Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

O to właśnie mi chodziło. Teraz na cyferkach dokładnie widać efekt działania karbu na szkło.

W sumie nie do końca mogę pojąć czym kierują sie producenci akwariów skracając wzmocnienia, owszem wygodniej przeciągnąć węże i kable od kubełka, ale czy warto ryzykować :?:

Opublikowano

watpie zeby ktos to obliczal :)

robia tak od lat, nie peka, wiec robia tak dalej, a jaki zapas bezpieczenstwa zostaje ma drugorzedne znaczenie.

kiedys budynkow tez sie nie obliczalo, ktos zbudowal sobie dom, nie zawalil sie wiec inni tez tak robili. generalnie obliczenia robi sie po to zeby budowac taniej i tam gdzie nie trzeba to nie zostawiac zbednych zapasow :)

prawdopodobnie daloby sie zrobic bezpieczne akwarium 150cm ze szkla 5-6mm z odpowiednimi wzmocnieniami, poszloby na to mniej materialu wiec bylaby oszczednosc, pytanie tylko jak duza oszczednosc i kto by to kupil. bo zwykle "mocniejsze lepsze"

wg mnie najwazniejszym parametrem jest ugiecie, bo to znieksztalca obraz podczas ogladania akwarium.

szczegolnie widac to w sklepach zoologicznych przy duzych zbiornikach, az oczy bola.

i moze z tego wzgledu duze akwaria powinno sie obliczac :)

Opublikowano
W sumie nie do końca mogę pojąć czym kierują sie producenci akwariów skracając wzmocnienia

wydaje mi się, że chodzi o uproszczenie samej produkcji, dużo łatwiej i przede wszystkim szybciej jest wkleić skrócone wzmocnienie, które smarujemy silikonem po jednej krawędzi niż takie, które trzeba posmarować jeszcze na końcach i potem czyścić i pieścić żeby wyglądało estetycznie - innego powodu nie widzę

Opublikowano

Panie wartek - moje podziękowania za poświęcony czas i rzucenie światła na sprawę, nic lepszego niż rozwianie wątpliwości w naukowy sposób :) Mam tylko jedno do dodania, spotkałem się z opinią, że przy listwach wzmacniających prowadzonych przez całą długość przedniej szyby ich przyklejenie do ścian bocznych jest błędem, bo spowoduje dodatkowe obciążenie tychże i karb. Jak to wygląda w liczbach? Na pewno nietrudno sobie wyobrazić, że im szersze takie listwy byłyby, tym lepiej dla sztywności akwa, a już najlepiej zamknięte z góry pudło.Czy wpływ przyklejenia końców listew bo boków można pominąć?

Opublikowano
przyklejenie do ścian bocznych jest błędem, bo spowoduje dodatkowe obciążenie tychże i karb

można kleić do bocznych ścian ale trzeba uwzględnić odpowiednią grubość spoiny - nie może być zbyt cienka w tych miejscach, minimum 2 do 3mm - tak mi to tłumaczył gość, który kleił moje akwaria swego czasu ale też jestem ciekaw wyliczeń

Opublikowano

we wczesniejszych obliczeniach przyjalem ze boki nie sa sklejone.

moim zdaniem klejenie wspornika do bocznych scian nie jest najlepszym rozwiazaniem.

ze wzgledu na silikon laczacy scianki, zakladamy swobode kątów obrotu ścian akwarium z naroznikach, bo silikon nie moze zabezpieczyc przed takim obrotem.

sklejenie listwy z boczna scianka powoduje, ze kąt obrotu zostaje zablokowany i sila jest przenoszona tylko przez ta jedna malutka scianke, co powoduje spore koncentracje naprężeń.

wyglada to mniej wiecej tak, jakbysmy boczną ścianke w tym miejscu złapali wąskim kluczem francuzkim (o ile bylby dodatkowy otwor zeby go umiescic :) ) i probowali prostować ugiętą ściankę tylko w tym jednym miejscu.

w przypadku calego wspornika, to sztywny wspornik podnosi sztywnosc sztywnej sciany akwarium, ale w przypadku tych naroznikow, to sztywny maly element chce zapewnic sztywnosc całemu wiotkiemu połączeniu.


ale ze wzgledow estetycznych czy po to zeby nie zbieral sie tam brud, jesli wspornik bedzie juz przyklejony i zostanie szczelina kilku milimetrow, to z gory mozna tam wepchnac troche silikonu ktory zamknie szczeline ale nie bedzie nic usztywnial. a juz najlepiej byloby to zrobic po zalaniu akwarium kiedy scianki sie ugna - to tak teoretycznie, bo praktycznie przy kilku milimetrowej warstwie silikonu tak male ugiecia nie beda mialy zadnego znaczenia. jednak ja bym nie kleil tego na sztywno na tak cienka warstwe jak do glownej szyby.


na obrazkach sa naprezenia szyby bocznej nie polaczonej i polaczonej z jednej strony.

ze wzgledu na maly wymiar szyby naprezenia sa dalekie od granicznych, ale zawsze lepiej miec mniej wiecej rownomiernie rozlozone niz taka koncentracje, ktora silnie zalezy od wymiarow wspornika, im mniejszy tym gorzej.


edit: dodam jeszcze przypadek moze nierealny bo dla szyby bocznej 150cm, ale takie skrajne przypadki dobrze obrazuja problem, taka scianka juz by tego nie wytrzymala.

post-7993-14695712460165_thumb.jpg

post-7993-14695712460597_thumb.jpg

post-7993-14695712460997_thumb.jpg

post-7993-14695712461282_thumb.jpg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.