Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Pisze w zasadzie w imieniu mojego kolegi.

Ma on dwa akwaria ~400l w jednym jakies 17 sauloskow, a w drugim cos kolo 10 Tropheus sp. Kasanga.

Wszystkie ryby sa b. mlode i maja w porywach jakies niepelne 2cm.


Niestety baniak z kasangami zaczyna przeciekac i musi natychmiast eksmitowac stamtad ryby. Na ta chwile (i jeszcze podobno jakis czas w przyszlosci) nie ma opcji aby mial mozliwosc kupic nowy baniak.

Stad (jego) pytanie czy cos stoi na przeszkodzie aby oba te gatunki na jakis czas polaczyc w jednym akwarium. W wersji pesymistycznej mowimy o 3-5 miesiacach. Czyli trzymaniu tam juz dorosłych ryb przez jakis czas.


Z tego co patrze to wymagania tych ryb sa dosc zblizone:

kasanga

26-28 °C

pH 7,5-8,5

12-18 °n


saulosi

24-27 °C

pH 8,0 - 8,5

8-20 °n


tak wiec od "strony wody" nie bedzie problemu ale czy te dwa gatunki nie zatluka sie zanim bedzie mozna je przeniesc do osobnych zbiornikow ?


Bardzo prosze o nie pisaniu, ze to rozne biotopy, ze wbrew naturze itp itd bo to i ja, i on wiemy. Niestety przechowac ich (szczegolnie przez tak dlugi okres) nie ma gdzie (a moze nie chce), a spuszczac ryb w toalecie nie mamy zamiaru.


Prosze o dosc szybką porade bo najpozniej jutro musi oproznic zbiornik - siedzenie na 400l bombie wodnej jest ponoc dosc stresujace :)

Opublikowano

Pomijając już kwestie o których wspomniałeś, wydaje mi się, że może być problem innej natury dotyczący Tropheus'ów. Czytałem, że w przypadku łączenia osobników, nawet tej samej odmiany, pochodzących z różnych źródeł może wystąpić rozchwianie biologii zbiornika i infekcja szczepów bakterii aeromonas. No, ale w tym przypadku przydałby się ekspert zajmujący się Tanganiką.

EDIT: nie wiem tylko, czy ta infekcja nie dotyczy łączenia tylko Tropheus'ów.

Opublikowano

Jeśli nie ma wyboru, to nie ma wyboru... Trzeba je przetrzymać. Musi jednak mieć na uwadze, że problemy mogą się pojawić. Póki ryby młode, to będzie ok, jednak jeśli podrośnie znowu będzie miał temat 400l bomby, tym razem w kwestii obsadowej ;) .


Dużym problemem może być dieta. Saulosi niestety wymagają pewnych ilości mięsnych dodatków do diety, które mogą zrobić małe spustoszenie wśród Tropheusów. Nie wiem, jak to bywa u Trofci, ale pyszczaki z Malawi w początkowym stadium rozwoju tolerują większe ilości mięsa w diecie i są pod tym względem dużo bardziej "tolerancyjne", niż dorosłe ryby. Może akurat przez te kilka miesięcy Tropheusom nic się nie stanie.


Kolejny problem to prawdopodobna konieczność robienia restartu akwarium, kiedy kolega kupi drugie i zechce rozdzielić oba gatunki. Jeśli uda się rozmnożyć i młode pójdą w dziesiątki albo setki, to bez wywalenia wszystkiego z akwa nie zrobi porządku z obsadą.


Trzeci i moim zdaniem największy problem to fakt, że przez najbliższe kilka tygodni najprawdopodobniej wszystko będzie dobrze, co uśpi czujność kolegi ;) . Nie będzie miało co go mobilizować do kupna drugiego zbiornika, a pewnego dnia, kiedy ryby dorosną i któremuś samcowi zachce się powalczyć, zastanie zupę w akwarium.


Podsumowując, wrzuciłbym trofcie do saulosi, ale zachowując czujność i kombinując jak się da, żeby jak najszybciej postawić drugi baniak. Skoro zaczyna przeciekać, może wystarczy tylko przekleić akwarium/cieknące łączenia :?: Ma szkło, niech kupi silikon i niech zrobi ile się da samemu (rozklei, wyczyści itp.) i jeśli nigdy sam nie kleił, to niech poprosi kogoś z doświadczeniem o dokończenie roboty. Zapłaci tylko za robociznę i przy dobrych wiatrach w kilka dni będzie miał gotowe akwa. Nie trzeba wywalać zbiornika, w którym nie udał się kawałek łączenia, tak samo, jak nie złomuje się samochodu, w którym złapie się panę :) .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.