Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Czy to w jaki sposób ułożona jest gąbka ma wpływ na jakość filtracji mechanicznej? Używam powerheada 402 z dużą gąbką którego zadaniem jest oczyszczanie akwarium o pojemności 240 litrów z nieczystości mechanicznych. Filtr znajduje się w narożniku akwa. Duża gąbka jest położona na dnie(wciśnięta w róg akwarium) a na niej umocowana jest głowica. Tak więc poza powierzchnią dna gąbka styka się ponadto dwoma bokami z akwarium. Pytanie czy nie osłabia to cyrkulacji? i czy syfki nie są gorzej przez to zasysane? Planuję położyć gąbkę na wąskich płaskich kamieniach tak aby woda mogła przepływać pod gąbką i odsunąć ją nieco od szkła. Ma to sens? Czy raczej nic nie zmieni?

Opublikowano

Trudno doradzić coś odnośnie ustawienia cyrkulacji bo to sprawa indywidualna dla każdego zbiornika (najlepsza metoda to "metoda prób i błędów" :wink: ). Odsunięcie gąbki od ścianek akwa. na pewno zwiększy powierzchnię "czynną" filtracji mechanicznej. Dobrym rozwiązaniem pomagającym ustawić odpowiednio cyrkulację jest zastosowanie falownika/cyrkulatora. Umieszczamy go po przeciwnej stronie głowicy z gąbką.

IMO ta głowica jest trochę za słaba do 240 i sama nie do końca się sprawdzi.

Opublikowano

ta głowica pracuje w tym akwa około 5 lat :) i na brak ruchu wody na powierzchni raczej nie narzekam. Dodatkowo po przeciwnej stronie ustawiony jest wylot z filtra biologicznego który pomaga robić wir. Uważam że cyrkulacja wody jest ok ale dziwi mnie ze syfki nie sa zasysane przez gabkę tylko walają się po piasku w grotach itp. ale faktycznie pokombinuje po prostu na różne sposoby z gąbką i ułożeniem skał

Opublikowano

może faktycznie czas pomyśleć o czymś mocniejszym. To co podesłałeś to całkiem ciekawe ustrojstwo:) ale nie lubię za dużo sprzętu w akwa i tak z bólem serca patrzę na te wielka gąbkę. A co byś polecił do tego litrażu z typowych filtrów wewnętrznych? Mocne trwałe małoprądożerne najlepiej tanie ale niekoniecznie jeśli warto dopłacić.

Opublikowano

Jeśli chodzi o głowicę to coś z przepływem pow. 1500l/h ale musisz się liczyć że będzie "buczeć", dlatego w nowym akwa zdecydowałem się na narurowce. Cyrkulatory są małe i łatwo je zamaskować, a rozwiązanie sprawdziło się u mnie w poprzedniej 240 jak i w obecnym akwa dlatego je polecam.

Opublikowano

teraz też buczy:) w narurowce sie pobawię po przeprowadzce na razie nie mam miejsca pod akwarium na taką hydraulike. Cyrkulator fajna sprawa ale to rozumiem że dodatek do tego filtra który już mam i ustawić po przeciwnej stronie żeby dmuchał syfki na gąbkę? bo jesli wygląda to tak jak opisałem to poszukam jednej silnej głowicy bo tak jak wspominałem im mniej sprzętu widocznego w akwarium tym lepiej

Opublikowano
Cyrkulator fajna sprawa ale to rozumiem że dodatek do tego filtra który już mam i ustawić po przeciwnej stronie żeby dmuchał syfki na gąbkę?


Dokładnie tak,potem zostaje już tylko odpowiednie skierowanie strumienia...

Opublikowano

Wg mnie zrobienie porzadnej filtracji mechanicznej jest o niebo trudniejsze niz biologii.

W poprzednim baniaku podobnym do Twojego mialem kolejno: Tetratec 1000, tetratec 1000 + inny filtr o przeplywie 800lph, glowica 1600lph, glowica 1600lph + cyrkulator, narurowce - w koncu doszedlem do narurowcow + glowica 1600lph.

Z walajacymi sie po podlozu kupskami prawie nigdy nie mialem problemow, dla mnie problemem od zawsze byly mikroskopijne drobinki plywajace w wodzie. Na poczatku myslalem ze to unosi sie piasek - I bylo w tym sporo prawdy - wymienilem cale podloze I dalej lipa choc juz nie w takim stopniu.

Teraz mam wieksze akwa a w nim narurowce + 2 cyrkulatory I wciaz woda nie jest krystaliczna...

Jezeli w Ciebie jest problem tylko z zalegajacymi kupami na dnie nawet maly cyrkulator powinien dac sobie rade.

Co do ustawienia gabki to lepiej jak jest ona w pewnej odleglosci od scianek I dna - po prostu pozniej Ci sie zapcha I nie bedzie tlumila glowicy.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.