Skocz do zawartości

spoina miedzy szybami


ozzyx

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka powinna byc spoina miedzy szybami w akwa?

Mam 240l 120x40x50 szyba 8, 2 wzmocnienia wzdłuzne.i 2poprzeczne(dorabiane)

Grubosc spoiny na łaczeniu szyby frontowej (120x50)z boczna(50x40)to 3mm,jak to wyglada u Was?

Miesiac temu strzeliło mi takie samo akwarium (mieszkam na 3 pietrze^^) http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/344 ... 7810e.html

szafka byla poziomowana itp...Od tamtej pory pytam juz o wszysko ^^


Mam pytanie ,jaki filtr kublowy polecacie do 240l, bardzo mocno zastanawiam sie nad tetra tec ex 1200.

12 l kubeł ,20 w, 4 kosze i 400 zl(i moze byc w akwa do 500l),a mam w wiekszy baniak

Obecnie mam fluvala 205(po starym zbiorniku), i wiecej niechce tego kubla (pracuje jakies 5 cm gabki na wysokosci turbiny,pozniej wydajnosc filtra spada).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie spoina pomiędzy szybami ma ok. 2mm.

Producent akwarii u którego się zaopatruję robi dłuższe listwy wzmacniające (odległość od bocznych szyb wynosi od 5 do 10cm.w zależności od wielkości akwarium) według zdjęcia w twoim uszkodzonym akwarium ta odległość jest dużo większa dlatego przypuszczam, że może to być bezpośrednia przyczyna tego pęknięcia a nie złe podłoże lub źle wypoziomowana szafka ponieważ dno jest całe a pęknięcie miało początek zaraz za listwą wzmacniającą.

Co do filtra - do tego akwarium polecam Sera 1300 jest cichy, ma duże kosze na wkłady i jest żywotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w akwariu listwy "wzmacniające" były takiej sameij długości jak twoje i pękła mi jedna z nich 2 dni po zalaniu baniaka... Na szczęście nie doszło do roztrzelnienia akwarium. Wkleiłem nową na całą długość i dodatkową poprzeczną. Jak narazie wszystko ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał miras to musiała być wina naprężenia przy końcu listwy. Wydaje się,że najbezpieczniej byłoby poprowadzić te listwy przez całą długość szyb i nawet skleić je z bocznymi i/lub wykonać z grubszego szkła z większym marginesem bezpieczeństwa. Ostatecznie zamówić całe akwa z grubszego szkła, dla spokojności. Pękanie baniaków w zasadzie się nie zdarza, ale na tym forum naliczyłem już ze 3 przypadki :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się,że najbezpieczniej byłoby poprowadzić te listwy przez całą długość szyb


W tej kwestii są podzielone zdania.

Jest też takie, że w takim wypadku następuje nadmierne usztywnienie konstrukcji i szkło zamiast pracować na spoinie, pracuje na całej długości.


Problem czasem tkwi nie w długości wzmocnienia, a małej grubości spoiny pomiędzy szkłem, a wzmocnieniem. Szyba i tak będzie pracować, szkło wzmocnienie naciska bezpośrednio na szybę i...


Pękanie baniaków w zasadzie się nie zdarza,

Zdarza się. Może nie tak często znowu, ale zdarza się i warto mieć tego świadomość.

50/50% z winy technologicznej i winy użytkowania.

Polecam- ubezpieczenie na wszelki wypadek.


Kupując auto też chyba zakładamy możliwość wypadku, mimo tego kupujemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po całej tejn sytuacji teraz mieszkanie mam ubezpieczone.

Teraz 3cm od konca oryginalnych wzmocnien po kosultacjach z serwisem Aquael dodałem jeszcze poprzeczne o grubosci szkła 5 mm i szerokosci 6 cm,martwi mnie ilosc silikonu (zaznaczone na zdjeciu).

Co do prowadzenia wzmocnien po calej dlugosci, to mysle ze rzeczywiscie moze to w jakis sposob wzmocnic ,ale z drugiej strony jezeli było by to lepsze to robili by tak fabrycznie.

Co do poprzeczek ,tych dorabianych powiedziano mi (Aquael), ze nierobia ich ,poniewaz wzdluzne to standard w Niemczech a oni robia wg. tych norm(czyli takie wymagane minimum),pozatym ciezko cokolwiek zrobic z wbudowanymi poprzecznie np.tła wewnętrzne - to usłyszałem podczas rozmowy.

