Skocz do zawartości

100x40x50 przymiarki


jr91

Rekomendowane odpowiedzi

I wszystko zaczyna sie klarowac... co do napowietrzacza w tym przypadku - potrzebny? Zbedny? Moze poprostu listwa gdzies z boku akwa i tez by dawala ruch wody wtedy ...


Zapedzamy sie - czyli mam teraz tak :

1. Filtr zewnetrzny - Eheim Professionel 2224 - robimy z niego biologa

2. Filtr wewnetrzny - jakis okolo 750l/h - jaki, to pozniej dokladnie podyskutujemy, moze w troszke innym dziale :-)

3. Cyrkulator - bylo cos o jvp-101, mysle, ze bedzie ok.

4. i tutaj dalsze pytanie - napowietrzacz ? czy nie napowietrzacz.... kamien, listwa, czy jest wogole potrzebny tutaj napowietrzacz ?


gabka raczej twarda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napowietrzanie będziesz miał gdy kupisz głowicę,w standardzie jest wężyk (układ Venturiego)więc dodatkowe bajery typu listwy itp.w akwa są zbędne.

Ja natomiast dalej jestem za mocniejszą głowicą :P Żebyś później nie żałował że kupiłeś za słabą i tracił na to kasę ... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze inną propozycję: do środka dać tylko jedną pompę o wydajności ok. 1ooo l/h ze spłaszczoną końcówką skierowaną ku górze. Taki układ działa u mnie w identycznym akwarium, robi niezłą falę na powierzchni załatwiając sprawę napowietrzenia. Prąd wody też jest niemały, młode saulosi na początku lekko znosiło jak ustawiały się na wprost wylotu, a one lubią czasem sobie tak popływać w nurcie :D

U mnie jedna pompa wystarcza w zupełności na posprzątanie po 9 szt. saulosi, woda jest naprawdę czysta. Do tego kubełek, 1-2 podmiany na tydzień i będzie git 8).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, troszke sie poirytowalem :-) sorki za to pytanie, ale czy jezeli kupie glowice, to zalatwi ona sprawe filtra wewnetrznego (oczywiscie z gabka)?

Ostatnie akwa mialem sporo latek temu i to zupelnie inna bajke, nie bylo wtedy takich cudow jak glowice, filtry zewnetrzne - a w zasadzie moze i byly, ale na pewno nie ogolno dostepne i pewno cenowo tez ciezko sie mialy ... Na chwile obecna, jezeli to co wyzej napisalem jest "prawdziwe" , to poszedl bym w tym kierunku. Glowica z gabka jako mechanik, biolog - pisalem wyzej i w zasadzie zostaje grzalka i cala reszta.. Czy tutaj podobnie jak w innych slodkowodnych baniaczkach warto stosowac napowietrzanie w okresie dojrzewania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio testuję coś takiego: http://new.aquaszut.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=16&Itemid=55

(Poprzednio miałem Power Head 70 i trochę denerwowało mnie stożkowe zakończenie tej pompy - trudno zakładało się gąbkę; z drugiej strony ponad trzy lata pracy non stop i zero zużycia)).

Obecna pompa jest niesłyszalna, a po założeniu płaskiej końcówki daje spory nurt i falę na powierzchni, napowietrzając wodę.

