gianni Opublikowano 26 Listopada 2011 #81 Opublikowano 26 Listopada 2011 Moja 13W swietlowka led kosztowała mnie ~190zł, 9 bialych led i 4 niebieskie. Z tym, ze przepłaciłem co najmniej 65zł bo mozna bylo kupic inne tansze i mocniejsze diody oraz tanszy profil alu. Sir Yaro- mam pytanie co do takich diód. Mam zamiar kilka takich powerledów zainstalować testowo w kotniku na pleksie (od wewnątrz) którą przykrywam akwarium . Czy skraplająca się woda nie będzie miała złego wpływu na nie, zwarcie itp? Pokrywa jest dość szczelna i ilość skraplającej się pary dość duża.
Sir_Yaro Opublikowano 26 Listopada 2011 #82 Opublikowano 26 Listopada 2011 Mozesz to zrobic z powodzeniem przy uwzzglednieniu 2 małych "ale". 1sze ale) woda nie moze sie skraplac na diodach 2gie ale) diody musza miec mozliwosc odprowadzenia ciepła. pierwsze mozesz rozwiazac montujac wiatrak ktory bedzie wyciagał/wydmuchiwał wilgoc. drugie (absolutnie koniecznie!) najprosciej rozwiazujesz montujac diode do radiatora (moze byc grubszy kawał metalu. Ja w twoim przypadku bym zrobil to jeszcze inaczej. Czesciowo stosuje sie to w tych drogich lampach led. - nakresl sobie linie na pleksie, wylicz odstepy miedzy diodami, oznacz. - ostroznie i powoli wywierc w oznaczonych miejscach otwory o srednicy ~5-7mm tak aby dioda weszła w otwór - diode mozesz lekutko przykleic silikonem do plexy aby para wodna tam nie właziła - przyklej do modulu (do MCPCB dokladnie) radiator pamietaj, ze malutkie radiatorki nie odprowadza ciepla. Wbrew pozorom mały 1W led potrafi sie baaardzoo nagrzac. Ma to zwiazek z gestoscia pradu (ale pewnie nikogo to nie obchodzi). A dioda ktora sie grzeje swieci słabiej i zmiejsza sie jej zywotnosc. Optymalna temperatura to 25C. W sumie nie wiem czy przy obnizaniu temperatury ponizej 25C swieci mocniej - bede musial jakos sprawdzic. Normalne radiatory sa generalnie drogie wiec tam gdzie moge stosuje zwykly kawał grubego zelaza. Np w jednym miejscu uzyłem 70cm kawałek sztaby od drzwi, a w innym kwadratowy kawałek zelaznej połki o grubosci 2mm. 1
jim Opublikowano 26 Listopada 2011 #83 Opublikowano 26 Listopada 2011 W sumie nie wiem czy przy obnizaniu temperatury ponizej 25C swieci mocniej - bede musial jakos sprawdzic. Ustaw aparat w tryb M, zrób zdjęcie, a potem potraktuj diodę sprężonym powietrzem ale z pojemnika do góry nogami i na takich samych ustawieniach zrób drugie zdjęcie. PS Zamówiłem siatkę dyfrakcyjną, pobawię się rozkładem widma różnych źródeł światła do świecenia w baniaku, zobaczymy na ile producenci nabijają nas w butelkę
Sir_Yaro Opublikowano 26 Listopada 2011 #84 Opublikowano 26 Listopada 2011 Pomysł dobry i prosty (a przez to jeszcze lepszy). jedyny minus to fakt że porzadnych, mierzalnych danych to nie dostarczy. Powie tylko czy jest różnica.
jim Opublikowano 26 Listopada 2011 #85 Opublikowano 26 Listopada 2011 A ponieważ wątpię, abyś do oświetlania baniaka chciał używać ciekłego azotu, to taka wiedza wystarczy. PS Poczytaj: http://ii.uwb.edu.pl/astas/spektrometr/index.html Może i da się wyciągnąć konkretniejsze dane
Sir_Yaro Opublikowano 27 Listopada 2011 #86 Opublikowano 27 Listopada 2011 wątpię, abyś do oświetlania baniaka chciał używać ciekłego azotu, Ja tez. Głownie dla tego, ze azot jakoś ostatnio mało swiatła daje. Chyba cos sie popsuło w osnowie wszechświata.... :D
makok Opublikowano 27 Listopada 2011 #87 Opublikowano 27 Listopada 2011 Ustaw aparat w tryb M, zrób zdjęcie, a potem potraktuj diodę sprężonym powietrzem ale z pojemnika do góry nogami i na takich samych ustawieniach zrób drugie zdjęcie. tylko po co? jeśli dla satysfakcji to ok, bo przeciez nikt przy zdrowych zmysłach nie zapuści chłodziarki żeby mu diody jaśniej świeciły
Sir_Yaro Opublikowano 27 Listopada 2011 #88 Opublikowano 27 Listopada 2011 Po prostu aby sprawdzic czy diody w nizszej temp swieca jasniej.
jim Opublikowano 27 Listopada 2011 #89 Opublikowano 27 Listopada 2011 tylko po co? jeśli dla satysfakcji to ok, bo przeciez nikt przy zdrowych zmysłach nie zapuści chłodziarki żeby mu diody jaśniej świeciły Próbujemy poszerzyć rzeczywistość, aby zobaczyć więcej. PS W sumie to podsunąłeś mi pomysł: Yaro, myślałeś o ogniwach Peltiera?
Sir_Yaro Opublikowano 27 Listopada 2011 #90 Opublikowano 27 Listopada 2011 hahaha.... Myslałem, ale w kategoriach co jeszcze nie do konca normalnego moge zrobic... Troche za duzo roboty w porownaniu do pracy ktora trzeba wlozyc naciskajac spust sprezonego powietrza. Lub po prostu wyjscia na balkon gdzie jest juz -3 do 7 stopni...
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się