Pan z serwisu wrecz zalecił mi wklejenie tych poprzecznych.




Zdęcia:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/af2 ... 87e87.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/80c ... 70311.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a60 ... f60f3.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pokazałeś na pierwszym zdjęciu to książkowy przykład efektu karbu czyli kumulacji naprężeń. Jak już zostało napisane winne są złe wzmocnienia wzdłużne. Osobiście jestem zwolennikiem klejenia wzmocnień wzdłuż całego dłuższego boku. Trzeba jednak brać przy tym pod uwage to co napisała Mjunszajn (takie wzmocnienie może "rozpychać" boczne szyby) i zadbać o odpowiednio grube spoiny które by takie rozpychanie kompensowały.


Co do konstrukcji którą pokazujesz na nastepnych zdjęciach to nie spotkałem się z czymś takim. Bardziej by mi pasowało albo dać grubszą szybe albo pociągnąć wzmocnienia przez całą długość i dać jedno poprzeczne wzmocnienie porządnej szerokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Pardon, zagalopowałem się. 😬
    • Od razu ucinam wszelkie dyskusje na temat wspomnianych ryb czy proponowania koledze obsady w tym temacie. Przypominam, jesteśmy w dziale DIY.
    • Też miałem 120 cm akwarium, więc baw się dobrze i poznawaj biotop, 
    • Właśnie. To nie temat, jakich wiele tu na forum, że nowicjusze opisują planowane zbiorniki z przekonaniem, że "większy nie wejdzie do salonu", po czym reszta przekonuje, że da się, delikwent stawia takowy i jest wdzięczny i zadowolony. 😉 Trudno, jest jak jest, przecież nie będziemy koledze kazać przestawiać ścian, zwalić wylanej płyty i zamurować otworu, bo zbiornik mógłby być większy. Oczywiście, aż prosiło się o taki na etapie projektowania domu. Inna sprawa, to niech rzuci kamieniem ten, kto nie zaczynał od 240-tki. 😁 Może faktycznie na piętrze (albo i na tym samym poziomie) stanie za jakiś czas 1000 litrów i jeszcze zadziwi wszystkich. 👍 Nie jest też tak, moim zdaniem, że nic nie da się wpuścić do takiego akwarium. @Lema pewnie jeszcze trochę zejdzie, zanim odpalisz zbiornik, mam np. do oddania harem niedużej i ciekawej rybki, jaką jest Labidochromis Perlmutt. Jeśli chodzi o wysokość akwarium, nie szalej, bo światło otworu w ścianie ma niecały metr, będzie Ci trudno serwisować zbiornik.  Chyba, że jako podstawę zamówić płytę ze sklejki, ale o wymiarze 130x50 cm i zrobić akwarium wystające o 10 cm od obu narożnych ścian. Pomyśl, może to jest dobry kierunek, ale nie wiem, jak z bezpieczeństwem i ciągami komunikacyjnymi przy ścianach. Zabudowa akwarium od góry też musiałaby być wysunięta o te 10 cm. Moim zdaniem mogłoby to dać ciekawy efekt bryły szkła i wody wystającej ze  ściany; serwis byłby łatwiejszy, niż gdyby szyby były zlicowane ze ścianami.
    • Co do wielkości, to strzeliłeś sobie w kolano. Taki baniak mocno ogranicza Ci możliwość doboru obsady i spotka Cię to, co w Malawi najmniej fajne. Wykastrowana obsada, problemy z agresją nawet wśród najspokojniejszych mbuna, bo łagodnych nie ma. O rybach z grupy non mbuna możesz zapomnieć przy takich wymiarach. Nie gniewaj się, brutalnie, ale takie są fakty. Ćwiczę ten biotop jakiś czas i wielkość zbiornika jest lekarstwem na wszystkie problemy, jakie się pojawiają. "Zaczynanie małymi kroczkami" w tej konkretnej sytuacji jest błędem. Złe założenie, które przynosi więcej szkody niż pożytku. I nie musisz na nas robić wrażenia wymiarami zbiornika. To nie konkurs na największe akwarium. Powinieneś stworzyć zbiornik, w którym ryby będą się czuły dobrze, bo tylko w taki sposób Ty będziesz z niego zadowolony. Inna sytuacja, jak wbijasz akwarium do ciasnego mieszkania. Tutaj kompromisy wielkościowe są uzasadnione i zrozumiałe.  Ale jak komponujesz akwarium  z nowo budowanym domem, to taki mały zbiornik jest błędem i tyle. Tak myślę, czysto subiektywnie😉 Szukanie litrażu w podnoszeniu wysokości nie ma sensu. Dla ryb niewielka korzyść, a Ty będziesz miał znacznie utrudnioną pielęgnację zbiornika. Jeżeli ma to mieć sens to zwiększaj powierzchnię dna.
    • Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i zainteresowanie się tematem. Odpowiadając na pytania odnośnie czy będzie to malawi, to tak, taki jest właśnie plan. Z tego co wiem, to w tym biotopie chodzi o jak największą powierzchnię dna. Niestety, ale nie mogę zwiększyć powierzchni podstawy. Na prawo od akwarium jest ściana nośna, które wolałbym nie naruszać, a za akwarium jest wąska ścianka z gazobetonu, podtrzymująca wylane nadproże nad akwarium. Wewnątrz tego wąskiego murka zatopiłem pręty, żeby całość wzmocnić. Jedyny kierunek w jaki mogę iść to do góry, ale też nie ma co przesadzać bo później zacznie widać środek spiżarni oraz będzie utrudniony dostęp do dna. Wy to widzicie z innej perspektywy - ograniczenia jednak są, muszę rzeźbić w tym co mam na tą chwilę. Co do wielkości i tego, że na początku popełniłem błąd to może i macie racje, ale wolę zaczynać małymi kroczkami. Nie wiem jak to się finalnie skończy. Oby bakcyl pozostał. Planuję z czasem urządzić swoje biuro na drugiej kondygnacji i tam będę miał pole do popisu. Akwarium 120x40x60 na Was pewnie wrażenia nie robi, ale na mnie już tak. Widziałem podobne kiedyś u znajomych i strasznie mi się to spodobało. Akwarium zacznie się na około 122cm, do tego wysokość 60cm to już się robi 182cm, a to dosyć wysoko według mnie. Czy może jednak warto iść do góry? Co do tematu sumpa, przelewu itp. to macie racje - lepiej zrobić na zewnątrz i nie zabierać przestrzeni już z tak małego akwarium. Rozumiem, że przez to jestem skazany na akwarium na zamówienie. Jesteście w stanie polecić firmę/osobę, która się specjalizuje w takich tematach? Wolałbym coś sprawdzonego. Najważniejsza informacja, która została wyjaśniona na tak wczesnym etapie, czego się bardzo cieszę, to właśnie te otwory w płycie betonowej. Całe szczęście nie będę musiał ich robić. Dziękuję za porady.   @yaro Płyta granitowa to takie trochę na szybko wybrane rozwiązanie. Muszę się rozeznać cenowo jak to wygląda. Rozważę płytę meblową albo coś podobnego, a pod akwarium gąbeczka, to wiem   @TomekT Widzę, że kolega z Torunia, także rzut beretem. 😛 Dzięki za pomysł z żywicą, jest spoko, ale wymaga szalowania itd. Wolałbym mimo wszystko kupić coś twardego i sztywnego, co mogę jedynie przykleić na klej i wypoziomować delikatnie młoteczkiem. Sklejka wodoodporna brzmi bardzo spoko. Już miałem z takimi do czynienia i są naprawdę bardzo solidne.  
    • Słuszna uwaga☝️Zakładamy jednak, będąc na forum o tematyce Malawi, że będzie to właśnie ten biotop.
    • Uprzejmie założyłem, że tak. 😉 @Lema Najpewniej tak będzie, że szybko akwarium "skurczy" się i będziesz żałował, że nie zaprojektowałeś większego, jak pisali wyżej koledzy. Nie ma już możliwości np. odchudzenia tego słupa, by weszło chociaż 50 cm szerokości akwarium? Pisałeś, że kucie i rozwalanie w granicach rozsądku Ci nie straszne. 😉
    • Również o tym pomyślałem, ale nie o pudełku przelewowym, a o kominie zewnętrznym jak na filmie poniżej. Tyle, że w tym przypadku odpada kupno w sklepie, akwarium trzeba robić na zamówienie, a komin musiałby być na tylnej szybie. Ogólnie projekt fajny, ale jednak, podzielając zdanie @pulpet, nie przemyślany. Mając (prawie) nieograniczone możliwości stawiasz najmniejszy możliwy baniak pod Malawi. Powodzenia  
    • Nie warto, jednak nie rezygnował bym z sumpa, a komin bym zrobił poza akwarium. Z tyłu jako pudełko przelewowe. Po za tym nie wiemy czy to ma być malawi
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.