Wkład filtrujacy jest obudowany, łatwo się go ściąga i cały brud zostaje w środku przy wyciąganiu. Co do trwałości - czas pokaże :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejne pytanko - chodzi o biologa... Rozumiem, ze trzeba go ceramika napakowac. Tylko wydaj mi sie (mam nadzieje slusznie), ze jednak cos powinno zatrzymywac "brudy", ktore beda i tak zacigane z akwa... Mozecie po krotce napisac jak taki filtr biologocziny, uzywajac Eheim'a 2224 zlozyc poprawnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Kilka myśli z rana.... Spiętrzenie na grzebieniu (powierzchnia spływu bez zębów) możesz oszacować tutaj: http://irrigation.wsu.edu/Content/Calculators/Water-Measurements/Rectangular-Contracted-Weir.php Grzebień można wyciąć laserem z pcv - u mnie jest 2mm ząb, 5 mm przerwy (żeby zmniejszyć spiętrzenie, firmowe bardziej podnoszą wodę). Aby uzyskać 4x przepływ (8000 l netto)x 4razy/h potrzeba przy takim grzebieniu i spiętrzeniu 2 cm...   231 cm bieżących grzebienia ! To komin narożny 115 na 115 cm. Zmieści się do niego kilka x więcej  medium niż do całego sumpa... Dla spiętrzenia  3 cm ... to komin 45x45 cm.... Jakieś 250 litrów mediów w kominie. (K1?).. tyle co wejdzie do sumpa uwzględniając spadki i rezerwę w komorze pompy na spływ i start po spływie, gdy poleci do kanalizacji. Nad sumpem musi być przestrzeń żeby wcisnąć pompę. Mniej potrzeba przy pompie na zewnątrz. Przepływ przez filtr warunkuje maksymalną skuteczność filtracji....
    • Jak większość rzeczy... trzeba zapłacić... pokłosie covid itp inflacja zabija hobby i to nie od dziś,  ale mam nadzieję, że to sinusoida i boom na Malawi wróci z większą siłą...pożyjemy zobaczymy...
    • 150 50 50 dziś bym zrobił dłuższe, ale tylko dla roślin w sumpie. Mam stałą automatyczną podmianę i to w zupełności wystarcza... przy takiej wielkości zbiornika jako biologia działa wszystko więc moim zdaniem to tylko dla pewności i spokoju ducha 😉
    • No też mi się tak wydaje, że taka proporcja jest dla zbiorników do 1000L, później przestaje mieć zasadność. @crav jakie masz wymiary sump'a u siebie?
    • A w Tan-Mal trzeba będzie chyba kupować na raty. 😲
    • 1000 litrowy sump, ja p*****lę. 🤩 Myślę, że czymś takim przefiltrowałbyś zbiornik Malawi we wrocławskim zoo. 😉 A pisząc poważnie, te 30% objętości zbiornika to wg mnie skala dotycząca akwariów o jedno "0" mniejszych od tego, co planujesz. Jeśli dobrze pamiętam, @triamond filtruje swoje 1000 litrów tylko i wyłącznie 40 litrami ruchomego K1, a klarowność i jakość wody ma godną pozazdroszczenia. Chyba nie ma co ściśle trzymać się proporcji, bo zrobią się monstrualne wielkości.
    • Że szkła to dobre są kieliszki i krewetkarium 😁
    • Mam tam trochę metrów, ale chciałem zagospodarować je inaczej. Zależy mi na tym, żeby sumpa schować pod zbiornik. 
    • A ile masz miejsca w tym pomieszczeniu za baniakiem? Przecież sump wcale nie musi stać pod baniakiem.  
    • Dzięki Bartek za odpowiedź. Bardziej zastanawiałem się pod względem filtracyjnym, ile potrzebuje pojemności. W przypadku awarii pompy/zasilania zawsze mogę sobie zrobić przelew z sumpa do kanalizacji, to nie będzie problem. W necie są informacje, że sump powinien mieć 30% pojemności zbiornika, ale w tym przypadku daje to 3k litrów. To chyba trochę dużo, ale sam nie wiem. Co do wysokości, to na ten moment jest to dla mnie najważniejsza informacja. Jak dam projektowy styropian i grubość posadzki, to pod zbiornikiem zostanie mi 50 kilka cm. Żeby jakkolwiek obsługiwać sumpa, musiałby mieć 30cm wysokości, trochę mało. Jeżeli zrezygnuję z betonu i postawie sump prosto na styropian, to będę miał około 60cm miejsca. I teraz się zastanawiam jak to najlepiej zrobić, żeby w przyszłości się z tym nie męczyć. No i kolejna kwestia, to szerokość-głębokość sumpa. Pod akwa mam prawie 2m miejsca, no ale jakoś muszę go obsługiwać więc pewnie maks 1m szeroko. Czyli w zaokrągleniu, jak dam 350x100x30, to mam 1050L. Chyba mało, ale jak pomyślę, ile mogę tam włożyć mediów, to znów się robi dużo 😁
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.