicznie ewoluować takie życie Malawisty ;). Pseudotropheus zapewne zniknie jak kiedyś Haplochromis ale to jeszcze potrwa. W samiej grupie elongatusów tez mogą sie pojawić róznice bo te sp wskazuje że rybska sa nie opisane naukowo, niedostatecznie je więc krojono zaglądano w zęby itp. więc tylko spokój nas uratuje :mrgreen:Jako 4 gatunek może jakiś Melanochromis?


Melano jak najbardziej, musi być taki który się podoba i je peryfiton oraz nie wykazuje typowego terytorializmu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym. Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi Punkty 1-3 ok, jak najbardziej. Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium. BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...  
  • Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.
  • Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.
  • Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę". Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać? Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ? Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam    Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności: 1. spienione PCV na czyste dno 2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach. 3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć. 4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium  Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie. 5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść. zgadza się?   serdecznie pozdrawiam Janek
  • Wiesz, że tych ryb staramy się parami nie trzymać?  Samiec crabro powinien mieć min 3 samice, ale czas pokaże bo może będzie dobrze... z charakterem ryb jak ....
  • Witajcie. Czy ktoś ma w swoim baniaku, którąś z tych belek ? Zastanawiam się, która najlepiej sprawdzi się do malawi i ładnie odda kolory ryb. Z góry dzięki za odpowiedzi. 
  • Filtry wystarczą. Wyloty proste, żadnych deszczownic. Jakie masz teraz wypełnienie tych filtrów? Ja bym zbytnio nie cudował. Gąbka 30 na 2 poziomy a potem cokolwiek do biologii Lampę UV zostaw gdyby na początku były problemy z wodą. CO oczywiście nie jest potrzebne
  • Super, dzięki za odpowiedź, a więc zostawię. I mam kolejne pytania  1. Czy do filtracji tych 400 l wystarczą dwa filtry EHEIM 600T ? Zakładam że część wkładów (ile?) będzie tylko do filtracji mechanicznej, jeszcze szukam odpowiednich gąbek, na razie znalazłem te: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/gąbka-drobnoziarnista-50x50x5cm , reszta to będzie filtracja biologiczna Azoo active 4in1. Do dyspozycji mam w sumie 17.2 litrów wkładów do filtrów. 2. Lampa UV: Czy mam z obiegu wyłączyć lampę UV? Tzn. tylko same filtry podłączone do akwarium? Bo mam w tej chwili na wężu prowadzącym od filtra do akwarium zamontowaną lampę UV (której właściwie nie używałem) oraz CO2 (które zakładam, że trzeba usunąć bo po co komu CO2 jak nie będzie roślin). Ale może lampa UV w obiegu się przyda, żeby w razie czego wyjałowić akwarium? Mam też nawożenie, ale je oczywiście zlikwiduję
  • Chociaż z drugiej strony, ja to akwarium roślinne zlikwidowałem tydzień temu. I ono stoi już tydzień bez wody i tak bez wody postoi jeszcze kilka tygodni, zanim zrobię hardscape. Więc te glony i mech trochę już wyschły. Generalnie, z tego co zauważyłem to glony szybko odżywają jak nalać wodę, więc autentycznie nie wiem: zostawić czy zdrapać?
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.