Skocz do zawartości

piewsze malawii w 200 litrach-czy to sie moze udać?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam! Od kilku dni namiętnie rozczytuje się w tym forum z powodu wspomnianej gdzieś wcześniej malawicy. która nie ogarnęła również mnie:)

Dawno dawno temu miałam w domu akwarium - ale to było jakies 12 lat temu i nic z tego nie pamiętam.Od jakiegoś czasu delikatnie uciskam swego Małża coby się zgodził rozpocząć projekt akwarium w naszym domu i wreszcie sie udało!!Ponieważ nasi synowie uwielbiają wszystko co związane z wodą przemyciłam pomysł założenia akwarium pod pretekstem prezentu bożonarodzeniowego dla nich (choć nie ukrywam że to ja ciesze się jak dziecko i po nocach przesiaduje czytając fora przez co zakochałam sie niemal do szaleństwa w malawi)

Ale do rzeczy...

Stanęło na 200 litrowym zbiorniku. W nim mają zamieszkiwać 1+4 Pseudotropheus saulosi. Ponieważ nie mogę pogrążyć naszych domowych finansów na początek upatrzyłam taki filtr zewnętrzny: http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-kubelkowy-hw-303b-1400l-h-i1344991065.html i wewnętrzny http://allegro.pl/filtr-wewnetrzny-jbl-cristalprofi-i80-i1357429208.html . Dalej mam mętlik w głowie. I im więcej czytam tym bardziej ogarnia mnie wrażenie ( i przerażenie), że to się po prostu nie uda. Czasu mamy niewiele dlatego proszę o rade czy prawie zupełnie niedoświadczony akwarysta da rade założyć i utrzymać malawi w takim stanie żeby rybiątkom było dobrze? czy może lepiej sobie odpuścić i poćwiczyć na jakiś gupikach brzankach itp.

Opublikowano

Witam na forum.

Wybrany przez Ciebie filtr wewnętrzny wg mnie jest troszkę za słaby.

Na Twoim miejscu poszedłbym w stronę głowicy i gąbki.

Rozwiązanie dużo lepsze niż standardowe filtry - większy przepływ, tańsze.

Do Twojego baniaka będzie najlepsze coś o przepływie 1,5 - 2 klph np. taki :http://www.sklepmalawi.pl/Atman_AT203_glowica_cyrkulacyjna_p4178.html


Napisałaś że ma to być prezent gwiazdkowy - zostało 11 dni - bardzo mało.

Najważniejsza sprawa to się nie spiesz (no chyba że przyjdzie Ci zbierać wodę z podłogi - to jedyna okazja przy której pośpiech w akwarystyce jest wskazany :D )

Więc po kolei:

1. Kupujesz cały sprzęt czyli akwarium, filtr zew, filtr wew, coś na czym by to postawić, jakąś pokrywę plus świetlówki, grzałkę, termometr, testy kropelkowe na NH3, NO2, NO3 i pH, tło lub czarną,niebieską folię na tył i to by było na tyle.

2. Kombinujesz :D lub kupujesz :-( : styropian 2cm (taki duży jak dno), skały/kamienie - jakie Ci się podobają, piasek/podłoże i to też w sumie na tyle.

3. Składasz wszystko do kupy czyli szafka z akwarium (pomiędzy styropian lub mata), robisz tło lub naklejasz folię, kladziesz styropian na dno, układasz kamienie, sypiesz piach, wkładasz rury, filtry i resztę sprzętu, wlewasz wodę.

Robisz pierwsze testy - pH - jeżeli za niskie korygujesz sodą oczyszczoną.

Wrzucasz kawałek mięsa, dajesz coś od siebie (mocz) lub wpuszczasz kilka rybek (2-3) - chodzi o to żeby jakoś dostarczyć pożywkę dla bakterii.

Wlewasz jakiś starter do akwarii z bakteriami.

Robisz testy co kilka dni aż się zamknie cykl azotowy.


To tak na szybko.

Jak masz jeszcze jakies pytania to pytaj.


Zasadniczo pyszczaki uchodza za jedne z najtwardszych ryb i wybaczają wiele bledow ale my staramy sie tego nie sprawdzać :-D

Nie boj nic bedzie dobrze.

Opublikowano
Do Twojego baniaka będzie najlepsze coś o przepływie 1,5 - 2 klph


kunta coś Ci się pomyliło,to tylko 200l więc wystarczy głowica o przepływie 1000-1200l/h :wink:


Przed świętami na pewno nie uda się zarybić baniaczka,zbyt mało czasu aby cykl azotowy się ustabilizował.

Opublikowano

2 k l/h to rzeczywiście wirówka, ale ten przez koleżankę proponowany, zdecydowanie za słaby.

Kupcie cały sprzęt na gwiazdkę, to Na nowy Rok będzie kolejny prezent - rybki

Opublikowano

Dziękuje bardzo za podtrzymanie mnie na duchu i wszystkie rady. Rybki planujemy wpuścić dopiero kiedy będę miała 100% gwarancji że akwarium już dojrzało ( ok 4 tyg, tak?) chłopakom jakoś to wytłumacze, że domek niegotowy dla rybek czy cos takiego. Ponieważ zachęcacie do pytania to jeszcze Was troszkę pomęczę moimi rozterkami.

Kiedy urodził mi sie pomysł gwiazdkowego akwarium myslałam że 112l to bedzie max wiec kupiliśmy normalną komodę - tzn ikeową taką , która wydała nam sie najsolidniejsza. Taka specjalna nie przeszłaby z różnych względów. ale teraz kiedy na horyzoncie majaczy mi wizja 200 litrowego malawi zastanawiam się czy to w ogóle możliwe postawić takie akwarium na zwykłej komodzie? Komoda jest taka http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/80053933 pośrodku ma w poprzek wielką twardą dechę nie ma nóżek wiec opiera sie na całej powierzchni krawędzi. ale bądź co bądź to zwykła komoda z tyłu ma zwykła tekturkę wiec nie wiem chyba bez specjalnej szafki akwariowej się nie obędzie??

