Jump to content

Przesiadka na większe...


Recommended Posts

I wreszcie się stało :) 200 zamieniam na 450L

Chciałbym spróbować przygody z NonMbuna i potrzebuje pomocy bardziej doświadczonych kolegów. Wiem że jest masa podobnych tematów na forum ale zapewniam, przejrzałem jeśli nie wszystkie to ogromną większość.

Nakreśle Wam czego oczekuje od przyszłej obsady:

Chciałbym aby ograniczyć do minimum możliwość wzajemnego wyniszczania się ryb jak miało to miejsce w poprzednim akwa. gdzie z 10 red-redów które miały po 4 miesiącach trafić do tej 450tki zostały 2 samce.

Oczywiście kolorowo i nie tak drobno jak przy Demasonkach.

Fishe które mnie interesują to:

*Cyrtocara Moori

*Pseudotropheus Acei (wiem że Mbuna ale może da rade?)

*Aulunocara Fire-Fish

*Lethrinops Marginatsu albo Red Cap?


Podobają mi się wszystkie aulonki i dołożyłbym jeszcze jedną ale nie wiem czy jest to wskazane ze wzgl. na możliwość krzyżowania?


Może coś z Protomelasów?

Może jescze coś innego zaproponujecie?

Z góry dzięki.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za szybką pomoc.

Więc Acei sobie odpuszcze. A mógłbyś mi jeszcze powiedzieć czy z Aulonek mogę mieć więcej niż jeden gatunek? Jeśli tak to jakieś konkretne kombinacje czy bez wyjątku?

Więc Moori i Aulonka mogłyby zostać? Do tego Lethrinops? Może Yellow? Może ktoś coś jeszcze zaproponuje?

Link to comment
Share on other sites

Ciekawe jest to zastawienie, tylko w którym miejscu w tym zestawieniu znajduje się Aulunocara Fire-Fish? Niewątpliwie jest to wytwór inżynierii genetycznej skośnookich kolegów. Pytanie brzmi - z jakiej grupy ta odmiana barwna została wydzielona? No i jak te sztuczne odmiany mają się do tej tabelki :D Z drugiej strony byłoby super gdybyś ktoś na podstawie tej tabulki i własnych doświadczeń przygotował artykuł na ten temat. Z tego co kojarzę, często pojawia się temat wspólnej hodowli kilku gatunków aulonek.

Link to comment
Share on other sites

Zwróciła moją uwage zupełnie inna obsada:

Pseudotropheus sp. "acei"

Metraclima msobo "magunga"

Labeotropheus trewavasae


Do zbiornika 150x60hx50 byłaby? Możnaby dołożyć demonki w układzie 2+6 które już u mnie pływają?

Link to comment
Share on other sites

Obsada dobrze dobrana pod względem żywieniowym.Nie widzę przeszkód aby nie spróbować,co prawda acei i trewy rosną dość spore ale masz dość dużą pow.dna.

Demasony możesz dodać pod warunkiem że nie przerybisz zbiornika,22-24szt.i będzie ładnie... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tak. Prawidłowa nazwa to Cyrtocara moorii. Na zdjęciach nie ma żadnej maylandii (obecnie metriaclima), wszystko poza Acei (dwa samce) to non mbuna. Według mnie wszystkie oprócz Fire fisha to różne odmiany A. stuartgranti sam zobacz ile tego jest https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara stuartgranti/index.html https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri'/index.html Równie dobrze mogą to być krzyżówki, bo Aulonocary bardzo chętnie się krzyżują, a wtedy nie dojdziesz z tym do ładu.
  • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
  • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
  • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
  • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
  • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
  • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
  • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
  • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
  • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.