Skocz do zawartości

Dymorfizm płciowy


konar90

Rekomendowane odpowiedzi

witajcie

dopiero co zaczołem swoją przygodę z pyszczakami i mam problem z rozórznieniem samców od samic w wieku młodym (2-3cm) ze tak powiem więc jako professionalisci :D dali byscie pare rad dotyczących rozpoznawalnosci u Maylandia estherae zebra red-red i Melanchromis cyaneorhabdos Maingano o ile jest to mozliwe na tym etapie ich rozwoju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze nie darady odroznic plci u tych gatunkow musisz troche poczekac :D

u red redow poznasz plec po tym ze samcom zacznie sie wydluzac tylnia pletwa odbytowa na ktorej sie pokarze duza ilosc atrap jajowych. U Maingano nie wiem poniewaz nigdy ich nie mialem. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mogę wypowiedzieć się tylko na temat red redów.

Zgadzam się z Nimbo o wiele za wcześnie chcesz odróżnić płeć u tych rybek. U mnie dominujący samiec zaczął wybarwiać się jak miał ok. 4-5cm . Byłem zadowolony bo wydawało mi się że mam jednego samca i trzy samice. Teraz mają okod-6-8cm i na pewno to wiem że mam jedną samicę (inkubowała), pozostałym zaczęły się zmieniać zarówno kolor jak i płetwy.

Musisz się uzbroić w cierpliwość i czekać!!! :D

Powodzenia i cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie i najszybciej to chyba można rozpoznać płeć po zachowaniu. Z wlasnych obserwacji:

red red: dominujący samiec się najszybciej wybarwił (zrobił się blado rózowy) plus długa płetwa odbytowa plus "ostro zakończona płetwa grzebietowa. Myślałem że pozostałe to samice, ale sie okazało, że wśród trzech pozostałych ryb jest jeden zdominowany samiec (chyba): wygląda jak samica, ale gdy podpływa do obecnie inkubującej, to charakterystycznie drży przed nią. No to chyba samiec, no nie? Jak się mylę to niech mnie ktoś poprawi ;)


maingano: ponoć samice są mniejsze i bledsze od samców. Ale to chyba też zależy od czasu. U mnie jedyny samiec nie jest wcale największy. Poza tarłem jest równie blady co pozostałe. Mało tego: dominuje samica (duża i blada) i odczuwa respekt przed samcem tylko w czasie tarła (właśnie po raz drugi inkubuje: poprzednia ikra została zjedzona, tą dzielnie trzyma ;)


Oczywiście podpisuję się pod pozostałymi: mówię o rybkach półrocznych - ok. 5-6 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dominujący samiec się najszybciej wybarwił


u wszystkich gatunkow dominujacy samiec sie najszybcjej wybarwi :D:D

jezeli chodzi o zdominowanego samca red-red to jest on w malym akwa najczesciej koloru samicy ale w duzych akwariach zdarza sie ze 2 lub wiecej samcow jest w pelni wybarwionych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybcie musza jeszcze troche podrosnac, aby mozna bylo rozroznic plec. ;-)


Polecam uzbroic sie w cierpliwosc i obserwowac. Dominujace samce na pewno sie wybarwia, jednak nie bedziesz mial pewnosci czy to sa juz wszystkie, poniewaz zdominowane samce sa podobnego koloru co samiczki. Dopiero jak osiagna max wielkosc idzie rozpoznac plec.

W stu procentach bedziesz wiedzial jaka jest plec pyskow przy tarle.


Pozdrawiam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.