Opublikowano

Stań na niej z małżonkiem jak wytrzyma to się nada :wink: a dla pewności poproś męża aby wymienił "zwykła tekturkę" na sztywną płytę meblową bądź sklejkę.

Opublikowano

Poskakaliśmy wczoraj wieczorem po szafce z dzieciakami w sumie było nas 185 kg. Nie zauważyłam żeby się coś odkształcało. Szafka jest zrobiona z płyty ok 21mm (mierzyłam zwykłam miarką). Płyta na której opiera się ciężar blatu pośrodku ma 3 cm grubości i wygląda to całkiem solidnie. Dodatkowo planujemy przybić sklejkę zamiast "zwykłej tekturki". Dzięki za wsparcie i rady. Zabieramy się do dzieła

Opublikowano

sklejka wystarczająco wzmocni szafkę, ale przekonacie się czy szafka się nie odkształca po tym, czy będziecie mogli wysuwać szuflady. Gdy nie będzie problemu to żaden problem, gdyby jednak coś się odkształcało to nie ryzykujcie

Opublikowano

Dopisze tylko dla pewnosci.

Nie przybijajcie czasami sklejki tak jak byla przybita ta pilsniowka z tylu. Wstawcie ja pomiedzy gorna I dolna plyte. Ja osobiscie polozyl bym na blat sklejke 18mm dla pewnosci - wszyscy przeciez wiemy z czego tak naprawde sa robione meble z Ikei :-/

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zestaw jest ok, dorzuciłbym do tego yellow i kilka maingano. Oprócz fire fish można też dorzucić te aulonocary łaciate OB i scieanochromis fryeri. Biorąc Twoje i moje propozycje razem to by wyszło 9 gatunków, ilości sztuk w poszczególnych gatunkach zależą od Twoich preferencji kolorystycznych, przykładowo jeśli ma być więcej jasnych jaskrawych kolorów to więcej sztuk brać yellow, red red, fire fish i OB a reszta w mniejszych ilościach jako dodatek innych barw lub odwrotnie jeśli preferujesz inne barwy w przewadze lub ma być wszystkiego po trochę.
    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
    • Witam wszystkich. Minął rok od ostatniego wpisu, więc mała aktualizacja życia w zbiorniku… Delikatnie pozmieniałem układ kamieni i skałek (jedną podwiesiłem). Zmodyfikowałem też oświetlenie a właściwie zrobiłem nowe na bazie modułów led i sterownika led dimmer. Najwięcej zmian dokonało się w zakresie filtracji, w sumie to nie tyle zmian, co czynności. Wysoki poziom wody w modułach utrzymywał się przez około 3 miesiące po czym spadał licząc od górnej krawędzi o ok. 4cm. W każdym module wywierciłem po jednym otworze i zmniejszyłem rozmiar gąbek (tzn. pociąłem je na mniejsze kawałki), co wydłużyło w/w okres do pół roku. Tak więc w moim przypadku filtracja w modułach nie jest całkowicie bezobsługowa😊 Co do klarowności wody, przez dłuższy czas szału nie było. Skleiłem więc z pcv dodatkowy filtr na bazie arkusza gąbki ppi 45 o wym. 30x50 cm i pompy jebao. Miało być na próbę a działa już pół roku i póki co przejrzystość wody dla mnie jest ok. Co do obsady nic się nie zmieniło oprócz tego, że dokupiłem 3 szt. L. C. Yellow, bo kilka niestety wcześniej padło. Ryby urosły, są zdrowe, podchodzą do tarła. Ogólnie jest spokój bez agresji, poza nielicznymi, krótkimi i widowiskowymi starciami pyskami. Poniżej kilka fotek i filmik… VID_20250712_215332.mp4    
    • Witam wszystkich. Zaczynam dopiero swoją przygodę  akwarystyka, to moje powyżej akwarium Juwel Vision 450. Chciałbym kupić do tego ledy żeby ryby się przyzwoicie prezentowały i rośliny też dobrze rosły. Nie mam kompletnie pojęcia na co się zdecydować. Może ktoś doradzić coś
    • No tak masz racje tylko ja się pytałem nie pod kątem czy mnie się podoba tylko żeby ryby się nie płoszyły. Ale sprawa już się rozwiązała i tak od tygodnia jak pale tylko jedną 30 watową tube led to ryby się uspokoiły. Także jest ok.
    • Co kto lubi, dla jednych dobrze doświetlone akwarium jest lepsze od słabo oświetlonego, dla innych odwrotnie. Kolor podłoża, dekoracji, odległość źródła światła od tafli, kolor, kąt padania też będą miały znaczenie.  Ja osobiście lubię jak oświetlenie jest punktowe/nierównomierne. Można wtedy stworzyć strefy mocno oświetlone i bardzo słabo oświetlone, daje to ciekawy efekt. Nie da się na Twoje pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.
    • Do tej pory miałem belke oświetleniową 48 wat led ale po tym jak kot chciał się "kąpać" (dosłownie) w akwarium to musiałem zainwestować w pokrywe firmy Aquastel. Pokrywa jest fajna ma dwa mocowania na tube led 30 wat. Jak miałem 2 x 30 wat to ryby były bardzo płochliwe ,uciekały obijały się. Ale jak od dwóch dni mam tylko 30 wat power glass to troche się uspokoiły.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.