Skocz do zawartości

Sump Jaka energooszczędna Pompa ?


Hubabuuba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z pompą do sumpa (ok.100L keramzyt,zeolit,ceramika,biobale,gabki) Mam akwarium 160x60x60 576L aktualnie jest Eheim 1262 Wydajność pompy: 3400 l/h Max. wysokość podnoszenia: 3,7m Pobór mocy: 80W Mam jeszcze w razie awarii 2x Ocean runner 2500 2x bo jedna na wejscie i 1 na wyjscie bo podobno 1szt. nie da rady (OR 2500 wydajność max. 2400l/h max. wysokość podnoszenia 2.6 m pobór mocy: 38W) i tu tkwi cały problem 80W Non-stop to dużo za dużo dla mojego budżetu i szukam oszczędności. Czy jedna pompa OR 2500 da rade? Wysokość pompowania to około 1,6m Zastanawiałem się również nad pompą od centralnego ogrzewania Firmy Grundfos model Alpha 2 pobór mocy 5W-22W bardzo energoszczedna w porownaniu do innych pomp C.O. Na I biegu około 300L/h (pobór 5W) II biegu przy nie całych 2m to 800l/h 13W nie za mało ? IIIbieg pełne obroty przy 2m to juz 1600l/h 22W pobór Chciałbym się również dowiedzieć jaki jest potrzebny przepływ w takim sumpie do prawidłowego jego funkcjonowania?? Proszę o pomoc forumowiczów!! Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OR2500 da radę.

A przepływ powinien być :)

Ok, to żart, ale nie do końca. Jeśli sump pełni rolę jedynie filtru biologicznego, to w sumie wystarczy, aby woda się w nim przelewała i nie było zastojów. Co innego, jeśli sump ma również pełnić rolę filtra mechanicznego - wtedy musisz zapewnić odpowiednio silne ssanie brudów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie przeraża cię cena Grundfosa to go kup spokojnie wystarczy. Ja mam w swoim baniaku 1300L Leszczyńską pompę na licencji Grunfosa 25POr60C cały czas chodzi na I biegu pobiera 50W.

Nie zgodzę się z Sysem, że pompa ma coś wspólnego z rodzajem filtracji mechaniczna czy tylko biologiczna. Mój sump służy mi do filtracji mechanicznej i biologicznej a pompę mam jedną. Mówiąc inaczej jeszcze nie widziałem pompy C.O która by mała taki ciąg by zasysała cały brud z akwa do sumpa. Na zbieranie brudu z dna jest tylko jeden sposób zamontowanie pompy cyrkulacyjnej by spychała brudy w jedno miejsce a następnie odmulanie.

Żadna pompa do C.O nie zapewni ci odpowiedniej cyrkulacji w zbiorniku jeśli nie masz filtra wew. lub pompy cyrkulacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do środka ma iść PF 1000 Zastanawiam się czy kupić grundfosa bo w gre wchodzi wyłacznie wymieniony model z przyczyn oczywistych jest bardzo oszczedny,(max. wydajnosc to 1600L/h przy 2m) cała reszta pobiera od 30W w góre.Pytanie tylko czy jest sens ?Bo musiałbym sprzedać wszystkie swoje pompy i moze by stykło. Co do sumpa to wydaje mi się ,że przy pudełku przelewowym (nie to w krztałceie odwróconego "U" tylko jakby komin ucięty na samej górze i wywiercona dziura w bocznej szybie) i tak nie bedzie spełniał roli filtra mechanicznego bo nie wydaje mi się ,żeby akurat wszystkie zanieczyszczenia pływały ,aż tak wysoko :P Powiedzcie jeśli się myle (: Chciałbym ,aby sump również pełnił funkcje jako mechanik ,ale nie wiem na ile jest to możliwe. Wiec min. przepływ w sumpie ile L/h ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam ten wątek i Ja bym chyba wybrał tego Grundfosa. Tak na szybko obliczyłem, że redukując zużycie prądu o jakieś 60W(bo na pobór rzędu 5 raczej bym nie liczył) po roku oszczędzasz już jakieś 200zł, a po 2 latach praktycznie zwraca się koszt zakupu pompy :D. Mnie jednak bardziej zainteresowała funkcja "redukcji nocnej". Jeśli to działa tak jak myślę, to w dzień kiedy ryby są bardziej aktywne można by ustawiać większy przepływ, a nocą ograniczać go w pewnym stopniu pozostając przy średnim dziennym koszcie zużycia energii na poziomie standardowej pompy. A odnośnie do pytania o połączeniu filtracji mechanicznej i biologicznej w sumpie, to chyba kiepski pomysł. Idąc tym tropem zapewne w pewnym momencie napotkałbyś nie tyle problemy związane z mocą samej pompy co z zapewnieniem odpowiedniego przepływu – podawania odpowiedniej ilości wody do komory pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepustowość sumpa można zrobić powiększając grzebień , oraz wielkość przegród w sumpie( tych przez które przepływa woda) więc nie ma problemu aby działał jako mechaniczno-biologiczny.

Do tego mocna pompa( red dragon 6500, a co pomarzyć można :mrgreen:) , a do środka pompa cyrkulacyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A odnośnie do pytania o połączeniu filtracji mechanicznej i biologicznej w sumpie, to chyba kiepski pomysł. Idąc tym tropem zapewne w pewnym momencie napotkałbyś nie tyle problemy związane z mocą samej pompy co z zapewnieniem odpowiedniego przepływu – podawania odpowiedniej ilości wody do komory pompy

Powiem tak testuję te rozwiązanie od 3 m-cy i nie widzę ,póki co spadku przepływu wody do komory pompy .Pierwsza komora robi za mechanika jest w niej włóknina .Jak na razie mam również wew w zbiorniku ,ale przy najbliższym serwisie wyrzucam gąbkę i zostawię samą głowicę ,do momentu zakupu cyrkulacyjnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiekszego Sumpa się nie da ,bo ogranicza mnie szafka, mysle ze jest wystarczający :P Najoszczednieszym rozwiazaniem na 100% jest Grundfos, ale zobacze jak odpale akwa i zasypie sumpa ile faktycznie bedzie pobierać prądu. Jak myślicie czy sumpa zostawić jednak jako biologa czy biolog-mechaniczny? I czym zasypac sumpa? (planuje keramzyt, ceramike, biobale zeolit, i gabki) I jeśli sump bedzie jako biologiczny o przepływ może być jak najmniejszy ? Może do środka cos jako mechanika? Mam oceanrunner PF 1000 1000L/h -10W. Bo chyba nie ma sensu dorzucać jeszcze jakiegoś np. kubełka skoro zależy nam na oszczednosci W Chociaz fluval 304 pobiera 13W Co myslicie? Dzieki za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.