Skocz do zawartości

Denitryfikator


krisq75

Rekomendowane odpowiedzi

Napędza to kubełek Eheim 2213 (ma on wyjście 12mm czyli 1/2 cala) zastosowałem trójnik ogrodowy 1/2 cala z zaworami (koszt w OBI 5.99) no obydwu wyjściach ma on zawory.

Z tego jednym wężem woda wraca do akwarium a drugim idzie do węża ogrodowego na którego końcu zastosowałem zawór eheima 12mm (te ogrodowe są zbyt mało precyzyjne w ustawianiu przepływu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to było tak, zalałem wąż przepłukałem go wodą z akwarium i potem podałem kilkanaście kryształków cukru do węża a następnie przepuściłem trochę wody przez niego tak aby cukier popchnąć wgłąb ale żeby nie przepłynął.

Potem na trzy dni zamknąłem całkowicie przepływ.

Następnie otworzyłem zawór na wylocie z deni tak aby kapało około 2ml na minutę (zawór wlotowy do deni otwarty na maksa).

Po 2 kolejnych dniach 3ml na minutę i tak dalej powiększam przepływ o 50% na dwie doby.

Jak na razie na testach sery NO3 nie mierzalne, zamówiłem sobie dziś korzystając z dyskusji na forum bardziej dokładne w niskich zawartościach testy saliferta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy denitrator z wiaderkahttp://www.petfishtalk.com/shows_special/denitrification/denitrification.htm


Aczkolwiek

This denitrifier is now working too well and removing all the nitrates, which may force some bacteria to use sulfates and produce hydrogen sulfide. When Tom inspected the system, he noticed a smell that my be partially hydrogen sulfide.

Ale groźba wytworzenia H2S jest realna chyba w każdym deni tego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, chciałem odświeżyć trochę temat i zapytać, na ile istotny jest przepływ w filtrze denitryfikacyjnym? Wiem już, że świeża woda, tzn. taka z akwarium, nie może płynąć zbyt szybko, ale czy w zamkniętym obiegu mocniejsza cyrkulacja nie będzie zbytnio przeszkadzać? W zasadzie i tak zamierzam kupić jakiś używany filtr zewnętrzny, dlatego przy okazji chciałbym wypróbować takie rozwiązanie, w którym wlot i wylot filtr zepnę "na krótko" tzn. połączę jednym kawałkiem węża, aby woda była cały czas mielona w małym obiegu. Do tego na wlocie i wylocie trójnik, a potem zawór z redukcją powiedzmy z 16 na 8, lub 6mm. Na razie tylko wstępna koncepcja jeszcze do dopracowania, ale może tego typu rozwiązanie się sprawdzi. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie można, przymsl tylko dokładnie usytuowanie wlotu i wylotu, a dokładnie kierunku przepływu od pompy, aby nie było w osi. wlot i wylot prostopadle do osi rury, ale przesunięte na skraj rury po przeciwnych stronach. Pozwoli to na zachowanie ruchu wirowego. Mam nadzieję, że jest zrozumiale....po chwili zastanowienia.

Wymuszenie wewnetrznej cyrkulacji pozwoli na lepsze wykorzystanie złoża (nie tworzy się komin) a co za tym idzie następuje zwiększenie wydajności tego urządzenia.


Oczywiście pompę nalezy dobrać do wielkości Denitryfikatora. Podobnie jak cyrkulacja w akwa. stad do wykorzystanie raczej małe pompy np. 100-300 l/h dla deni o pojemności 3 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet po dłuższej chwili jakoś tego nie łapię :(. Ale to chyba z mojej winy, bo niezbyt jasno wszystko opisałem. Załóżmy, że kupię używanego Eheim 2213, wypełnię biobalami, zaleję wodą z akwarium, dokładnie odpowietrzę i wylot oraz wlot połączę jednym kawałkiem węża(niezbyt długim) - Kwestie techniczne związane np. z odpowietrzeniem na tym etapie projektu pomijam. Jeśli dobrze kombinuje, to powstanie mi taki "mobilny" denitryfikator :mrgreen:, w żaden sposób nie związany z akwarium. Oczywiście bakterie najpierw wykorzystają resztki tlenu, oraz pożywkę, a w międzyczasie przejdą na oddychanie beztlenowe :mrgreen:. Przez ten czas pompa od kubła pracuje jedynie jako cyrkulator. Pozostaje jeszcze kwestia doprowadzenia wody z akwarium i tutaj właśnie chciałbym wykorzystać dwa wężyki, o małej średnicy, jako zasilanie i powrót. Na wężyku zasilającym zawór przeciwzwrotny, a na powrotnym precyzyjny - odcinający, żeby można było regulować przepływ kropelkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.