Skocz do zawartości

Zielone akwarium miesiąc po starcie :(


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam Wszystkich !!


Akwarium 240L

Filtr kubełek JBL250

Obsada 2 paszczaki

Oświetlenie 2x 54W


Akwarium stało dwa tygodnie z włączonym filtrem, po tym okresie wpuściłem dwie rybki coby zaczęły budować biosystem, i przez dwa tyg było ok, woda klarowna, oświetlenie 8godz dziennie, i nagle po weekendzie zrobiło się zielono (nie mogę tego uchwycić na zdjęciu) woda stała się mętnie zielona, zielony nalot na piasku i skałach oraz w dolnych narożnikach akwarium. Zacząłem od 30% podmian co 3 dni, 4 dni zaciemnienia akwarium, osad zniknął z piasku, pozostał w narożnikach, i woda nadal jest zielono mętna. Sytuacja taka utrzymuje się od dwóch tygodni, lampy włączam na około 3 godz dziennie, podmiany co 4 dni. Co robić dalej?


13. czerwca zakupiłem mechanika(wydajność 1100l/h), działa bez napowietrzania, tzn. nie bąbelkuje, nałożyłem koc na 4 dni, po zdjęciu zielone ustąpiło, poza dolnym narożnikiem, to usunąłem ręcznie. podmiana co 4 dni 30% wody, piasek się lekko zieleni od spodu, tzn. widać z przodu i po bokach akwarium, ale woda jest klarowna. niestety nie mogę włączyć jednej żarówki, albo dwie albo wcale, palę więc po ok. 1 godz dziennie. chciałbym już zarybić zbiornik tak ok. 15 rybkami, myślicie że już mogę?


i co z oświetleniem, kupić słabsze żarówki? wymienić chyba i tak warto, ponieważ obecne philipsy to 'marketówki' nie przeznaczone do akwarium...


dziękuję ża wszystkie sugestie i porady

Opublikowano

Sprawdź przebieg zmienności NO2 a NO3 i wyjdzie ci czy warto zarybiać :) Ogólnei można w każdej chwili jeśli się ma w odwodzie odpowiednie środki. Zaglonienie może być wynikiem nadmiaru fosforanów w wodzie, bardzo pomaga obecność roślin wyższych.

Opublikowano

Mateusz, takie pytanie a`propos : czy gdziekolwiek i kiedykolwiek i ktokolwiek opisał dokładnie te dwa stany ?

Powiedzmy coś na kształt cyklu azotowego (przyczyny, skutki, schemat reakcji)

Opublikowano
NO2= 0,0 - 0,2

N03= 0,0 - 5,0 bardziej w kierunku 0,0, mam po prostu taka skalę co 5,0 ale kolor słomkowy bardziej w kierunku 0,0



Jak co róż wymieniasz wodę to w jaki sposób ma to akwarium się ustabilizować?

Po parametrach widać ze nie dajesz się rozwinąć bakteriom nitryfikacyjnym.

Opublikowano

podmieniałem według licznych porad m.in z forum www.malawiforum.pl, na chwilę obecną ost podmiana była 4 dni temu, więc skoro doradzasz żeby pozwolić dojrzeć, zostawię na tydzień i zobaczymy.


Następne pytanie, czy zmienić oświetlenie na słabsze?

Opublikowano

Jaką książkę nie otworzysz,to usłyszysz tylko o cotygodniowej podmianie wody, najczęściej podmienia się 10 - 20% w sporadycznych przypadkach więcej.

Ja na twoim miejscu doprowadził bym w akwarium do stanu gdy NO2 będzie niewykrywalne a NO3 w granicach 20-30, wtedy będzie można powiedzieć że cykl azotowy ci ruszył. Do tego momentu nie robił bym podmianek wody w ogóle, niech ryby troszkę nabrudzą.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.